Urząd Miasta Łodzi

Lodz.pl 600 lat Łodzi

Co robić w weekend w Łodzi? Tylu imprez dawno nie było! [PRZEWODNIK]

Takiego weekendu dawno w Łodzi nie było! Koncerty, pikniki, urodziny Manufaktury, spektakle, warsztaty, wystawy, swing na Piotrkowskiej i Majówka w Ogrodzie Botanicznym. Sprawdź, gdzie warto być w Łodzi w weekend 18-22 maja.

Weekend w Łodzi 18-22 maja

Manufaktura świętuje 16. urodziny

W weekend (21–22 maja) Manufaktura będzie świętować swoje 16. urodziny. W tegorocznym programie znalazły się m.in. wyczekiwane przez łodzian plenerowe koncerty, ekstremalne skoki na bungee, a także cały dzień rozrywki dla najmłodszych.

Muzyczny początek 

W sobotę na rynku o godz.18:00 wystąpi energetyczny L.U.C., czyli Łukasz Rostkowski i jego Rebel Babel Ensemble.

O godz. 20:00 plenerową scenę na rynku Manufaktury przejmą gwiazdy wieczoru, muzycy legendarnego Lady Pank. Ich występ będzie formą szczególnego urodzinowego połączenia: Lady Pank świętuje bowiem swoje 40-lecie na polskiej scenie muzycznej. W ramach jubileuszowego show będzie można usłyszeć ich największe przeboje, m.in.: „Mniej niż zero”, „Kryzysową narzeczoną”, „Tańcz głupia, tańcz” czy „Tacy sami”. 

Po dwugodzinnym show Lady Pank przyjdzie czas na imprezę dla nieco młodszego pokolenia. Na plenerowej scenie pojawią się DJ-e znani z łódzkich klubów: MC Akira i DJ Tram. Przy błyskających światłach dyskotekowych kul usłyszymy muzykę z pogranicza drum and bassu, hip-hopu i elektroniki – klubowa plenerowa impreza potrwa aż do północy!

Zastrzyk adrenaliny

Dodatkowy dreszczyk emocji zapewnią sobotnie skoki na bungee. 250-tonowy dźwig wyniesie śmiałków w specjalnym koszu na wysokość 80 metrów! Skoki będą możliwe w godz. 12:00–00:00. Koszt to 150 zł.

W urodzinowy weekend po zimowej przerwie powróci też jedna z ulubionych rozrywek łodzian – kolejka tyrolska, która pozwala przedostać się z tarasu Muzeum Fabryki na dach budynku dawnej tkalni (nad restauracją The Mexican) drogą powietrzną! Dla chętnych przygotowano urodzinową promocję: w zamian za okazanie paragonu z danego dnia z dowolnego lokalu w Manufakturze na min. 50 zł zjazd będzie kosztować jedynie 15 zł. Tyrolka będzie czynna w sobotę i niedzielę w godz. 12:00–21:00.

Atrakcje dla małych i dużych

Ekscytujących wrażeń dla najmłodszych dostarczą ekologiczne warsztaty i dmuchane place zabaw w formie statku pirackiego i wieży – ścianki wspinaczkowej. 

Przez cały weekend na gości Manufaktury czekać będą też specjalne oferty i urodzinowe rabaty w wybranych miejscach na terenie kompleksu. Nie zabraknie także sobotnich konkursów z nagrodami.

Sentymentalna podróż

Przez cały weekend można będzie też podziwiać plenerowe wystawy na rynku, które zabiorą gości w sentymentalną podróż. Jubileusze najlepszych polskich muzyków, pierwsza w Polsce opera plenerowa, sportowe wyzwania, modelowa rewitalizacja – to tylko kilka wątków, które zobaczycie na planszach.

Rodzinny Piknik 

W sobotę (22 maja) na rodzinny piknik zaprasza Rada Osiedla Karolew – Retkinia Wschód i Miejska Strefa Kultury – Ośrodek Sztuki. 

Impreza rozpocznie się o godz. 14:00 w ogrodzie Ośrodka Sztuki (ul. Krzemieniecka 2 A). W programie znalazły się atrakcje dla najmłodszych – dmuchana zjeżdżalnia, gry dla dzieci, teatrzyk, warsztaty z tworzenia zakładek do książek, quizy i zagadki. 

