Urząd Miasta Łodzi

Potrójna Korona w rękach łodzianki

Aleksandra Bednarek, studentka Politechniki Łódzkiej przepłynęła kanał La Manche i tym samym, jako pierwsza Polka zdobyła Potrójną Koronę w pływaniu na wodach otwartych – Triple Crown of Open Water Swimming.

Kanał La Manche jest wliczany do Korony Oceanów, którą tworzy siedem odcinków wytyczonych na czterech kanałach (Północny, La Manche, Molokai, Catalina) i trzech cieśninach (Cooka, Tsugaru, Gibraltarski). Jest również częścią potrójnej korony w pływaniu na wodach otwartych. By ją zdobyć trzeba przepłynąć maraton 20 Bridge wokół Manhattanu oraz kanały Catalina i La Manche. Łodzianka właśnie pokonała ten ostatni i sięgnęła po Triple Crown of Open Water Swimming.

- Płynęłam przez 13 godzin i 17 minut. W linii prostej jest to 36 km, ale ze względu na prądy trasa się wydłuża. Przypuszczam, że przepłynęłam ok. 40-45 km, ale nie wiem jeszcze tego dokładnie. Pokonanie kanału La Manche było trudniejsze niż dwa poprzednie etapy, ponieważ tutaj najbardziej obawiałam się niskiej temperatury. Przez długi czas czułam dyskomfort termiczny. Dodatkowo na La Manche występują prądy, których siłę oraz kierunek czasami ciężko przewidzieć, co może utrudnić płynięcie.  W moim przypadku tak miałam w końcówce. Wpadłam w silny prąd oraz odpływ i ostatnie 3 km kosztowały mnie dużo wysiłku, aby dopłynąć do celu - powiedziała Aleksandra Bednarek.

W roku 2018 Ola Bednarek jako pierwsza w naszym kraju pokonała wpław kalifornijski Kanał Catalina (można o tym przeczytać tutaj). Zrobiła to niestandardowo, gdyż dystans 34 km zaliczyła płynąc pod fale (większość śmiałków mierzących się z tym akwenem płynie z falami), a dzięki temu sukcesowi jako pierwsza Polka wygrała plebiscyt World Open Water Swimming Women of the Year i została uznana za najlepszą pływaczkę świata na wodach otwartych. Wpław pokonała również polskie jeziora Śniardwy i Mamry (relacja tutaj).

Kolejny rok 2019 rozpoczęła od sukcesów w Murmańsku, gdzie rozegrano mistrzostwa świata oraz Puchar Arktyki w zimowym pływaniu (relacja tutaj). Zawody rozgrywano przy temperaturze powietrza -7 st. C i wodzie mającej 0,01 st. C. W takich warunkach w kategorii open wywalczyła złoty medal na 100 m klasycznym oraz srebrne na 200 m dowolnym, 50 m klasycznym i w sztafetach 4x50 m i 4x250 m dowolnym. Zajęła również szóste miejsce w wyścigu na 1 km. Kilka miesięcy później przywiozła pięć medali (w tym cztery złote) z Jelgavy, gdzie odbył się Puchar Świata w zimowym pływaniu. W międzyczasie zanotowała kolejny wyczyn na wodach otwartych, opływając nowojorski Manhattan. Biorąc udział w 20. Bridges Swim, wokół amerykańskiej metropolii przepłynęła 46,5 km! (szczegóły tutaj).

Aleksandra Bednarek jest studentką drugiego stopnia studiów na kierunku inżynieria biomedyczna na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej i pływaczką MKS Jedynka Łódź.

Polecane aktualności

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Pamięci Lotników Lwowskich, którzy we wrześniu 1939 roku bronili łódzkiego nieba

Tomasz Walczak / BRP

Od dwóch lat przy rondzie imienia Lotników Lwowskich w Łodzi stoi obelisk, poświęcony patronom tego... Read more

Sekretarz Miasta Łodzi, Wojciech Rosicki

Oświadczenie sekretarza miasta Łodzi Wojciecha Rosickiego

Szanowni Państwo, chciałbym wygłosić oświadczenie jako Sekretarz Miasta. Nie będę mówił o polityce,... Read more

Rewolucja na Legionów

Małgorzata Loeffler / ZIM

Ulica przestanie służyć jako scenografia filmów wojennych i historycznych – zamiast tego będzie... Read more

TRZY MUZEA – JEDEN BILET

Już od jutra trzy łódzkie muzea zwiedzimy z jednym biletem wstępu

Sławomir Macias / UMŁ

Od września Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi Muzeum Miasta Łodzi i Muzeum Sportu i Turystyki... Read more

Łódź Buduje

Łódź buduje na osiedlach. Trwa przebudowa ulicy Kolarskiej i Piłkarskiej

Małgorzata Loeffler / ZIM

Plan dla osiedli. Proste chodniki, bezpieczne zjazdy do posesji, nowa zieleń i odnowione trawniki,... Read more

Kontakt