UMŁ http://www.uml.lodz.pl/ pl_PL Sat, 25 Mar 2023 20:30:29 +0100 Sat, 25 Mar 2023 20:30:29 +0100 TYPO3 EXT:news news-59514 Tue, 21 Mar 2023 14:04:10 +0100 „NIGDY NIE BĘDZIESZ SZŁO SAMO” - SPOTKANIE Z ANOUK HERMAN http://www.uml.lodz.pl/kalendarz-wydarzen/wydarzenie/59514/2023/3/21/?L=748 Zapraszamy na spotkanie z Anouk Herman wokół książki „Nigdy nie będziesz szło samo”. Anouk debiutuje w prozie po brawurowym debiucie poetyckim, czyli książce „Right into pod tramwaj”. Powieść Herman to unikalny głos na temat niebinarności i queerowości, a zarazem dobrze napisana powieść dla młodzieży oraz starszych czytelników.

Katuchna Zygler, dziewczyna w spektrum autyzmu, mieszka na osiedlu familoków. Czuje się samotna, a jedną z jej ulubionych rozrywek jest czatowanie z obcymi w internecie. Przed świętami Bożego Narodzenia dziewczyna poznaje Sobakę – anarchistę żyjącego na skłocie. Nastolatkowie postanawiają spotkać się osobiście, ale po wspólnie spędzonym wieczorze zapominają wymienić się kontaktami. Kilka dni później Katuchna dowiaduje się, że Sobaka zaginął. Łączniczką pomiędzy Katuchną a skłotem jest Melody, aktywistka marząca o karierze naukowej. W życiu Katuchny pojawia się też Riko, osoba niebinarna, która dopiero co odnalazła swoją tożsamość, oraz przebojowa Łanieczka, piercerka i nastoletnia matka zmagająca się z zaburzeniami odżywiania. Oboje okażą się wsparciem dla dziewczyny, która będzie musiała poradzić sobie z żałobą i na nowo zdefiniować to kim jest, odkrywając przy tym własną queerowość.

 

 

]]>
news-59508 Tue, 21 Mar 2023 13:23:40 +0100 Rozdział 4 SOJUSZNICZKI - panel dyskusyjny http://www.uml.lodz.pl/kalendarz-wydarzen/wydarzenie/59508/2023/3/21/?L=748 Projekt "Nowy rozdział" to cykl sześciu spotkań i wizualnych prezentacji. W kolejnych odsłonach pojawiają się sylwetki dwunastu bohaterek – pisarek, projektantek, aktywistek, artystek. Wszystkie wybrały podążanie własną drogą. Dla wielu z nich ten wybór oznaczał wyjście poza kulturowo zdefiniowane role. Bohaterkami Rozdziału 4 są Karolina Żurowska i Catherine Dior, które łączą doświadczenia z obozu w Ravensbrück. Czy w kontekście obozów koncentracyjnych można mówić o modzie? Zapraszamy na panel dyskusyjny z udziałem Magdaleny Idem i Karoliny Sulej. Rozmowę poprowadzi Aneta Dmochowska z POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich.

Moda w kontekście obozów koncentracyjnych to temat nieoczywisty. Z relacji ocalałych wynika jednak, że dbałość o wygląd pozostawała w tych straszliwych miejscach ostoją normalności i nadzieją na lepsze jutro.

Jednym z symboli dehumanizacji stosowanej przez nazistów wobec więźniów i więźniarek jest pasiak. Jednak mimo narzuconego rygoru ubioru starano się zachować indywidualizm, by w pełni nie utracić odbieranej tożsamości. Pierwiastek człowieczeństwa pomagały uchronić więźniarkom ich rzeczy osobiste będące niekiedy namiastką kobiecości.

Bohaterkami czwartej odsłony projektu „Nowy Rozdział” są Karolina Żurowska i Catherine Dior, których losy łączą doświadczenia z obozu w Ravensbrück.

