Startujemy z 9. edycją Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego

Już w najbliższy poniedziałek, 10 maja wystartuje IX edycja Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Na przygotowanie i wysłanie wniosku mieszkańcy będą mieli czas do 31 maja. Przez te 3 tygodnie zorganizowane będą spotkania i dyżury pracowników Biura Aktywności Miejskiej.

Start BO
Wnioski będzie można składać, zarówno przez Internet, jak i osobiście (w kancelarii Urzędu Miasta Łodzi, Piotrkowska 104).

Kontakt z Biurem Aktywności Miejskiej podczas etapu składania wniosków:

- Biuro Aktywności Miejskiej będzie funkcjonowało w godzinach pracy Urzędu i w sprawie Budżetu Obywatelskiego będzie można się kontaktować poprzez numery telefonów: (42) 638-55-27, kom.: 512 768 135 oraz mailowo pod adresem: projekt.bo@uml.lodz.pl.

- Dodatkowo we wtorki i w czwartki będą dyżury pracowników BAM – do godziny 19ej, podczas których będzie uruchomione także spotkanie na ZOOM.

- W każdą środę popołudniu zaplanowane są webinaria – każde będzie dotyczyło innej tematyki, innej kategorii projektów.

- Ostatnie dwie soboty, czyli 22 i 29 maja dodatkowo będzie można kontaktować się z pracownikami Biura w godzinach 12-15. Oprócz telefonu i maila, będzie także spotkanie na ZOOM.

- Dodatkowo – jeśli jakaś grupa mieszkańców będzie chciała spotkać się bezpośrednio i wziąć udział w warsztatach na temat pisania projektów – pracownicy BAM wspólnie ustalą termin i poprowadzą taki warsztat. W sprawach warsztatów można kontaktować się pod wskazanymi wyżej numerami telefonów oraz mailowo.

- Jesteśmy do Państwa dyspozycji i chcemy, żeby wszelkie wątpliwości były rozwiane jeszcze na etapie pisania wniosku, więc jeśli pojawią się jakiekolwiek pytania, czy potrzeba, żeby pomóc w napisaniu projektu – dzwońcie, piszcie, bierzcie udział w spotkaniach online – informuje Katarzyna Dyzio, dyrektor Biura Aktywności Miejskiej.

Wnioski będzie można składać, zarówno przez Internet, jak i osobiście (w kancelarii Urzędu Miasta Łodzi, Piotrkowska 104). Aplikacja do składania wniosków będzie dostępna na stronie internetowej ŁBO www.lodz.pl/bo.

- Do składania wniosków przygotowana jest specjalna aplikacja, dzięki której mieszkańcy będą mieli okazję sprawdzania na jakim etapie jest ich projekt. Jest to narzędzie, które także pomoże w wewnętrznej pracy urzędu, dzięki czemu mam nadzieję, że cały proces będzie przebiegał sprawniej. Czasem bowiem przy opiniowaniu jednego wniosku pracuje kilka różnych wydziałów. – mówi Katarzyna Dyzio.

W tym roku łodzianie będą mieli do rozdysponowania 26 mln złotych, z czego 20,5 mln zł przeznaczone będzie na projekty osiedlowe, a 5,5 mln zł na projekty ponadosiedlowe.

Tak, jak w ubiegłym roku, projekty dotyczące placówek miejskich, takich jak np. szkoły, znajdą się w puli ponadosiedlowej. Podobnie projekty dotyczące zielonych terenów: Parku na Zdrowiu, Lasu Łagiewnickiego i Arturówka. Pula osiedlowa podzielona jest na 36 osiedli.

- Nowości w Łódzkim Budżecie Obywatelskim to bardziej precyzyjne zasady dotyczące ogólnodostępności. Dotyczą projektów inwestycyjnych, które mają być dostępne dla mieszkańców, minimum 30 h tygodniowo. – informuje Damian Raczkowski, przewodniczący komisji budżetu obywatelskiego.

Ogólnodostępność oznacza:

  1. W przypadku projektów inwestycyjnych – np. boisk na terenach szkół, czy placów zabaw - że mają one być dostępne dla wszystkich mieszkańców, minimum 30h tygodniowo. W te 30 h tygodniowo nie są wliczane zajęcia prowadzone dla dzieci i młodzieży danej placówki.
  2. Przy projektach tzw. miękkich – czyli np. warsztatach, zajęciach artystycznych, czy sportowych – oznacza precyzyjne określenie w regulaminie dołączonym do wniosku, kto będzie mógł wziąć udział w zajęciach, a także
    w jaki sposób będzie prowadzony nabór.

Od zaproponowanych zasad będą obowiązywać wyjątki. Wyjątkiem będą projekty, które zwiększą dostępność instytucji, placówek, czy w ogóle przestrzeni, osobom
z niepełnosprawnościami. Przykładem takiego projektu może być winda w szkole, która ma służyć osobom poruszającym się na wózkach.

Od momentu składania wniosków do lipca projekty będą opiniowane przez wydziały urzędu miasta i jednostki podległe urzędowi. Później – projektami zajmie się komisja budżetu obywatelskiego Rady Miejskiej.

Pełna lista wniosków zaopiniowanych pozytywnie i poddanych pod głosowanie, będzie opublikowana 17 września.

A potem już czas na głosowanie. W tym roku ten etap rozpocznie się 1 października, przez dwa tygodnie będzie można składać wnioski papierowe, a aż do 29 października potrwa głosowanie elektroniczne. Wyniki ogłosimy do 15 listopada.

Polecane aktualności

Printful

Firma Printful zainwestuje 7 mln złotych w zakład w Łodzi

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Firma Printful kontynuuje ekspansję w Europie i podpisała umowę najmu na nowe centrum logistyczne.... Read more

 -  fot. ŁKS

ŁKS bez awansu

Piotr Baleja / Łódź.pl

Przegrał zespół lepszy. Brzmi to paradoksalnie, ale taka jest prawda o finałowym meczu barażowym o... Read more

Pojemniki na elektrośmieci

Pojemniki na elektrośmieci pojawią się w całej Łodzi

Monika Pawlak / UMŁ

10 charakterystycznych czerwonych pojemników stanęło dziś na łódzkich osiedlach. Łodzianie mogą do... Read more

Trapani

Z Łodzi polecimy do Palermo i do dwóch innych włoskich miast

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Za dwa tygodnie na łódzkim lotnisku rozpoczną się loty do Włoch. Można będzie polecieć do Palermo i... Read more

Park

W tegorocznej edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego łodzianie zgłosili ok. 25% projektów dotyczących zieleni, skwerów i doposażania łódzkich parków

Grzegorz Gawlik / UMŁ

1097 - to ostateczna liczba projektów, które wpłynęły w ramach IX edycji Łódzkiego Budżetu... Read more

Kontakt