Urząd Miasta Łodzi

Lodz.pl 600 lat Łodzi

Apel ws. wypracowania i przyjęcia ustawy „O procedurach analizy każdego przypadku śmiertelnego dziecka”.

Rada Miejska w Łodzi, na bazie prac Doraźnej Komisji ds. Rodziny, Dzieci i Młodzieży, uważa za konieczne wprowadzenie zmian w systemie ochrony dzieci poprzez przyjęcie specjalnej ustawy na wzór brytyjskiej „Serious Case Review” chroniącej dzieci przed przemocą.

Krzysztof Makowski, przewodniczący Doraźnej Komisji ds. Rodziny, Dzieci i Młodzieży Rady Miejskiej w Łodzi: – Na jutrzejszej sesji chcemy przyjąć apel do Marszałek Sejmu o to, żeby wznowiła prace nad ustawą o procedurach analizy każdego przypadku śmiertelnego dziecka. Te prace trwały w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ponad 2 lata temu i zakończyły się fiaskiem. Później tę sprawę przejął Rzecznik Praw Dziecka i wypracował formułę, która nie została zgłoszona do obiegu prawnego. Dlatego chcemy w tej chwili wrócić do prac nad ustawą na wzór brytyjskiego systemu wczesnego ostrzegania, wyciągania wniosków po śmierci dziecka, abyśmy byli przygotowani, abyśmy mogli nad tym w Polsce pracować. Tylko dodam, że po wprowadzeniu tego systemu w Wielkiej Brytanii wykrywalność czy też zapobieganie przypadkom śmiertelnym zmalało o ponad 96%. To pokazuje skuteczność działania tego systemu.

Małgorzata Bartosiak-Sikorzyńska, radna Rady Miejskiej w Łodzi: – Żyjemy w bardzo ciężkich czasach i zdrowie, w szczególności zdrowie psychiczne, każdego z nas może ulegać zawirowaniom. Dlatego musimy tym bardziej dbać o zdrowie naszych dzieci. Ostatnie przypadki faktycznie pokazują, że system w naszym kraju nie funkcjonuje poprawnie. Powinniśmy, nie tylko jako wszystkie instytucje, ale też jako wszyscy obywatele, zadbać o to, aby sytuacje, o których ostatnio słyszeliśmy, nie miały miejsca. Dlatego też dziwi nas bardzo fakt, że, mimo wielu lat prac nad tą ustawą, ona gdzieś zaginęła i musimy do tego wrócić, dla dobra nas wszystkich.

Polecane aktualności

Zasmakuj studiowania w Łodzi – branża Life Science

Marta Grzegorzewska / BOIZ

Maturzyści z klas biologiczno-chemicznych z I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim... Read more

Wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik wraz z uczniami i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 70 Bogumiłą Cichacz. fot. P. Wacławiak, UMŁ.

Kokardy od łódzkich dzieci na święto niepodległości!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

1500 biało - czerwonych rozetek wykonały dzieci z łódzkich szkół. 11 listopada trafią do łodzian... Read more

Bohater po sąsiedzku. Odznaczenie Józefa Skrzyneckiego Honorowym Krzyżem Inki

Gabriel Peryt / Oddział Dziedzictwa Łodzi

W ostatnią niedzielę towarzyszyliśmy Panu Józefowi Skrzyneckiemu podczas ceremonii wręczenia... Read more

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... Read more

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... Read more

Kontakt