Pierwsza z nich prowadziła przed wojną wraz mężem zakłady w Leszczkowie produkujące samodziały. Leszczkowskie wyroby cieszyły się w Polsce dużą popularnością także jako wysokojakościowe tkaniny ubraniowe. Dzięki zdolnościom artystycznym Karoliny Żurowskiej, odpowiedzialnej za projektowanie wzorów, zdobywały nagrody na międzynarodowych wystawach w Paryżu (1937) i Nowym Jorku (1939). Druga z bohaterek, współpracująca z francuskim odziałem polskich służb wywiadowczych, została po wojnie muzą starszego brata, Christiana Diora, który modą rozpraszał powojenną rzeczywistość.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Kiedy: 25 marca (sobota) godz. 16:00
Bilety: Normalny 8 zł | Ulgowy 6 zł
Limit osób: 50

Bilety do nabycia w kasie Muzeum oraz na stronie bilety.cmwl.pl

Prowadząca:

Aneta Dmochowska – historyczka sztuki i mody, kulturoznawczyni, kuratorka wystawy stałej MIASTO-MODA-MASZYNA w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. W ostatnich latach pracowała jako opiekunka kolekcji odzieży, a obecnie zajmuje się zbiorami cyfrowymi w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na zjawiskach zachodzących w modzie, ubiorze i wystawiennictwie XX i XXI wieku. Swoją wiedzą dzieli się na Instagramie na profilu @historiamody. Jej teksty ukazały się na portalu „Historia: Poszukaj”, na stronie „Polish Fashion Stories”, w magazynie „Lśnienie”, kwartalniku „Rzut” i „Przeglądzie Włókienniczym”.

Magdalena Idem – reporterka i redaktorka. Doktorantka w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UJ. Autorka książki Manekin w peniuarze. Moda w II RP. Jej teksty ukazywały się m.in. w „Critical Studies in Fashion & Beauty”, „Dużym Formacie”, „Wysokich Obcasach Extra”, „Non/fiction” i „Dwutygodniku”. Stypendystka Fundacji Herodot im. Ryszarda Kapuścińskiego, laureatka stypendium im. Leopolda Ungera. Finalistka kilku nagród dziennikarskich, m.in. Nagrody im. Zygmunta Moszkowicza.

Karolina Sulej - była związana z takimi czasopismami, jak: „Viva! Moda”, „Wysokie Obcasy” czy „Książki”. Obecnie zajmuje się antropologią mody. Doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW. Pracuje w Zespole do Badań nad Modą, gdzie przygotowuje pracę naukową dotyczącą mody i jej znaczenia w czasie II Wojny Światowej. Karolina Sulej prowadzi również program o książkach dla TVP Kultura. W 2020 roku wydana została książka Karoliny Sulej pt. „Rzeczy osobiste”. W 2021 roku opublikowana została kolejna książka Karoliny Sulej pt. „Historie osobiste. O ludziach i rzeczach w czasie wojny”. Pisarka odkrywa przed czytelnikami aspekty związane z wojną, które do tej pory nie były poruszane.

Link do wydarzenia na FB:

https://www.facebook.com/events/155230194100365

 

Więcej o projekcie „Nowy Rozdział”: https://cmwl.pl/public/informacje/nowy-rozdzial,302

 

 

]]>
news-59492 Mon, 20 Mar 2023 14:42:41 +0100 Łódzkość / Draniki i pielmieni / dzień kultury białoruskiej http://www.uml.lodz.pl/kalendarz-wydarzen/wydarzenie/59492/2023/3/20/?L=748 Centrum Dialogi im. Marka Edelmana zaprasza 26 marca na kolejne spotkanie w ramach cyklu Łódzkość. Na bogaty program składają się warsztaty kulinarne, zwiedzanie wystaw, odsłuch artystycznego reportażu radiowego oraz spektakl „August” białoruskiej formacji teatralnej BY teatr. Tegoroczny cykl ŁÓDZKOŚĆ, organizowany przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana , to spotkania wielokulturowe, podczas których prezentujemy zwyczaje i tradycje współczesnych mieszkańców Łodzi, którzy nie tylko urodzili się tutaj, ale także mają korzenie w różnych kulturach. 26 marca odbędzie się kolejne spotkanie pod nazwą „Draniki i pielmieni // dzień kultury białoruskiej”, tworzone we współpracy z Fundacją „Białorusini w Łódzkim”, Fundacją Audionomia, Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego oraz Łódzkim Centrum Wielokulturowym. Na bogaty program składają się warsztaty kulinarne, zwiedzanie wystaw, odsłuch artystycznego reportażu radiowego oraz spektakl „August” białoruskiej formacji teatralnej BY teatr.