Dla nieco starszych uczestników przewidziano pokazy ratownictwa medycznego, znakowanie rowerów, bookcrossing, a także pomoc w wypełnianiu wniosków do Budżetu Obywatelskiego! 

Wstęp wolny.

Majówka w Ogrodzie Botanicznym

Ogród Botaniczny w Łodzi oraz Zielona Łódź zapraszają w weekend na imprezę plenerową! „Majówka w Ogrodzie” rozpocznie się w niedzielę (22 maja) o godz. 11:00.Podczas imprezy zaplanowano m.in. warsztaty plastyczne, warsztaty i prezentacje pszczelarskie, konkurs botaniczny, zajęcia jogi i tai chi, park trampolin, spacer nordic walking z instruktorem.

Na scenie odbędą się występy dzieci i młodzieży z Pałacu Młodzieży, jak również kilka koncertów, m.in. zespołu wokalnego Medley Group (godz. 14:00) i kwartetu smyczkowego Brilliant String Quartet (godz. 17:00).

O godzinie 15:00 rozpocznie się wycieczka z przewodnikiem, który zaprezentuje poszczególne działy Ogrodu i kwitnące obecnie kolekcje roślin (zbiórka przy głównej kasie zlokalizowanej przy ul. Krzemienieckiej).

Podczas imprezy odbywać się będzie również kiermasz ekologicznych produktów spożywczych oraz wyrobów rękodzielniczych.

Impreza odbywać się będzie w centralnej części Ogrodu. Wejście po zakupieniu biletu wstępu do Ogrodu Botanicznego. Bilet normalny 12 zł, bilet ulgowy 6 zł.

Zatańcz swinga na Piotrkowskiej

To trzeba zobaczyć na żywo! W niedzielę (22 maja) ulicą Piotrkowską przejdzie roztańczona i widowiskowa muzyczna parada w klimacie retro.
Oprócz tancerzy w paradzie wezmą udział łodzianie ubrani w amerykańskie stylizacje inspirowane latami 20. i 30. oraz muzycy zespołu Sweet & Hot Jazzband, grający na żywo taneczne, swingowe utwory. Przewidziany jest także specjalny pokaz charlestona na trasie spaceru. Parada rozpocznie swój pochód o godz. 12:00 z placu Wolności.

W ramach wydarzeń towarzyszących, dzień wcześniej w sobotę (21 maja) będzie można także wziąć udział w bezpłatnym, edukacyjnym spacerze „Narodziny jazzu w Łodzi powojennej”. Poprowadzą go: Ewa Kałużna, Andrzej Pikierski oraz Ryszard Bonisławski. Zbiórka o godz. 12.00 przy ul. Jaracza 7. A o godz. 18:00 przy Piotrkowskiej 97 łodzianie będą mogli przyłączyć się do wielkiej potańcówki w rytmie dixie.

W razie złej pogody organizatorzy zachęcają do sprawdzenia trasy na facebookowym wydarzeniu @Swingowy Spacer po Piotrkowskiej.

Spektakl "Kora.Boska"

Największe przeboje Maanamu oraz historia życia Kory, która po śmierci staje u wrót nieba, gdzie czekają na nią Trzy Maryjki – takich atrakcji mogą spodziewać się wielbiciele teatru i charyzmatycznej wokalistki zespołu Maanam. 

Kontrowersyjny spektakl „Kora. Boska” Teatru Nowego Proxima w Krakowie będzie można obejrzeć w niedzielę (22 maja) o godz. 21:00 na scenie Artkombinatu (ul. Kopcińskiego 60/62).

Spektakl jest opowieścią nie tylko o samej Korze, ale i o Polsce, religii, systemie i chorobie. To baśniowa historia o miłości, tęsknocie, niemocy i żalu. Ogromną atrakcją spektaklu są największe przeboje Maanamu śpiewane przez Katarzynę Chlebny.

Spektakl trwa 100 minut, a bilety kosztują 100 zł.

„Prząśniczka” w Sali Lustrzanej w Pałacu Poznańskiego

W pięknych wnętrzach Pałacu Poznańskiego będzie można posłuchać pieśni Stanisława Moniuszki i polskich kompozytorów romantycznych oraz utworów na fortepian na cztery ręce Zygmunta Noskowskiego. 

