Lodz.pl 600 lat Łodzi

Urząd Miasta Łodzi

Zamknięcie Domów Dziennego Pobytu, posiłki wydawane „na wynos”

Siedemnaście Domów Dziennego Pobytu prowadzonych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi zostało od dzisiaj (czwartku 10 lutego) zamkniętych. Powodem jest obecna, piąta fala pandemii COVID-19 oraz duża liczba zachorowań na koronawirusa także wśród seniorów korzystających na co dzień z tego typu placówek. Aktualnie w miejskich Domach Dziennego Pobytu, które dysponują w sumie 780 miejscami, jest zakażonych 20 podopiecznych oraz jeden pracownik.

 -  fot. UMŁ

Od czwartku 10 lutego w placówkach nie będą organizowane żadne zajęcia. Nie będzie można także spożywać na miejscu posiłków zapewnianych seniorom w ramach pobytu (do tej pory były one serwowane wewnątrz placówek, z zachowaniem reżimu sanitarnego). Od dzisiaj zagwarantowane wyżywienie (śniadanie oraz dwudaniowy obiad) będzie serwowane w opcji „na wynos”. Każdy senior lub upoważniona przez niego osoba będzie mogła przyjść od poniedziałku do piątku, odebrać przygotowany i specjalnie zapakowany posiłek i zabrać go ze sobą do domu. Będzie się to odbywało w godzinach wyznaczonych indywidualnie przez każdą placówkę i – w razie takiej potrzeby – w podziale na tury.

- Zdrowie i bezpieczeństwo zarówno znajdujących się pod naszą opieką seniorów, jak i naszych pracowników jest dla nas najważniejsze, dlatego podjęliśmy decyzję o tymczasowym zamknięciu Domów Dziennego Pobytu - mówi Elżbieta Jaszczak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi ds. pomocy środowiskowej. – Do otwarcia placówek wrócimy tak szybko, jak to tylko możliwe. Będzie to jednak zależne od poprawy sytuacji epidemiologicznej w całym mieście i kraju, jak również od spadającej liczby zakażeń. Sytuację będziemy monitorować na bieżąco.

W dwóch placówkach na Bałutach, w których występują potwierdzone przypadki zachorowań na koronawirusa, co najmniej do końca tego tygodnia posiłki nie będą wydawane także „na wynos”. Stanie się to możliwe dopiero po powtórnie przeprowadzonych badaniach oraz negatywnych wynikach testów na obecność wirusa COVID-19 zarówno wśród seniorów, jak i pracowników.

Zamknięte pozostają także przez łódzki MOPS dwa Domy Dziennego Pobytu dla Osób z Niepełnosprawnościami, w których jest w sumie 100 miejsc. W tym przypadku opiekunowie podopiecznych zrezygnowali z możliwości korzystania z posiłków wydawanych „na wynos”.

W 2021 r. oraz 2020 r. były już okresy, kiedy – również z powodu pandemii - działanie stacjonarne Domów Dziennego Pobytu było zawieszone. Podczas ostatniego, trwającego od końca marca do początku maja ubiegłego roku, takiego okresu zawieszenia w placówkach przygotowano, a następnie wydano „na wynos” niemal 12,2 tys. posiłków. Z kolei od 23 marca 2020 r. do 30 czerwca 2020 r., kiedy Domy Dziennego Pobytu nie prowadziły także codziennej, stacjonarnej pracy wydano „na wynos” prawie 38,5 tys. posiłków dla seniorów.

Polecane aktualności

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... Read more

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... Read more

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... Read more

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... Read more

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... Read more

Kontakt