11.00-14.00  Projekt „Dania twojego kraju” Fundacji „Białorusini w Łódzkim”
Uczestnicy przygotują pierogi, znane dobrze w kuchni białoruskiej, polskiej i ukraińskiej, ale jednak różniące się sposobem przygotowania. Profesjonalni kucharze opowiedzą o przepisach tradycyjnych z trzech wymienionych krajów i poprowadzą uczestników przez cały proces przygotowania. Do wspólnej pracy zasiądą osoby z różnych kultur, które będą miała okazję do rozmowy o życiu w Łodzi, powodach przyjazdu do Polski i swoich tradycjach.
Obowiązują zapisy przez formularz rejestracyjny: https://forms.office.com/e/fJAae2AzLz

14.30  Zwiedzanie wystaw Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
W Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi jest pięć stałych wystaw oraz czasowa wystawa Marii Snisarenko, a także przed budynkiem wystawa mobilna o Alinie Margolis-Edelman. W ramach cyklu ŁÓDZKOŚĆ możliwe będzie zwiedzenie wszystkich dostępnych wystaw i poznanie działalności Centrum Dialogu.

15.30 „Film bez obrazu” – cykl Fundacji Audionomia i Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
Przy każdym ze spotkań ŁÓDZKOŚCI zapraszamy do odsłuchu radiowego dokumentu artystycznego, który porusza ważny temat związany z daną kulturą. Tym razem posłuchamy opowieści Tatiany i Michała Borodkinów o ich udziale w protestach na Białorusi i ich agresywnym tłumieniu przez funkcjonariuszy wykonujących rozkazy Łukaszenki oraz o swoim aktualnym życiu.
W rozmowie po emisji reportażu udział wezmą autorka dokumentu Agnieszka Czyżewska-Jacquemet oraz bohaterowie Michał Borodkin i Tatiana Borodkina.

17.30 Spektakl AUGUST (BY teatr)
BY teatr to projekt teatralny, działający w Warszawie, który skupia dramaturgów, reżyserów, aktorów, artystów i innych ludzi teatru, którzy musieli opuścić Białoruś. Projekty BY teatru powstają w koprodukcjach z polskimi partnerami w ich przestrzeniach – taka forma współpracy wzmacnia wielokulturowość, którą zakłada koncepcja projektu. Spektakl AUGUST (pol. SIERPIEŃ) to pierwsze wydarzenie, od którego 25 marca 2023 roku, w Dzień Niepodległości Białorusi, zaczyna swoją działalność BY teatr. Kolektyw twórczy spektaklu występuje jako grupa anonimowych artystów ze względów bezpieczeństwa, nie tylko swojego, ale w pierwszej kolejności swoich bliskich, którzy pozostali na Białorusi.
Oś dramaturgiczna tekstu jest skoncentrowana na relacjach pomiędzy obywatelami a opresyjnym państwem, konfliktach społecznych, osobistych wyborach osób, które brały udział w protestach przeciwko dyktaturze i konsekwencjach tego wyboru z perspektywy 2023 roku.
Na spektakl wstęp jest bezpłatny, obowiązują zapisy przez formularz: http://form.mieroszewski.pl/to/august

