Urząd Miasta Łodzi

Kolejne kamienice w śródmieściu odzyskają blask

Komfortowe mieszkania komunalne, lokale dla mikroprzedsiębiorców, udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, wertykalne ogrody oraz przyjazne mieszkańcom zielone podwórka. Kolejne kamienice w śródmieściu odzyskają blask.

Rewitalizacja
Wszystkie budynki składające się na nieruchomości przy ul. Północnej 7 i 23 zostaną całkowicie odnowione, zyskają nowe elewacje oraz zostaną podłączone do centralnego ogrzewania.

– Na początku czerwca 2020 roku miasto podpisało umowy na generalny remont i przebudowę budynków przy ul. Północnej 7 i 23. W obu kamienicach powstanie blisko 60 komfortowych mieszkań komunalnych, z których wiele będzie przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami. Powstaną też lokale dla mikroprzedsiębiorców. Ale to nie wszystko. Przy ul. Północnej 23 będzie placówka opiekuńczo-wychowawcza ze świetlicą artystyczną oraz środowiskowy dom samopomocy. To dobry przykład rewitalizacji rozumianej jako proces budowlany połączony z rewitalizacją społeczną. W tej chwili kończy się etap projektowania i przygotowujemy się do rozpoczęcia prac budowlanych. Oddamy do użytkowania w pełni wyposażone, komfortowe mieszkania. Zmieni się również podwórze. Powstanie na nim strefa relaksu, czyli przyjemne miejsca do wypoczynku i sąsiedzkich spotkań. Pojawią się trawniki oraz posadzone zostaną liczne krzewy i drzewa. Dodatkowo na ścianach budynków zamontujemy specjalne stelaże, przy których będą posadzone rośliny pnące, tworzące efekt zielonych elewacji – mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent miasta Łodzi.

Wszystkie budynki składające się na nieruchomości przy ul. Północnej 7 i 23 zostaną całkowicie odnowione, zyskają nowe elewacje oraz zostaną podłączone do centralnego ogrzewania. Mieszkania wyposażone będą w osobne kuchnie lub aneksy kuchenne oraz łazienki.

Umowę z wykonawcą remontu przy ul. Północnej 23 podpisaliśmy w połowie 2020 roku. Wykonawca przejął już część placu budowy. Na tę inwestycję zarezerwowaliśmy 13,36 mln zł. Do tej pory w tej kamienicy znajdowały się głownie lokale komunalne. Po remoncie znajdą się tu 22 mieszkania komunalne spełniające współczesne standardy, a na parterze lokale usługowe. Powstanie też placówka opiekuńczo wychowawcza oraz świetlica środowiskowa pełniąca rolę Centrum Aktywności Lokalnej. Będzie też stworzony środowiskowy dom samopomocy. Te placówki będą usytuowane od wewnętrznej strony podwórza, na którym powstanie nowoczesny i bezpieczny plac zabaw dla dzieci. Zachowane zostaną wszystkie rosnące tu drzewa, do których dosadzimy kolejne. W sumie będzie ich aż 20. Pojawi się też niska zieleń. Wymienimy zniszczoną nawierzchnię podwórka na estetyczną kostkę oraz ustawimy ławki i stoliki. Prace zakończą się w trzecim kwartale 2022 r. – dodaje Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich.

– W przypadku Północnej 7 zakończyliśmy już prace projektowe. Nie było to proste zadanie, gdyż na terenie tej nieruchomości jest spora różnica poziomów i musieliśmy uwzględnić m.in. platformę oraz podjazdy dla niepełnosprawnych, których w założeniach nie było. Dodatkowo projekt musiał uwzględnić fakt, że budynek znajduje się w ewidencji zabytków. Przy Północnej 7 powstanie 28 wygodnych mieszkań komunalnych oraz 10 mieszkań przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami. Podobnie jak przy Północnej 23, również mieszkańcy Północnej 7 będą mieli zrewitalizowane zielone podwórko sprzyjające sąsiedzkiej integracji – mówi Jan Biernat, przedstawiciel wykonawcy.

