Czy Łódź wybuduje spalarnię odpadów?

Miasto ogłosiło wstępne konsultacje rynkowe dla podmiotów, które mają doświadczenie w projektowaniu lub budowie albo eksploatacji instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych czyli spalarni. Zainteresowanie jest spore, już dwukrotnie przesuwany był termin przyjmowania zgłoszeń od podmiotów, które chcą wziąć udział w konsultacjach – teraz kończy się 8 marca.

Spalarnia ma powstać na ul. Sanitariuszek
Miasto ogłosiło wstępne konsultacje rynkowe dla podmiotów, które mają doświadczenie w projektowaniu lub budowie albo eksploatacji instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych czyli spalarni.

Rozmowy z firmami specjalizującymi się w tego rodzaju inwestycjach obejmują zagadnienia ekonomiczne, finansowe, techniczne oraz brzegowe warunki dotyczące budowy i eksploatacji spalarni na podstawie wieloletniej umowy z miastem. Realizacja inwestycji ma się odbywać w partnerstwie publiczno-prywatnym, założenie jest takie, że podmiot prywatny sfinansuje realizację inwestycji ale brana jest też pod uwagę opcja pozyskania finansowania z zewnątrz.

Spalarnia ma powstać na ul. Sanitariuszek, przy GOŚ, wydajność to 150 tys. ton odpadów rocznie a szacunkowy koszt realizacji inwestycji – 1 mld zł. Wstępny harmonogram prac zakłada uzyskanie decyzji środowiskowej i lokalizacyjnej do końca czerwca 2022 r., rozstrzygnięcie przetargu do 30 czerwca 2023 r. a zakończenie robót budowlanych oraz towarzyszących instalacji – do końca 2026 r.

Ogłoszenie wstępnych konsultacji nie jest jednoznaczne z decyzją o budowie instalacji, nie koliduje także z takimi samymi planami inwestycyjnymi firmy Veolia.

Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent miasta Łodzi:

Chcemy uzyskać diagnozę rynku obejmującą tego rodzaju inwestycje, wyniki konsultacji będą podstawą podjęcia do decyzji o budowie instalacji. Wielokrotnie mówiłam, że spalarnia co prawda nie jest jedynym remedium na spadek cen odpadów, ale ważnym elementem ich obniżenia. Polityka rządu jest tak nieudolna w tym zakresie, że samorządy muszą sobie same sobie radzić, aby chronić mieszkańców przed skutkami decyzji rządu.

Piotr Bors, dyrektor departamentu Pracy, Edukacji i Kultury UMŁ:

Ważne jest także, aby termiczne przetwarzanie odpadów przekształcić w energię cieplną oraz elektryczną, a instalacja ma służyć nie tylko Łodzi, ale także gminom ościennym. Istotne będzie również ustalenie ceny spalenia tony śmieci oraz to, aby miasto w tym partnerstwie miało głos decydujący.

Polecane aktualności

Jak można się spisać?

1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, który potrwa do końca... Read more

Księży Młyn

Łódź buduje Księży Młyn. Remontujemy famuły, budujemy estradę, klub i restaurację

M. Loeffler/ZIM, W. Markiewicz/UMŁ

Jak się zmieni zabytkowe osiedle i jakie jeszcze kryje tajemnice? Zapraszamy na cykl spacerów... Read more

Dodatkowe 10 mln zł na łódzkie drogi

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

W tym roku wyremontujemy więcej ulic. Dzięki dodatkowym 10 mln zł nowy asfalt pojawi się na... Read more

Lalka Astra -  fot. MOMAKIN

Astra gotowa do podróży w kosmos. W Łodzi powstały lalki do nowego filmu Michała Łubińskiego

informacja prasowa

Ma zaledwie 15 centymetrów, robi ponad 60 różnych min, bo ma wymienne szczęki i czoła. Ma też... Read more

Zmiany na Zdrowiu. Przygotowania do łódzkiego metra

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Od poniedziałku 19 kwietnia nie będą kursowały tramwaje na Zdrowie. Przygotowane zostaną przystanki... Read more

Kontakt