Lodz.pl

Urząd Miasta Łodzi

Ponad 60 tysięcy uczniów wróciło do łódzkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych

Dziś ponad 60 tysięcy uczniów szkół  podstawowych i ponadpodstawowych wróciło do szkół, a dla większości z nich jest to pierwszy - po miesiącu przerwy – dzień w szkolnej ławce. Zimowe ferie trwały jak zawsze dwa tygodnie, ale uczniowie klas V - VIII szkół podstawowych oraz szkół średnich ostatni raz byli na zajęciach 26 stycznia.

Na mocy rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki 27 stycznia rozpoczęła się nauka zdalna, a była spowodowana piątą falą pandemii koronawirusa i rosnącą lawinowo liczbą zakażeń. W konsekwencji w szkołach coraz więcej klas przechodziło na nauczanie hybrydowe albo zdalne - o tym decydował zawsze Sanepid. Pierwotnie zdalne nauczanie miało obowiązywać do 27 lutego, ale wobec zmniejszającej się liczby zakażeń zapadła decyzja o skróceniu zdalnych zajęć do 20 lutego. Łódzcy uczniowie w ławkach szkolnych usiedli dopiero dziś, bo do niedzieli mieli ferie zimowe - każde województwo ma zimową przerwę szkolną w innym terminie, m.in. łódzkie było w tym roku ostatnim.

Szkoły prowadzone przez samorząd przed powrotem uczniów zostały posprzątane, zdezynfekowane, każda ma odpowiedni zapas środków do dezynfekcji rąk oraz powierzchni. W placówkach edukacyjnych nadal obowiązują zasady reżimu sanitarnego tj. maseczki, dezynfekcja rąk, pomiar temperatury, dystans społeczny. Aby uniknąć tłoku szkoły otwierają dodatkowe wejścia (o ile je posiadają) albo ustalają różne godziny rozpoczęcia i zakończenia lekcji dla różnych klas. W szkolnych stołówkach uczniowie jedzą obiady w mniejszych grupach, siedząc przy stolikach rozstawionych  w większej odległości niż zwykle. Każda klasa ma lekcje w jednej sali, a zajęcia wychowania fizycznego, w miarę możliwości, odbywają się na świeżym powietrzu. Z uwagi na specyfikę każdej ze szkół i placówek mają one opracowane dodatkowo własne dodatkowe regulaminy sanitarne, które mają chronić uczniów i nauczycieli.

Powrót do szkół cieszy dyrektorów szkół, nauczycieli a także uczniów, szczególnie tych, którzy kończą w tym roku naukę w szkole podstawowej oraz zdają maturę. Dla nich bezpośredni kontakt z nauczycielem ma ogromne znaczenie biorąc pod uwagę przygotowania do egzaminów.

W przedszkolach nie ma zimowych ferii, placówki były cały czas otwarte, a od dwóch tygodni nie było w nich przypadku zakażenia COVID-19. Choć frekwencja była niższa, ale to może mieć związek z feriami – wielu przedszkolaków ma rodzeństwo
w wieku szkolnym, więc rodziny wykorzystywały przerwę na wspólne wakacje.

 

 

 

 

 

Polecane aktualności

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... Read more

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... Read more

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... Read more

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... Read more

Łódź edu kul | podsumowanie Programu w 2021

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Program wsparcia i rozwoju edukacji kulturalnej w Łodzi w 2021 roku to przede wszystkim działania... Read more

Kontakt