Północna 23

Wszystkie budynki zostaną całkowicie odnowione, zyskają nową elewację oraz zostaną podłączone do centralnego ogrzewania. Mieszkania posiadać będą osobne kuchnie lub aneksy kuchenne oraz łazienki. Jeden z budynków po remoncie pełnił będzie funkcje środowiskowego domu samopomocy. Powstanie tu także placówka opiekuńczo wychowawcza oraz świetlica środowiskowa pełniąca funkcję Centrum Aktywności Lokalnej.

Budynki zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych dzięki instalacji wind. Gruntowny remont przejdzie także podwórze, które pokryje głównie kostka z elementami betonowymi. Na wyznaczonym terenie zostanie zasiany trawnik. Niska zieleń będzie reprezentowana przez liczne nasadzenia krzewów w rabatach. Dosadzonych zostanie także 11 drzew, których w sumie będzie 20. Kosze na odpady znajdą swoje miejsce w estetycznej altanie. Na podwórku powstaną miejsca do wypoczynku z ławkami i stolikami. Nie zabraknie również miejsca dla dzieci, które będą mogły się bawić na nowym placu zabaw. Do dyspozycji będzie huśtawka, karuzela, zjeżdżalnia i piaskownica.

W budynku powstaną:

  • 22 mieszkania komunalne
  • 2 lokale usługowe przeznaczone na wynajem
  • placówka opiekuńczo–wychowawcza
  • świetlica środowiskowa
  • środowiskowy dom samopomocy

Umowa została podpisana z konsorcjum firm – FHU „WarBud” Wojciech Wardencki i WarBud Sp.z o.o. na kwotę 13,360 mln zł.

Północna 7

Budynki zostaną całkowicie odnowione oraz podłączone do centralnego ogrzewania. Wewnętrzny układ pomieszczeń również ulegnie przebudowie. Wszystkie mieszkania posiadać będą kuchnie lub aneks kuchenny oraz łazienkę. Część z nich zostanie przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Duże zmiany zajdą także na podwórzu. Powstaną na nim miejsca do wypoczynku z ławkami i koszami na śmieci. Pojawią się trawniki oraz posadzone zostaną liczne krzewy. Na ścianach budynków zainstalowane będą specjalne stelaże, na których zasadzone zostaną rośliny pnące tworzące efekt zielonych ścian. Na podwórzu staną również stojaki rowerowe oraz zbudowana zostanie estetyczna altana na odpady.

W budynku powstanie:

  • 38 mieszkań komunalnych, w tym 10 mieszkań dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami
  • 2 lokale usługowe przeznaczone na wynajem

Umowę z konsorcjum firm – Jan Biernat Firma Projektowo-Budowlana oraz Katarzyna Kuczera INWESTREM Zakład Usług Projektowo-Inwestycyjnych podpisano 27 maja 2020 roku.

Wartość inwestycji to 10,49 mln zł.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 32,5 ha ograniczony ulicami Zachodnią, Podrzeczną, Stary Rynek, Wolborską, Franciszkańską, Północną, Wschodnią, Rewolucji 1905r., Próchnika wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0001/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 r.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Polecane aktualności

Białe gołębie nad Łodzią. Obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju

Tomasz Walczak / BRP

Dwa białe gołębie zostały wypuszczone na placu Wolności w ramach łódzkich obchodów Międzynarodowego... Read more

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Pamięci Lotników Lwowskich, którzy we wrześniu 1939 roku bronili łódzkiego nieba

Tomasz Walczak / BRP

Od dwóch lat przy rondzie imienia Lotników Lwowskich w Łodzi stoi obelisk, poświęcony patronom tego... Read more

Sekretarz Miasta Łodzi, Wojciech Rosicki

Oświadczenie sekretarza miasta Łodzi Wojciecha Rosickiego

Szanowni Państwo, chciałbym wygłosić oświadczenie jako Sekretarz Miasta. Nie będę mówił o polityce,... Read more

Rewolucja na Legionów

Małgorzata Loeffler / ZIM

Ulica przestanie służyć jako scenografia filmów wojennych i historycznych – zamiast tego będzie... Read more

TRZY MUZEA – JEDEN BILET

Już od jutra trzy łódzkie muzea zwiedzimy z jednym biletem wstępu

Sławomir Macias / UMŁ

Od września Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi Muzeum Miasta Łodzi i Muzeum Sportu i Turystyki... Read more

Kontakt