Lodz.pl 600 lat Łodzi

Urząd Miasta Łodzi

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Pamiętamy o bohaterskich łodziankach, zasłużonych dla niepodległości Polski

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele władz miasta, samorządu, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi oraz łódzka młodzież uczcili pamięć o łodziankach, które zapisały się w historii Polski. Szczególną uwagę zwrócono na Halinę Szwarc-Kłąb, bowiem w maju 2023 roku przypada setna rocznica jej urodzin.

Fot. Patryk Wacławiak/UMŁ

- Życie Haliny Kłąb-Szwarc to pasmo wielu wyzwań, wymagających odwagi, hartu ducha, ale również samodzielności i pomysłowości. Ta zasłużona bohaterka wojenna, pracująca w wywiadzie doświadczyła hitlerowskich represji, ale również po wojnie była prześladowana za swoją przeszłość w AK. Jednak mimo traumatycznych przejść nie rezygnowała z wytyczonych celów – kontynuując  karierę lekarską i naukową oraz stając się m.in. inicjatorką pierwszego w Polsce Uniwersytetu III Wieku. Może być zatem wzorem siły, wynikającej z wiary we własne ideały. Ta ławeczka to właściwe miejsce, aby złożyć dzisiaj kwiaty. W hołdzie wszystkim kobietom, które każdego dnia podejmują walkę o swoje zdrowie, pozycję, dobro bliskich, cele, marzenia. Jednak ławeczka to także miejsce wytchnienia. Niech zatem będzie również symbolem zasłużonego wypoczynku dla każdej kobiety, nie tylko z okazji ich święta, ale także jako wynagrodzenie za wysiłek oraz trudy i troski codziennego życia - powiedziała wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

- Oddając hołd Halinie Szwarc-Kłąb, która była naukowcem, walczyła o prawa kobiet i była patriotką, oddajemy też hołd wszystkim kobietom, które przyczyniły się do niepodległości Polski - dodał przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi.

Halina Szwarc (z domu Kłąb) na Bałutach spędziła dzieciństwo – w kamienicy należącej do jej rodziców przy ulicy Dworskiej (dziś Organizacji „WiN” 10). W niedawno wydanych pamiętnikach wspomina zabawy w ogrodzie babci na Radogoszczu, ale również obrazy codziennego życia, społeczność żydowską na Bałutach oraz fabrykę przekształconą przez Niemców w słynne „więzienie na Radogoszczu”.

W dniu wybuchu wojny miała 16 lat. Bardzo szybko wstąpiła do Związku Walki Zbrojnej Okręgu Łódź, gdzie przygotowywano ją od początku do pracy w wywiadzie. Z polecenia dowództwa nauczyła się języka niemieckiego i podpisała volkslistę, powołując się na niemieckie pochodzenie babki. Pierwsze zadania w wywiadzie realizowała w Kaliszu, później - w Wiedniu, Hamburgu, Berlinie i Monachium. Jej raporty przyczyniły się m.in. do zbombardowania celów wojskowych w Hamburgu, za co otrzymała angielski brązowy Krzyż Zasługi. W 1944 została aresztowana i osadzona w więzieniu kobiecym na ul. Gdańskiej w Łodzi, skąd zbiegła w 1945 r. podczas ewakuacji więzienia. Po wojnie ukończyła studia medyczne i rozpoczęła karierę naukową, mimo prześladowań za AK-owską przeszłość.

W 1975 roku z jej inicjatywy powstał Uniwersytet Trzeciego Wieku, będący pierwszą taką placówką w Polsce i jedną z pierwszych w Europie. W 2000 r. otrzymała Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Polecane aktualności

Bohater po sąsiedzku. Odznaczenie Józefa Skrzyneckiego Honorowym Krzyżem Inki

Gabriel Peryt / Oddział Dziedzictwa Łodzi

W ostatnią niedzielę towarzyszyliśmy Panu Józefowi Skrzyneckiemu podczas ceremonii wręczenia... Read more

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... Read more

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... Read more

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... Read more

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... Read more

Kontakt