Francuski tygodnik Le Figaro pisze o Łodzi

Francuski tygodnik Le Figaro opisuje Łódź na swoich łamach jako miasto „kilometrów cegieł, fabryk rozległych niczym koszary, krzykliwych pałaców z nadmiernie wymieszanymi stylami”, którego nowa kolorystyka oddala jeszcze bardziej od postindustrialnej szarości.

Francuski tygodnik Le Figaro opisuje Łódź
To dla Łodzi olbrzymie wyróżnienie, radość i duma, że znaleźliśmy się jako miasto na łamach tak znaczącego na rynku francuskim tytułu jakim jest Le Figaro Magazine– powiedziała Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi

Na 9 stronach publikacji autorka Bérénice Debras przypomina pokrótce historię Łodzi jako miasta dynamicznie rozwijanego przez przedstawicieli czterech nacji: polskiej, niemieckiej, żydowskiej i rosyjskiej. Wskazuje także na jej wyróżniki – filmowe tradycje stolicy polskiego i europejskiego filmu z Łódzką Szkołą Filmową na czele, dziedzictwo poprzemysłowe Manufaktury, Księżego Młyna, Monopolis, OFF Piotrkowskiej czy EC1 oraz mocno rozwiniętą scenę przemysłów kreatywnych.

W materiale pojawiły się wypowiedzi Michała Piernikowskiego, dyrektora Łódź Design Festivalu (odbędzie się w dniach od 16 do 23 maja), Piotra Wróblewskiego, altowiolisty i studenta łódzkiej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów oraz Marcina Malatyńskiego, pełnomocnika rektora ds. współpracy międzynarodowej Szkoły Filmowej w Łodzi, którzy opowiadają czytelnikom magazynu o bogatym dorobku swoich instytucji, ludziach związanych z Łodzi takich jak Roman Polański, Krzysztof Kieślowski czy Artur Rubinstein oraz o związkach miasta z kulturą.

- To dla Łodzi olbrzymie wyróżnienie, radość i duma, że znaleźliśmy się jako miasto na łamach tak znaczącego na rynku francuskim tytułu jakim jest Le Figaro Magazine– powiedziała Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi –Publikacja tak pozytywnego materiału właśnie teraz, gdy branża turystyczna i kulturalna miasta i całej Polski będzie próbowała wyjść z największego w dziejach kryzysu daje iskierkę nadziei, że powrót do normalności będzie szybki, a Łódź znów zapełni się turystami zagranicznymi zachęconymi lekturą tego i podobnych artykułów.

Artykuł, który ukazał się 30 kwietnia, powstał w wyniku podróży prasowej zrealizowanej przez Łódzką Organizację Turystyczną w październiku 2020 roku, we współpracy paryskiego ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej. Dziennikarze przez ponad tydzień zapoznawali się z miastem, rozmawiali z osobistościami świata kultury, sztuki oraz nauki, zadając mnóstwo dociekliwych pytań i chcąc wyraźnie poczuć prawdziwe genius loci Łodzi. Planowane są kolejne wizyty w Polsce – na Mazury i do Małopolski.

Le Figaro Magazine to tygodniowy dodatek tematyczny publikowany w każdy piątek, którego nakład wynosi blisko 370.000 egzemplarzy a liczba czytelników sięga 1,5 mln. Do tego dochodzi 640 000 czytelników którzy poprzez wykupiony abonament uzyskują dostęp do wersji cyfrowej Magazynu. Wartość reklamowa artykułu wynosi 405 000 € (1,85 mln zł).  

Pełen tekst w języku polskim dostępny jest w linku:

Tekst oryginalny dostępny jest po wykupieniu subskrypcji tutaj: https://www.lefigaro.fr/voyages/inspiration/carnet-de-voyage-en-pologne-ou-lodz-fait-son-cinema-20210430

Polecane aktualności

Iwona Iwanicka, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych prezentuje certyfikat Zdrowego Miasta WHO -  fot. UMŁ

Łódź jako jedyne w Polsce z tytułem Zdrowego Miasta WHO

Jolanta Baranowska / BRP

Łódź, jako jedyne miasto w Polsce otrzymało tytuł Zdrowego Miasta. Certyfikat przyznaje Światowa... Read more

Łukasz Goss - dyrektor Biura Promocji I Nowych Mediów UMŁ, Edyta Dobrowolska - dyrektor Urzędu Stanu Cywilnego oraz Laura Rybczyńska - Specjalista ds. Promocji Produktu Karty Łodzianina -  fot. UMŁ

Wzbogacamy wyprawkę dla nowonarodzonych łodzian i łodzianek o kolejne elementy

BRP

Od wielu lat, rodzice, którzy rejestrują swoje dzieci w Urzędzie Stanu Cywilnego otrzymują od Miasta... Read more

Dziś absolwenci klas 8 poznali wyniki rekrutacji do szkół średnich.

Pierwszy etap rekrutacji do szkół średnich zakończony

Monika Pawlak / UMŁ

Absolwenci klas 8 poznali wyniki rekrutacji do szkół średnich. Read more

TME Polówka

Kultura "na gorąco" w drugiej połowie wakacji w Łodzi

Sławomir Macias / Wydział Kultury

Wydarzenia kulturalne podążając za łodzianami, pojawiają się w zielonych enklawach miasta. Koncerty,... Read more

Zielony Plac Wolności

Zielony Plac Wolności

Małgorzata Loeffler / ZIM

Zasadzimy na nim 64 klony i grusze oraz 4 tysiące krzewów i bylin – hortensji, irg i wierzb... Read more

Kontakt