Łódź rewitalizuje. Ulica Roosvelta pięknieje. Kolejny zabytkowy budynek w przebudowie

Metamorfozę przechodzi ulica Franklina Delano Roosvelta, którą wraz z przylegającym do niej obszarem staje się jednym z kluczowych miejsc rewitalizacji centrum Łodzi. Rozpoczął się remont budynku, znajdującego się pod numerem 15, w którym ongiś siedzibę miały instytucje finansowe i banki, a teraz służyć będzie samorządowi województwa łódzkiego.

Rewitalizacja Roosevelta 15
- Realizowanemu obiektowi przywrócimy piękność, jaką miał w czasach międzywojennych i powojennych. Będziemy starali się w jak największym możliwym zakresie zachować to, co tutaj było.

- W 2017 roku po rozmowach w zarządem województwa łódzkiego wpisaliśmy ten budynek do projektu 6 Programu Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi, który obejmuje między innymi ulicę Roosevelta, Off-Piotrkowską i ulicę Sienkiewicza. Kamienica spod numeru 15 znajduje się w zasobach samorządu województwa i wówczas ustaliliśmy, że tutaj znajdować się będzie sala Sejmiku, jego całe zaplecze, a także niektóre z departamentów. To co nas szczególnie cieszy, to fakt, że projekt ten rewitalizujemy wspólnie. Remont planujemy zakończyć do końca przyszłego roku – powiedziała Joanna Skrzydlewska, wiceprezydent miasta Łodzi.

W ramach prac odnowione będą elewacje, stolarka i wnętrza (m.in. sufity, witraże i posadzka). Część ścianek zostanie wyburzona, a klatek schodowych – udrożniona. Naprawy doczeka się dach, wymienione bądź wprowadzone zostaną wszelkie instalacje, a teren zostanie oświetlony. W środku przywrócony zostanie mu pierwotny, historyczny układ pomieszczeń. Na parterze znajdzie się sala obrad, sale konferencyjne oraz gabinety. Pierwsze i drugie piętro przeznaczone zostaną na biura. Budynek wyposażony zostanie w windę. Na dziedzińcu pojawi się nowa posadzka. Istniejąca zieleń zostanie uporządkowana. Pojawią się też nowe rośliny.

- Mówiąc o rewitalizacji, mamy na myśli pewną komplementarność. Tutaj zarząd województwa łódzkiego znajdzie swoją siedzibę, niedaleko na ulicy Sienkiewicza będzie dom dziennego pobytu dla seniorów, na ulicy Piotrkowskiej taki sam dom przeznaczony dla osób niepełnosprawnych, a niedaleko również znajdzie się Wigencja, w której będzie Teatr Pinokio oraz punkt biblioteczny. Trochę dla kultury, trochę dla powiedzmy słabszych bądź starszych mieszkańców i trochę dla urzędników - dodała Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Budynek przy ulicy Roosevelta 15 został zbudowany w latach 1910-1911 na zlecenie Towarzystwa Wzajemnego Kredytu Przemysłowców Łódzkich, jednej z największych instytucji finansowych z początku XX wieku. Obiekt zaprojektowało biuro architektoniczne Wilhelma Martensa, odpowiedzialne za podobne realizacje m.in. w Berlinie i Hamburgu. Przez wiele lat służył instytucjom finansowym, głównie bankom, dlatego w jego wnętrzu do dziś znajdują się m.in. wodo i ognioodporny skarbiec, pomieszczenia kasowe czy oryginalne szafki dla pracowników.

 - Realizowanemu obiektowi przywrócimy piękność, jaką miał w czasach międzywojennych i powojennych. Będziemy starali się w jak największym możliwym zakresie zachować to, co tutaj było. Wiele elementów, choć mają już ponad 100 lat, nadal funkcjonuje poprawnie. Znaleźliśmy wiele interesujących ciekawostek, bo chociażby sama konstrukcja budynku została zaprojektowana przez niemiecką firmę, to wykonali go łódzcy wykonawcy i do dziś jest w świetnym stanie. Co równie ciekawe w budynku wybudowanym w 1910 roku znajdował się oryginalny odkurzacz centralny. Cała maszyneria wciąż tu jest, a jego pompa do dziś funkcjonuje - powiedział Grzegorz Janowicz, dyrektor Zarządu Nieruchomości Województwa Łódzkiego.

- Jesteśmy na etapie badania tego budynku. Sprawdzamy jak wyglądał w swojej pierwotnej formie, jakie zmiany w nim zaszły np. w trakcie modernizacji w latach 30. ubiegłego wieku. Warto wiedzieć, że zachowały się w nim w dużym stopniu oryginalne wnętrza. Owszem, budynek przechodził wiele prac odnowicielskich, więc na ścianach znajdują się kolejne warstwy farb. Naszym celem jednak jest przywrócenie jego pierwotnej kolorystyki. Uważam, że możemy się jeszcze zaskoczyć w trakcie jego remontu, ale na pewno stanie się on kolejnym pięknym obiektem w naszej naprawdę ładnej Łodzi - dodał odpowiedzialny za realizację inwestycji od strony zabytkowej, Mariusz Kurman, konserwator zabytków.

Remont budynku prowadzony jest w partnerstwie Miasta i Zarządu Nieruchomości Województwa Łódzkiego. Wartość projektu wynosi 15, 1 mln złotych, z czego 8,4 mln złotych to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, zaś 6,7 mln złotych to wkład Zarząd Nieruchomości Województwa Łódzkiego.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - Projekt 6" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0004/17-00 zawartej w dniu 30 sierpnia 2017 r.

Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. 

Polecane aktualności

Trasa Górna

W 2023 r. dojedziemy Trasą Górna do autostrady A1

Małgorzata Loeffler / ZIM

W 2023 r. dojedziemy Trasą Górna do autostrady A1. Znamy oferty w przetargu na wybudowanie 5, 7... Read more

Zostań opiekunką medyczną

Chcesz mieć pewną pracę? Zostań opiekunką medyczną.

Jolanta Baranowska / UMŁ

Zapewniamy bezpłatny kurs, stypendium, a po szkoleniu – zatrudnienie. Szukamy Pań, które chciałyby... Read more

Senioralia 2021

200 wydarzeń zaplanowano na SENIORALIA 2021

Jolanta Baranowska / UMŁ

15 maja wystartuje kolejna edycja Łódzkich Senioraliów – dwóch tygodni wydarzeń dla seniorów... Read more

Koncert: Polish Camerata Swojemu Miastu – Arcydzieła W.A. Mozarta -  mat. organizatorów

Dodajemy skrzydeł muzycznej Łodzi

Sławomir Macias / UMŁ

Organizatorzy tegorocznych wydarzeń muzycznych otrzymają niemal pół miliona złotych z budżetu... Read more

VII Łódzkie Senioralia – online i w plenerze

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej

Już 15 maja wystartuje kolejna edycja Łódzkich Senioraliów – dwóch tygodni wydarzeń dla seniorów... Read more

Kontakt