Lodz.pl

Urząd Miasta Łodzi

Eko przedszkole z ogródkiem, łąką i strefą leśną. Dzięki inicjatywie lokalnej

Fasolka szparagowa prosto z ogródka na podwieczorek, a na drzewach hotele dla owadów i budki dla ptaków. Do tego nauka o przyrodzie i bioróżnorodności – maluchy z Miejskiego Przedszkola nr 100 z ekologią są za pan brat. Część przedszkolnego ogrodu została zagospodarowana dzięki funduszom z inicjatywy lokalnej.

Eko przedszkole -  fot. LODZ.PL
Dzięki przedszkolnemu ogrodowi dzieci lepiej poznają naturę , fot. LODZ.PL

Ubiegłoroczny projekt realizowany w ramach inicjatywy lokalnej to zazielenienie przedszkolnego terenu. Powstały aż trzy strefy: strefa kwietnej łąki, strefa leśna oraz strefa ogrodu. Dzięki tej pierwszej dzieci mogą uczyć się, czym jest bioróżnorodność i dlaczego tak ważne są rośliny miododajne. Do tego mogą obserwować różnobarwne motyle. Największą popularnością cieszy się strefa ogrodu. Tutaj w specjalnych, drewnianych skrzyniach, znaleźć można warzywa takie, jak ogórki, dynię, fasolkę szparagową czy owoce (np. poziomki i truskawki).

– Dzieci wszystkie te warzywa i owoce siały oraz sadziły samodzielnie, teraz mogą obserwować dosłownie owoce swojej pracy, a także z tego korzystać, bo np. dzisiaj na podwieczorek była fasolka szparagowa. Ta sama, którą dzieci zasiały kilka miesięcy wcześniej. Dzięki temu uczymy dzieci, że żeby coś od natury otrzymać, my też musimy jej coś dać – opowiada Ewa Cholerzyńska, dyr. Przedszkola Miejskiego nr 100.

Przedszkolny ogródek 

Projekt zazieleniania ogrodu kosztował 45 tys. zł i realizowany był w 2021 r., a rośliny bujnie rozwijają się do tej pory. Ale w ogrodzie Przedszkola Miejskiego nr 100 jest też wiele innych elementów, dzięki którym dzieci poznają świat przyrody. Na drzewach wiszą budki dla ptaków i hotele dla owadów. Jest też specjalnie wybudowane sanatorium dla ptaków, gdzie na rekonwalescencję trafiają chore lub zranione okazy. Dzieci mają do swojej dyspozycji lornetki i lupy, dzięki którym mogą z bezpiecznej odległości podglądać świat zwierząt.

– Staramy się przekazywać dzieciom wiedzę na temat środowiska, opowiadamy o tym, dlaczego powinniśmy zostawiać łąki, dlaczego nie kosić trawy, dlaczego trzeba dbać o zwierzęta – dodaje Ewa Cholerzyńska.

W tym roku pojawił się pomysł, by uporządkować mini boisko znajdujące się na terenie ogrodu. Powstanie nowa nawierzchnia poliuretanowa, ogrodzenie boiska, specjalna siatka, by piłki nie przelatywały na część rekreacyjną. Rodzice zadeklarowali, że przygotują teren pod inwestycję, porządkując dotychczasową zniszczoną nawierzchnię. Koszt projektu to 49 tys. zł, a całość inwestycji będzie zrealizowana do końca 2022 r.

Polecane aktualności

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... Read more

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... Read more

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... Read more

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... Read more

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... Read more

Kontakt