15:00-18:00 Stoisko Domu Literatury z miesięcznikiem „Tygiel Kultury”
Kwietniowy "Tygiel Kultury" wydany jest pod hasłem "Wolna Białoruś". Otwiera go reportaż Wojciecha Góreckiego Nieuchwytna białoruskość, w którym autor rozważa niejasności i paradoksy tego, co białoruskie. Następnie Zmicer Waynowski mierzy się z demonstracjami w tekście Protesty na Białorusi - Mińsk, sierpień 2020. Irina Lappo pisze o białoruskim teatrze w eseju Dramat stagnacji: post-sowiecka Białoruś według "generacji RU". Swoimi spostrzeżeniami na temat kultury białoruskiej dzieli się również Dominika Łarionow w reportażu Intelligent dans music. Magdalena Roguś zgłębia białoruską animację. Mateusz Sidor rozmawia z Andrejem Chadanowiczem i Swiatlaną Kurs o literaturze białoruskiej, a Andrzej Strąk przedstawia sylwetkę Andreja Kuciły, białoruskiego dokumentalisty. W numerze znalazły się również m.in. proza Uładzimira Niaklajeu w przekładzie Jakuba Biernata, wiersze Uładzimira Lankiewicza i Julii Cimafiejewej w przekładzie Anety Kamińskiej oraz wiersze Hanny Komar, Taćciany Skarynkiny, Inessy Gankiny i Viery Żybul w przekłądzie Natalii Rusieckiej.

Wszystkie wydarzenia odbywają się w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Wjazd docelowy jest możliwy.

 

]]>
news-59431 Fri, 17 Mar 2023 13:59:35 +0100 „Zakochana w Łodzi” Aleksandra Czerczyńska http://www.uml.lodz.pl/kalendarz-wydarzen/wydarzenie/59431/2023/3/17/?L=748 Pierwsze spotkanie „Początek – blaski i cienie” Cykl spotkań przybliżających historię w kontekście zbliżającej się rocznicy 600-lecia nadania Łodzi praw miejskich. Cykl podzielony na 4 tematy.
Wstęp bezpłatny
Miejsce i informacja: Miejska Strefa Kultury: Żabieniec (Centrum Animacji i Rewitalizacji Rondo), ul. Limanowskiego 166, tel. 42 653 36 45, rondo@msk.lodz.pl, http://miejskastrefakultury.pl/; facebook.com/cairrondo - https://www.facebook.com/cairrondo; www.bok.lodz.pl.

]]>
news-59425 Fri, 17 Mar 2023 11:58:40 +0100 GLINIANE SZALEŃSTWO, CZYLI KOLEJNA ODSŁONA AKADEMII RĘKODZIEŁA W TULIPANIE http://www.uml.lodz.pl/kalendarz-wydarzen/wydarzenie/59425/2023/3/17/?L=748 Sobotnia Rękodzielnia ponownie zagości w CH Tulipan już 18 marca. Tym razem, poza targami rękodzieła, łódzcy artyści serdecznie zapraszają na darmowe warsztaty dla dzieci i dorosłych. Najbliższe, sobotnie spotkanie w ramach Akademii Rękodzieła pozwoli miłośnikom rzemiosła odkryć tajniki garncarstwa! Sobotnia Rękodzielnia, czyli cykliczne spotkania z łódzkimi mistrzami sztuki użytkowej na dobre wpisały się w kalendarz wydarzeń CH Tulipan w Łodzi. Od ponad roku, minimum raz w miesiącu w przestrzeni galerii handlowej spotykają się miłośnicy rękodzieła oraz lokalni artyści. W tym roku formuła targów została dodatkowo wzbogacona o bezpłatne warsztaty dla dzieci i dorosłych.

Już w najbliższą sobotę w ramach Akademii Rękodzieła odbędą się trzygodzinne warsztaty pt.: GLINIANE SZALEŃSTWO. Zajęcia mają charakter otwarty i są całkowicie darmowe.

Wydarzenie odbędzie się pod czujnym okiem instruktorów, którzy pokierują uczestników, w jaki sposób pracować z gliną i jak stworzyć własne dzieło sztuki. Warsztaty poprowadzi Beata Salm, założycielka Salm Ceramics oraz Kateryna Maciukajć, rękodzielniczka tworząca unikatową ceramikę użytkową. GLINIANE SZALEŃSTWO rozpocznie się o godzinie 14:00.

Inicjatywa Sobotniej Rękodzielni kierowana jest do wszystkich mieszkańców Łodzi i okolic.

