Lodz.pl

Urząd Miasta Łodzi

Polskim bohaterom z różnych epok. 159. rocznica bitwy pod Dobrą i 69. rocznica stracenia generała „Nila”

24 lutego to data dwóch ważnych wydarzeń w historii Polski i Łodzi. Choć od siebie dzieli je kilkadziesiąt lat, to są one wynikiem postaw patriotycznych naszych przodków. Tego dnia, w 1863 roku rozegrała się bitwa pod Dobrą – największa potyczka Powstania Styczniowego na terenie obecnego województwa łódzkiego. Również 24 lutego, ale 90 lat później – w 1953 roku – komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa zamordował generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, szefa Kedywu Armii Krajowej w czasie II wojny światowej.

 -  Fot. Patryk Wacławiak/UMŁ

Powyższe rocznice skłoniły wiceprezydenta Łodzi Adama Wieczorka oraz przewodniczącego Rady Miejskiej w Łodzi Marcina Gołaszewskiego do złożenia kwiatów i zapalenia zniczy w miejscach symbolicznych dla tych wydarzeń. Przedstawiciele samorządu spotkali się z członkami Związku Legionistów Polskich i Ich Rodzin, kultywujących tradycje powstańcze, na Starym Cmentarzu w Łodzi, gdzie mieści się grób Marii i Stanisława Piotrowiczów, uczestników bitwy pod Dobrą z 1863 roku. Również na ten nekropolii pochylono głowy nad sarkofagiem, gdzie pochowani są inni uczestnicy Powstania Styczniowego.

Znicze pamięci zapłonęły też przed tablicą upamiętniającą generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, która mieści się na fasadzie kamienicy przy ulicy Adama Próchnika 39. To właśnie w tym budynku w latach 1947-1950 mieszkał generał "Nil" i to właśnie tutaj aresztowali go funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w 1950 roku.

Bitwa pod Dobrą

24 lutego 1863 roku w podłódzkiej miejscowości Dobra doszło do starcia 300- osobowego oddziału Powstańców Styczniowych z armią rosyjską wspieraną przez kozaków. Po trzykrotnie, nieudanej próbie powstrzymania rosyjskiego ataku Polacy wycofali się, ponosząc ogromne straty. W bitwie zginęło 60 powstańców, z których większość pochowana jest na cmentarzu w Dobrej.

W bitwie wsławiła się szczególnie pochodząca z okolic Łodzi szlachcianka Maria Piotrowiczowa. Młoda, odważna kobieta, wychowana w duchu patriotycznym, brała w powstaniu czynny udział na równi z mężczyznami. W bitwie pod Dobrą wykazała się dobrymi umiejętnościami żołnierskimi - zabiła jednego z żołnierzy rosyjskich, drugiego raniła. Zginęła, po odmowie poddania się i została pochowana na łódzkim cmentarzu przy Ogrodowej.

Generał August Emil Fieldorf „Nil”

Generał August Fieldorf „Nil" w czasie II wojny światowej był szefem Kedywu, czyli kierował walką bieżącą Armii Krajowej z niemieckim okupantem. Jego patriotyczna ścieżka nie rozpoczęła się jednak w 1939 roku, a swój los z wojskiem złączył już w 1914 roku, gdy wstąpił do Legionów Polskich. W okresie międzywojennym brał udział m.in. w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku, był też zawodowym żołnierzem, członkiem wielu stowarzyszeń o charakterze patriotycznym. Brał udział w kampanii wrześniowej 1939 roku, działał w konspiracyjnym Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. To właśnie jemu powierzono zadanie stworzenia i kierowania głęboko zakonspirowaną organizacją „Niepodległość” o kryptonimie „NIE”, przygotowującej do działań w warunkach okupacji sowieckiej. W 1945 roku rosyjskie NKWD aresztowało go i zesłało na Ural. W sowieckich łagrach nie został rozpoznany i przebywał tam pod fałszywym nazwiskiem. Do Polski wrócił w 1947 roku. Ujawnił się, ale nie podjął już walki konspiracyjnej z komunistyczną władzą. Mimo tego, ta, rękami funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w Łodzi, aresztowała go i po sfingowanym procesie skazała na karę śmierci. Wyrok wykonano 24 lutego 1953 roku.

Polecane aktualności

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... Read more

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... Read more

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... Read more

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... Read more

Łódź edu kul | podsumowanie Programu w 2021

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Program wsparcia i rozwoju edukacji kulturalnej w Łodzi w 2021 roku to przede wszystkim działania... Read more

Kontakt