Recital muzyczny, którego treść nawiązuje do przypadającej 4 czerwca 150. rocznicy śmierci Stanisława Moniuszki, jednego z najbardziej uznanych polskich kompozytorów polskiej muzyki romantycznej, odbędzie się w niedzielę (22 maja) w Muzeum Miasta Łodzi (ul. Ogrodowa 15). Moniuszko to autor muzyki do „Prząśniczki” – hejnału Łodzi, jednej z najpopularniejszych pieśni kojarzonej z miastem. Na koncercie pt. „Polska muzyka romantyczna – Moniuszko i jego następcy” wystąpią: Ziemowit Wojtczak (baryton), Hanna Holeksa i Anna Liszewska (fortepian). Wydarzenie, które rozpocznie się o godz. 16:30, poprowadzi Cezary Pawlak. 

Bilety: 12 zł (ulgowy), 18 zł (normalny), 6 zł (z Kartą Seniora). 

Zapisy: 692 926 319, 42 307 13 82, edukacja@muzeum-lodz.pl.

"Pozamiatane" - miłość, biznes i pandemia 

Wartka, pełna niezwykłych zwrotów akcji komedia rodzinna. Kto i jak w niej pozamiata – widzowie przekonają się w niedzielę (22 maja).

Maria i Adaś to szczęśliwe małżeństwo z dwójką dzieci. Szczęśliwi aż do dnia, w którym przez pandemię jednocześnie tracą pracę. Brzmi jak tragedia? Nie w tym przypadku! Miejska Strefa Kultury w filii Centrum Edukacji Kulturowej Na Żubardzkiej (ul. Żubardzka 3) zaprasza na spektakl komediowy „Pozamiatane”. Na scenie wystąpią znani i lubiani aktorzy z grupy Mam Teatr.

Start o godz. 17:00. Bilety kosztują 30 zł.

Warsztaty florystyczne w AOIA

Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych (ul. Zachodnia 54/56) zaprasza w sobotę (21 maja) o godz. 11:00 seniorki i seniorów na bezpłatne warsztaty florystyczne.

Czy można zmieniać świat na lepsze za pomocą kwiatów? – Jerzy Skowerenda-Miniszewski, florysta, zapewne odpowiedziałby, że warto spróbować. Szczególnie, gdy wiosna w pełni i naprawdę jest w czym wybierać – zachęcają organizatorzy. 

Kolejne florystyczne spotkanie z cyklu „Kwiatami zmieniajmy świat i siebie na lepsze”, zatytułowane „Wiosennie”, odbędzie się już w sobotę. Podczas warsztatów uczestnicy nauczą się układania z wiosennych kwiatów bukietów i kompozycji w naczyniach, zgodnie z zasadami sztuki florystycznej.

Koncert zespołu Heima

W sobotę (21 maja) zespół Heima zagra koncert w Obiecana Cafe z okazji premiery płyty "W domu". Muzycy zagrają cały materiał z debiutanckiego albumu w towarzystwie gości z łódzkiej sceny muzycznej. Wystąpią z nimi: Jakub Krupski (Tune), Ada Rusinkiewicz (hethet) i Karol Stolarek (mona polaski). Dodatkowo odbędzie się pokaz teledysków i wystawa prac artystów, którzy współpracowali z zespołem. Start wydarzenia o godzinie 19.

Zobacz także

Polecane aktualności

Zasmakuj studiowania w Łodzi – branża Life Science

Marta Grzegorzewska / BOIZ

Maturzyści z klas biologiczno-chemicznych z I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim... Read more

Wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik wraz z uczniami i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 70 Bogumiłą Cichacz. fot. P. Wacławiak, UMŁ.

Kokardy od łódzkich dzieci na święto niepodległości!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

1500 biało - czerwonych rozetek wykonały dzieci z łódzkich szkół. 11 listopada trafią do łodzian... Read more

Bohater po sąsiedzku. Odznaczenie Józefa Skrzyneckiego Honorowym Krzyżem Inki

Gabriel Peryt / Oddział Dziedzictwa Łodzi

W ostatnią niedzielę towarzyszyliśmy Panu Józefowi Skrzyneckiemu podczas ceremonii wręczenia... Read more

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... Read more

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... Read more

Kontakt