- Zainteresowanie spotkaniami z łódzkimi artystami rośnie, z edycji na edycje. Jesteśmy przekonani, że formuła warsztatowa stanowić będzie znakomite uzupełnieniem znanego i lubianego cyklu. Warto podkreślić, że GLINIANE SZALEŃSTWO to wydarzenie nie tylko dla pasjonatów rękodzieła i ceramiki, ale również dla tych, którzy chcą nauczyć się czegoś nowego i szukają ciekawego sposobu na spędzenie sobotniego popołudnia. Na zajęciach nie są wymagane zdolności manualne, a podczas spotkania liczy się przede wszystkim dobra zabawa i miła atmosfera. - mówi Katarzyna Woźniak, Dyrektor CH Tulipan w Łodzi.

CH Tulipan serdecznie zaprasza na wydarzenie!

Więcej informacji na temat Sobotniej Rękodzielni i aktualności na stronie: https://www.chtulipan.pl/


Wydarzenie objęte honorowym patronatem Prezydent Miasta Łodzi.

]]>
news-59348 Wed, 15 Mar 2023 14:18:28 +0100 Spacer Zielonej Łodzi http://www.uml.lodz.pl/kalendarz-wydarzen/wydarzenie/59348/2023/3/15/?L=748 Uroczysko i Park Leśny Lublinek – w niedzielę 26 marca zapraszamy na wiosenną odsłonę Uroczyska Lublinek i jego nieleśnych okolic. To bardzo zróżnicowany las komunalny, gdzie spotkać możemy zarówno suche bory, jak i wilgotne lasy olchowe. Sprawdzimy, ile jest wody w olsie i jakie pierwsze zwiastuny wiosny możemy spotkać w lesie oraz na łąkach i murawach.

Prowadzący: Paulina Grzelak (Towarzystwo Ochrony Krajobrazu).

Zbiórka o godz. 12:00 na przystanku autobusu 65A/B (przystanek Lotnisko Terminal Pasażerski)

Wstęp wolny, udział bezpłatny, nie są wymagane wcześniejsze zapisy.

]]>
news-59343 Wed, 15 Mar 2023 13:08:14 +0100 „Obiory” / premiera Teatru Bez Granic http://www.uml.lodz.pl/kalendarz-wydarzen/wydarzenie/59343/2023/3/15/?L=748 Kolejna premiera spektaklu o zabarwieniu polityczno ironicznym Teatru Bez Granic Jest to widowisko  o środowisku polskiej wsi. Mentalność  społeczności wiejskiej i nie tylko,  pokazana jest w prześmiewczy sposób. Aktorzy próbują pokazać, jakie są relacje między ludźmi w społeczności wsi co nie znaczy ,że nie można odnieść tego do społeczeństw z dużych miast. Dużo zabawnych piosenek, tańca . W tekstach ukryte jest sporo aluzji nawiązujących do obecnej sytuacji ekonomicznej i społecznej. 
Scenariusz, reżyseria Izabela Majewska. Teksty piosenek: Izabela Majewska, Włodzimierz Podgórski. Muzyka, aranżacja utworów: Marek Lewandowski, Wiesław Kruss.
Wstęp – 10 zł / bilet
Miejsce i informacja: Miejska Strefa Kultury: Żubardź (Centrum Edukacji Kulturowej na Żubardzkiej), ul. Żubardzka 3, zubardzka@msk.lodz.pl, 42 651 67 47; www.bok.lodz.pl, http://miejskastrefakultury.pl/, www.facebook.com/ceknazubardzkiej.

]]>
news-59344 Wed, 15 Mar 2023 13:10:30 +0100 „Łowiczanka jestem” http://www.uml.lodz.pl/kalendarz-wydarzen/wydarzenie/59344/2023/3/15/?L=748 koncert Chóru CANTO Wstęp bezpłatny
Miejsce i informacja: Miejska Strefa Kultury: Żubardź (Centrum Edukacji Kulturowej na Żubardzkiej), ul. Żubardzka 3, zubardzka@msk.lodz.pl, 42 651 67 47; www.bok.lodz.pl, http://miejskastrefakultury.pl/, www.facebook.com/ceknazubardzkiej.

