Lodz.pl

Urząd Miasta Łodzi

Jak powstaje rafa koralowa w Orientarium w Łodzi? Co za widok! [WIDEO]

Rafy koralowe są najbogatszym w życie ekosystemem morskim. Mimo iż zajmują zaledwie 1 promil powierzchni oceanów, spotkać można tu aż 25% spośród wszystkich morskich gatunków, takich jak gąbki korale, ukwiały, skorupiaki oraz ryby. Jak wygląda hodowla koralowców w Orientarium?

Rafa koralowa w Orientarium w Łodzi -  fot. ŁÓDŹ.PL
Jak powstaje rafa koralowa w Orientarium w Łodzi? , fot. ŁÓDŹ.PL

W strefie oceanicznej Orientarium w Łodzi znajduje się siedem zbiorników ze słoną wodą morską. W głównym akwarium, gdzie pływają między innymi rekiny czy płaszczki, prezentowana jest głębia oceanu, dlatego nie ma tu żadnej roślinności. W pozostałych można dostrzec rozmaite koralowce, w tym ukwiały. 

– Rafa koralowa jest bardzo wrażliwym organizmem, dlatego trafia do zbiornika dopiero wtedy, gdy parametry wody są już ustabilizowane. Hodujemy koralowce w akwariach na zapleczu, a następnie zaszczepiamy je w zbiornikach na ekspozycji – tłumaczy Adam Danielak, kierownik sekcji akwarystycznej.

Strefa raf koralowych cechuje się małą głębokością i dużą dostępnością światła słonecznego, dzięki temu jest bardzo obfita w składniki pokarmowe. Wiele ryb zasiedlających inne strefy oceanu swoje życie rozpoczyna właśnie w okolicach raf. Organizmy tu żyjące zapewniają wyżywienie dla ponad 600 milionów ludzi.

Rafa koralowa zagrożona

Niestety, obecnie większość raf obumiera. Spowodowane jest to podwyższającą się temperaturą wody oraz podnoszeniem poziomu mórz i oceanów. Innymi zagrożeniami są między innymi gatunki inwazyjne, takie jak drapieżna rozgwiazda o nazwie Korona cierniowa, która odpowiada za obumarcie znacznych obszarów Wielkiej Rafy Koralowej u wybrzeży Australii, mikroplastik, a także nieodpowiedzialni snorklerzy. 

– To bardzo ważne, by przed kąpielą w okolicach raf nie używać kremu z filtrem. Po wskoczeniu do wody filtr tworzy mikrofilm na tafli wody i blokuje dostęp światła słonecznego do symbiotycznych glonów żywiących korale, które w następstwie padają z głodu – podkreśla Michał Gołędowski, edukator Orientarium w Łodzi.

Od wielu lat coraz większą popularność zyskują domowe akwaria rafowe. Trzeba pamiętać, by zwierzęta zawsze pozyskiwać z legalnych źródeł – najlepiej od rodzimych hodowców. Proces przygotowania takiego akwarium jest bardzo kosztowny i długotrwały, jednak efekty końcowe są zawsze oszałamiające, o czym można przekonać się podziwiając akwaria Orientarium.

– Prezentujemy tu kilkadziesiąt gatunków rozmaitych morskich zwierząt z rejonu Azji Południowo-Wschodniej, czyli miejsca styku Oceanu Indyjskiego i Spokojnego. Warta uwagi jest duża kolekcja pokolców, w skład której wchodzi oczywiście najsłynniejszy pokolec królewski znany wszystkim dzieciom jako rybka Dory, ogończe niebieskoplame, czyli płaszczki wyposażone w kolce z bardzo silnym jadem czy cała gama wargaczy, fizylierów i innych mieniących się wszystkimi kolorami ryb rafowych – dodaje Gołędowski.

Rafę koralową w Orientarium w Łodzi można oglądać w strefie oceanicznej, codziennie od 9:00 do 18:00.

Zobacz także

Polecane aktualności

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... Read more

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... Read more

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... Read more

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... Read more

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... Read more

Kontakt