Straż Miejska będzie mogła kontrolować użytkowników hulajnóg

Jeździsz hulajnogą po Łodzi? Pamiętaj o zmianie przepisów od 20 maja. Straż Miejska będzie mogła kontrolować użytkowników hulajnóg.

Hulajnogi na Piotrkowskiej -  fot. Konrad Ciężki / UMŁ
Od 20 maja zmieniają się przepisy dot. poruszania się hulajnogami elektrycznymi , fot. Konrad Ciężki / UMŁ

Od 20 maja w ustawie Prawo o Ruchu Drogowym pojawiają się m.in. trzy nowe definicje urządzeń. Są to:

  • hulajnogi elektryczne,
  • urządzenia transportu osobistego (takie jak deskorolki elektryczne czy elektryczne urządzenia samopoziomujące itp.)
  • urządzenia wspomagające ruch (m.in. rolki, wrotki, deskorolki, hulajnogi i inne urządzenia lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, napędzane siłą mięśni użytkownika). 

W związku z tymi zamianami hulajnoga elektryczna oraz urządzenia transportu osobistego od 20 maja będą traktowane jako pojazd.

- Po tej dacie, użytkownicy hulajnóg elektrycznych będą mieli obowiązek poruszania się po drogach dla rowerów, po jezdniach, na których ruch dopuszczony jest z prędkością do 30 km/h oraz wyjątkowo chodnikiem, gdy nie ma drogi dla rowerów. Natomiast użytkownicy korzystający z urządzeń wspomagających ruch w dalszym ciągu będą traktowani jak piesi i muszą poruszać się po chodnikach – informuje Joanna Prasnowska z Wydziału Dowodzenia Straży Miejskiej w Łodzi i dodaje: – Użytkownicy hulajnóg elektrycznych oraz urządzeń transportu osobistego (deskorolki elektryczne, seagwaye itp.) od 20 maja są zobowiązani do dostosowania szybkości poruszania do pieszych oraz zawsze muszą ustępować pieszym pierwszeństwo. Zobowiązani są również do przestrzegania znaków i sygnałów drogowych. Nie wolno im też przekraczać szybkości 20 km/godz.

Ustawodawca określił też sposób, w jaki użytkownicy mają pozostawiać hulajnogi po zakończeniu jazdy – będzie można je pozostawiać tylko w miejscach do tego wyznaczonych, a jeśli takich miejsc nie ma, hulajnogi mają być ustawiane na chodniku jak najdalej od krawędzi jezdni, równolegle do niej. Dodatkowo, aby korzystać z hulajnóg elektrycznych lub urządzeń transportu osobistego, trzeba mieć ukończone 10 lat oraz posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii A1, B1, AN lub T. Natomiast osoby pełnoletnie takich uprawnień nie muszą posiadać.

Ulica Piotrkowska jest ważnym ciągiem komunikacyjnym, głównie dla użytkowników ekologicznych środków transportu (hulajnogi, rolki czy rower). Cieszę się, że ustawodawca wprowadził regulacje odnośnie poruszania się tymi urządzeniami, takie jak np. limity prędkości, bo ul. Piotrkowska pełni funkcje deptakowe, a piesi poruszają się w sposób swobodny. Oczywiście cieszę się, że ustawodawca wziął się za uregulowanie zasad poruszania się hulajnogami, ale jestem zaskoczony regulacjami dotyczącymi pozostawiania tych urządzeń. - mówi Piotr Kurzawa, menedżer ulicy Piotrkowskiej. - Jeśli użytkownicy zaczną je ustawiać pod witrynami sklepów i lokali których na Piotrkowskiej nie brakuje, po pierwsze utrudni to klientom obejrzenie sklepowej wystawy, a co gorsza hulajnogi mogą się przewrócić np. w wyniku mocniejszego podmuch wiatru i uszkodzić witrynę. Czy ustawodawca ubezpieczył tę decyzję? Kto będzie ponosił koszty naprawy czy wymiany szyby wystawowej? Pamiętajmy też, że witryny lokali na Piotrkowskiej pełnią dla ich właścicieli funkcję reprezentacyjną, a teraz ustawodawca każe zastawiać je hulajnogami. To dość dyskusyjne. O ile regulacje gdzie i z jaką prędkością można się poruszać są zasadne, o tyle kwestia parkowania wymaga poprawek. Otwieramy ogródki, a niedługo i restauracje na ulicy Piotrkowskiej. Zachęcam do korzystania z jej uroków, ale przypominam, że nie będzie można jeździć hulajnogami po spożyciu alkoholu, co czasami miało miejsce. To środek transportu, jak każdy inny, więc zachowujmy się zgodnie z przepisami. Ulica Piotrkowska jest monitorowana, więc apeluję do użytkowników hulajnóg, by pozostawiali je w odpowiednim stanie, nie niszczyli ich, czy pozostawiali ich gdzie popadnie – dodaje menedżer ulicy Piotrkowskiej.

Nowe definicje obowiązujące od 20 maja 2021 r.

Urządzenie wspomagające ruch – urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny przeznaczone do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni ”. Przez urządzenie wspomagające ruch należy zatem rozumieć m.in. rolki, wrotki, deskorolki, hulajnogi i inne urządzenia lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, napędzane siłą mięśni osoby poruszającej się Tym urządzeniem.

Hulajnoga elektryczna – pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe;

Urządzenie transportu osobistego – pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe; Do takich urządzeń będziemy zaliczać np. deskorolki elektryczne, elektryczne urządzenia samopoziomujące itp.

Polecane aktualności

Szczepionka w punkt! Tylko w Manufakturze

Weekendowy punkt szczepień w Manufakturze

W najbliższy piątek i sobotę (18-19.06) w Manufakturze powstanie weekendowy punkt szczepień. W akcji... Read more

Łęczycka 70B

Pierwsi lokatorzy nowych mieszkań komunalnych przy ul. Łęczyckiej 70B

Jolanta Baranowska / UMŁ

Kilka rodzin już zdecydowała się je przyjąć. W najbliższych tygodniach będą przeprowadzać się do... Read more

Muzyczne lato w Łodzi – 100 koncertów w mieście!

Daria Głowacka / ŁCW

Tegoroczne lato w Łodzi tętni muzyką. Tylko przez lipiec i sierpień w mieście odbędzie się ponad 100... Read more

Wnętrze restauracji BOHO przy ul. Piotrkowskiej -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

BOHO - nowa, wegetariańska restauracja na ul. Piotrkowskiej

informacja prasowa

Kuchnia wegetariańska zyskuje coraz większą popularność wśród łodzian. W centrum Łodzi co roku... Read more

Tuwima 64 - wizualizacja

Nowe mieszkania w Łodzi powstają przy ul. Tuwima

informacja prasowa

Vantage Development i Mostostal Warszawa oficjalnie inaugurują budowę nowego projektu. 16 czerwca... Read more

Kontakt