]]>
news-59345 Wed, 15 Mar 2023 13:15:59 +0100 „Bociany” http://www.uml.lodz.pl/kalendarz-wydarzen/wydarzenie/59345/2023/3/15/?L=748 Rodzinne Warsztaty Plastyczne Rodzinne spotkania, na które zapraszamy babcie, dziadków, rodziców i oczywiście pociechy, prowadzone są przez artystę plastyka Urszulę Issaieff. Będzie twórczo, kreatywnie.

Wstęp - dziecko 15 zł, dorosły 5 zł
Miejsce i informacja: Miejska Strefa Kultury: Żubardź (Centrum Edukacji Kulturowej na Żubardzkiej), ul. Żubardzka 3, zubardzka@msk.lodz.pl, 42 651 67 47; www.bok.lodz.pl, http://miejskastrefakultury.pl/, www.facebook.com/ceknazubardzkiej.

]]>
news-59346 Wed, 15 Mar 2023 13:18:07 +0100 III Maraton Zumby http://www.uml.lodz.pl/kalendarz-wydarzen/wydarzenie/59346/2023/3/15/?L=748 Spotykamy się już trzeci raz, tym razem chcemy uczcić przyjście wiosny. Obiecujemy, że będzie wesoło, radośnie i energicznie. W czasie Maratonu Zumby zgubimy zbędne kalorie, nabierzemy dużo pozytywnej energii.
Prowadzenie: Agnieszka Sokołowska
Wstęp – 30 zł
Miejsce i informacja: Miejska Strefa Kultury: Żubardź (Centrum Edukacji Kulturowej na Żubardzkiej), ul. Żubardzka 3, zubardzka@msk.lodz.pl, 42 651 67 47; www.bok.lodz.pl, http://miejskastrefakultury.pl/, www.facebook.com/ceknazubardzkiej.

]]>
news-59341 Wed, 15 Mar 2023 12:49:06 +0100 Jan Ryngajłło / „Plany” http://www.uml.lodz.pl/kalendarz-wydarzen/wydarzenie/59341/2023/3/15/?L=748 Koncert promujący najnowszy materiał artysty Jan Ryngajłło - wokalista i kompozytor. Na swoim koncie ma udział w wielu programach telewizyjnych oraz festiwalach. „Plany” to jego najnowszy singiel, który rozbrzmiewa na wszystkich kanałach streamingowych.
Wstęp 15 zł / bilet
Miejsce i informacja: Miejska Strefa Kultury: Żubardź (Centrum Edukacji Kulturowej na Żubardzkiej), ul. Żubardzka 3, zubardzka@msk.lodz.pl, 42 651 67 47; www.bok.lodz.pl, http://miejskastrefakultury.pl/, www.facebook.com/ceknazubardzkiej.

]]>
news-59333 Wed, 15 Mar 2023 12:15:43 +0100 Moje ciało… Ruch… Zdrowie… http://www.uml.lodz.pl/kalendarz-wydarzen/wydarzenie/59333/2023/3/15/?L=748 Improwizacje ruchowe przy muzyce pozwalające uczestnikowi rozluźnić swoje ciało oraz swobodnie i świadomie wyrazić emocje poprzez ruch. Zajęcia z wykorzystaniem elementów jogi mają na celu poznanie możliwości własnego ciała, poprawienie koordynacji ruchowej oraz wykształcenie pamięci własnego ciała. Zajęcia skierowane są do seniorów. Prowadzenie: Mariusz Szczeciński.
Udział bezpłatny
Miejsce i informacja:
Miejska Strefa Kultury: Żabieniec (Centrum Animacji i Rewitalizacji Rondo), ul. Limanowskiego 166, tel. 42 653 36 45, rondo@msk.lodz.pl, http://miejskastrefakultury.pl/; facebook.com/cairrondo - https://www.facebook.com/cairrondo; www.bok.lodz.pl.

