Łódź rewitalizuje. Awangardowe kariatydy na fasadzie kamienicy przy ulicy Włókienniczej

6 rzeźb o kobiecych kształtach wyziera z fasady rewitalizowanej kamienicy przy ulicy Włókienniczej 6. To tzw. kariatydy – podpory architektoniczne znane z architektury śródziemnomorskiej. W Łodzi ujęte zostały w nietypowy, awangardowy sposób.

Rewitalizacja kamienicy przy ul. Włókienniczej 6 -  fot. Stefan Brajter / UMŁ
Przed remontem budynek przy ul. Włókienniczej 6 wyglądał jak najzwyczajniejszy blok , fot. Stefan Brajter / UMŁ

- To jeden z kamieni milowych w rewitalizacji. Metamorfoza pierwszej fasady przy ul. Włókienniczej stała się faktem. Elewację ozdobiło sześć białych kariatyd. To pierwsza z tak bardzo widowiskowych zmian, które możemy już tu podziwiać, ale nie ostatnia. Tylko w tym roku odsłonimy w sumie 10 nowych elewacji frontowych. Przed remontem budynek przy ul. Włókienniczej 6 wyglądał jak najzwyczajniejszy blok. Parter, piętro, poddasze i fasada ogołocona z wszelkich ozdób. Porównanie stanu przed i po właśnie tutaj będzie robiło największe wrażenie. I tak jak Włókiennicza będzie symbolem rewitalizacji, niech ta fasada ozdobiona kariatydami będzie symbolem zmian na Włókienniczej - mówi prezydent miasta Łodzi Hanna Zdanowska.

- Główną ideą, która przyświecała projektantom i architektom, było utrzymanie zabudowy pierzejowej całej ulicy Włókienniczej, która jest jej niepodważalnym symbolem. Niektóre adresy miały największą skalę dewastacji, więc zdecydowano się na to, by przy ich odtworzeniu dać pole do działania artystom. Na niektórych z nich stworzono prowokacyjne elementy, które będą uatrakcyjniały wygląd całej ulicy. Tak jest w przypadku szklanej elewacji w kamienicy spod numeru 6 - powiedział Jerzy Klemm, dyrektor ds. technicznych firmy Budomal, wykonawcy inwestycji, który żartobliwie dodał: - Czy będzie się to podobało? Myślimy, że tak. Czy będzie prowokowało? Tak. Natomiast, czy spełni to oczekiwania wszystkich odwiedzających? Myślimy, że nie.

Artystyczne projekty elewacji przy ulicy Włókienniczej to wynik współpracy Biura Architekta Miasta, studentów Politechniki Łódzkiej, Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i Zarządu Inwestycji Miejskich. Projekty tworzone były w latach  2017-2018. Kariatydy na szklanej fasadzie kamienicy spod numeru 6, to praca Formart Pracowni Architektury S.C.

- Rewitalizacja to ogromne przedsięwzięcie, którego główny cel jest jasny - poprawa jakości życia w centrum. Mozolnie, kamienica po kamienicy, ulica po ulicy odnawiamy kolejne części miasta. Na zaniedbanych kiedyś działkach urządzamy nowe skwery, place zabaw, targowiska. Wszystko po to, żeby żyło się wygodnie i komfortowo. Idealna sytuacja, to kiedy w program rewitalizacji angażuje się prywatny kapitał. Taką sytuację mamy w największej skali przy ul. Ogrodowej, gdzie firmy nie tylko wykonują lwią część pracy, ale wręcz jeszcze przed działaniami miasta, rozpoczęły swoje. Nie inaczej jest tutaj, na ul. Włókienniczej. Wydawać by się mogło, że miasto musi remonty nie tylko rozpocząć, ale i skończyć, żeby biznes uwierzył w to miejsce. Ale nie, już teraz w parze z miejskimi realizowane są prywatne projekty. Pod numerem 20 trwa intensywna przebudowa kamienicy, gdzie zachowana została część elewacji, a całe wnętrze wybudowane zostało od podstaw, natomiast na rogu z ul. Kilińskiego trwa remont kamienicy mieszkalnej - dodał wiceprezydent miasta Łodzi Adam Pustelnik.

Pierwszą oddaną do użytku kamienicą będzie ta spod numeru 8. Jeśli prace zostaną zakończone w terminie, to stanie się to już pod koniec marca. Następną będzie właśnie kamienica z kariatydami, czyli znajdująca się przy ulicy Włókienniczej 6. Pierwsi najemcy lokali – zarówno mieszkalnych, jak i usługowych – będą musieli jednak wstrzymać się z wprowadzeniem. Po zakończeniu remontów pierwszych 10 rewitalizowanych kamienic oraz wybudowaniu znajdującego się za południową pierzeją ulicy, pasażu Majewskiego, rozpoczną się prace drogowe.

Łącznie do 2023 roku we wszystkich wyremontowanych kamienicach oddanych zostanie 223 komfortowe mieszkania komunalne, 5 mieszkań chronionych, 3 placówki o funkcji społecznej i 32 lokale dla mikroprzedsiębiorców.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 7,5 ha ograniczony ulicami Wschodnią, Rewolucji 1905 r., Kilińskiego, Jaracza wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0002/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 r.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Polecane aktualności

 -  fot. UMŁ

Nowy Punkt Pracy Socjalnej oraz dwa Domy Dziennego Pobytu

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Mieszkańcy części dawnych dwóch dzielnic - Polesia oraz Śródmieścia, a także części osiedla Dąbrowa... Read more

Główny zbiornik - Orientarium; fot. Paweł Kowski

Napełniamy główny zbiornik w Orientarium

ZOO Łódź

To nie przelewki! Zaczęliśmy napełniać główny zbiornik wodny w Orientarium, do którego już niebawem... Read more

VII Łódzkie Senioralia – online i w plenerze

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej

Już 15 maja wystartuje kolejna edycja Łódzkich Senioraliów – dwóch tygodni wydarzeń dla seniorów... Read more

Mieszkańcy domów pomocy społecznej będą mogli korzystać z wyjść poza teren placówki oraz spotykać się z bliskimi

Mieszkańcy domów pomocy społecznej będą mogli korzystać z wyjść poza teren placówki oraz spotykać się z bliskimi

Jolanta Baranowska / UMŁ

Przygotowane zostały wytyczne, na podstawie których mieszkańcy łódzkich domów pomocy społecznej będą... Read more

Na wiosnę zakwitły łódzkie ogrody

Na wiosnę zakwitły łódzkie ogrody

M. Loeffler / ZIM, W. Markiewicz / UMŁ

Jak wygląda zabytkowy ogród pałacu Izraela Poznańskiego po odnowie i kiedy będziemy mogli odwiedzić... Read more

Kontakt