]]>
news-59334 Wed, 15 Mar 2023 12:17:39 +0100 Projekt: S jak Senior w Sztuce http://www.uml.lodz.pl/kalendarz-wydarzen/wydarzenie/59334/2023/3/15/?L=748 Projekt skierowany do seniorów. Nasze spotkania poprzedzi mini wykład o sztuce wprowadzający do tematu spotkania, a potem już tylko rysowanie, malowanie bądź inne działania związane z kreacją artystyczną.
Udział bezpłatny
Miejsce i informacja:
Miejska Strefa Kultury: Żabieniec (Centrum Animacji i Rewitalizacji Rondo), ul. Limanowskiego 166, tel. 42 653 36 45, rondo@msk.lodz.pl, http://miejskastrefakultury.pl/; facebook.com/cairrondo - https://www.facebook.com/cairrondo; www.bok.lodz.pl.

]]>
news-59335 Wed, 15 Mar 2023 12:19:30 +0100 Czytanie performatywne http://www.uml.lodz.pl/kalendarz-wydarzen/wydarzenie/59335/2023/3/15/?L=748 Spotkania z czytaniem dla młodzieży. Żywe otwarte spotkanie dla młodych osób ze wspólnym czytaniem. Szczególne czytanie stanie się pretekstem do ćwiczeń warsztatowych oraz rozmowy. Narzędzia dykcyjne, emisyjne, podstawy wiedzy o właściwym przekazywaniu treści rozwiną umiejętności uczestników oraz skłonią do refleksji na temat doboru literatury. Prowadzenie: Dorota Radziewicz.
Udział bezpłatny
Miejsce i informacja: Miejska Strefa Kultury: Żabieniec (Centrum Animacji i Rewitalizacji Rondo), ul. Limanowskiego 166, tel. 42 653 36 45, rondo@msk.lodz.pl, http://miejskastrefakultury.pl/; facebook.com/cairrondo - https://www.facebook.com/cairrondo; www.bok.lodz.pl.

]]>
news-59336 Wed, 15 Mar 2023 12:22:41 +0100 Projekt You - internal movement http://www.uml.lodz.pl/kalendarz-wydarzen/wydarzenie/59336/2023/3/15/?L=748 Zapraszamy osoby zainteresowane rozwojem osobistym. Spotkanie otwierające, prowokujące, frapujące, będące pretekstem do określenia celów, odpowiadania na pytania, zastanowienia się nad sobą, próby dokonywania właściwych wyborów w czasie. W czasach trudnych dynamik skupienie na sobie, realizacja celów i spełnianie marzeń mogą okazać się wyzwaniem. Zapraszamy na zatrzymanie w czasie, chwilę tylko dla siebie, szukanie odpowiedzi  na pytanie o sens. Prowadzenie: Dorota Radziewicz.
Wstęp bezpłatny
Miejsce i informacja: Miejska Strefa Kultury: Żabieniec (Centrum Animacji i Rewitalizacji Rondo), ul. Limanowskiego 166, tel. 42 653 36 45, rondo@msk.lodz.pl, http://miejskastrefakultury.pl/; facebook.com/cairrondo - https://www.facebook.com/cairrondo; www.bok.lodz.pl.

]]>
news-59340 Wed, 15 Mar 2023 12:39:59 +0100 Otwarte konsultacje logopedyczne http://www.uml.lodz.pl/kalendarz-wydarzen/wydarzenie/59340/2023/3/15/?L=748 Wyjątkowa okazja do konsultacji logopedycznej w zakresie wad wymowy I szerokopojętej logopedii. Spotkanie będzie okazją do wskazań w zakresie wad wymowy oraz innych nurtujących pytań I potrzeb uczestnika, także z logopedii artystycznej.
Prowadzenie: Dorota Radziewicz.
Wstęp bezpłatny

Miejsce i informacja: Miejska Strefa Kultury: Żabieniec (Centrum Animacji i Rewitalizacji Rondo), ul. Limanowskiego 166, tel. 42 653 36 45, rondo@msk.lodz.pl, http://miejskastrefakultury.pl/; facebook.com/cairrondo - https://www.facebook.com/cairrondo; www.bok.lodz.pl.

]]>
news-59338 Wed, 15 Mar 2023 12:30:45 +0100 Para/Doks'a/studio - pracownia sztuk / świadomość http://www.uml.lodz.pl/kalendarz-wydarzen/wydarzenie/59338/2023/3/15/?L=748 Chcecie podziałać projektowo w przestrzeni sztuk wizualnych? Chcecie budować siebie poprzez swoją obecność w sztuce? Zapraszamy młodych, którzy pragną aktywnie i świadomie kreować przestrzeń współczesnej sztuki. Projekt artystyczny Para/Doks'a/studio zakłada aktywne uczestnictwo w, nie tylko w klasycznych zajęciach plastycznych: rysunek, malarstwo, grafika (te realizowane są w naszej pracowni plastycznej), ale także w aranżowanych spotkaniach w formie wykładów, inicjowanych dyskusji, wycieczek do galerii sztuki, czy działaniach związanych ze zdarzeniami performatywnymi.
Udział bezpłatny
Miejsce i informacja:
Miejska Strefa Kultury: Żabieniec (Centrum Animacji i Rewitalizacji Rondo), ul. Limanowskiego 166, tel. 42 653 36 45, rondo@msk.lodz.pl, http://miejskastrefakultury.pl/; facebook.com/cairrondo - https://www.facebook.com/cairrondo; www.bok.lodz.pl.

]]>
news-59329 Wed, 15 Mar 2023 12:03:16 +0100 Atelier Improwizacji http://www.uml.lodz.pl/kalendarz-wydarzen/wydarzenie/59329/2023/3/15/?L=748 Zajęcia warsztatowe dla młodzieży i dorosłych. Uczestnicy mają możliwość na poznanie możliwości własnego ciała i wykształcenie jego pamięci. Improwizacje ruchowe będą się odbywać przy muzyce, co pozwoli uczestnikowi na rozluźnienie swojego ciała i świadome wyrażenie emocji poprzez ruch i głos. Prowadzenie: Mariusz Szczeciński.
Wstęp: 20 zł
Miejsce i informacja:
Miejska Strefa Kultury: Żabieniec (Centrum Animacji i Rewitalizacji Rondo), ul. Limanowskiego 166, tel. 42 653 36 45, rondo@msk.lodz.pl, http://miejskastrefakultury.pl/; facebook.com/cairrondo - https://www.facebook.com/cairrondo; www.bok.lodz.pl

]]>
news-59331 Wed, 15 Mar 2023 12:05:34 +0100 Spod znaku Czerwonego Krzyża. Społeczne zasługi Henriego Dunata http://www.uml.lodz.pl/kalendarz-wydarzen/wydarzenie/59331/2023/3/15/?L=748 Zapraszamy na spotkanie w ramach cyklu, który przybliża sylwetki postaci, które odcisnęły istotne piętno na swoich czasach. Wędrować będziemy śladami miejsc, snuć namysł nad czynami, które zmieniły obraz rzeczywistości współczesnej bohaterowi.
Wstęp bezpłatny
Miejsce i informacja: Miejska Strefa Kultury: Żabieniec (Centrum Animacji i Rewitalizacji Rondo), ul. Limanowskiego 166, tel. 42 653 36 45, rondo@msk.lodz.pl, http://miejskastrefakultury.pl/; facebook.com/cairrondo - https://www.facebook.com/cairrondo; www.bok.lodz.pl.

]]>
news-59326 Wed, 15 Mar 2023 11:07:43 +0100 IX KONGRES POLSKIEGO TOWARZYSTWA MEDYCYNY PERINATALNEJ http://www.uml.lodz.pl/kalendarz-wydarzen/wydarzenie/59326/2023/3/15/?L=748 Kongres pod hasłem Nowoczesna Perinatologia „Od problemu do rozwiązania” odbędzie się w Łodzi na przełomie marca i kwietnia. W gronie specjalistów poddawane analizie i dyskusji będą zagadnienia stanowiące największe wyzwania współczesnej perinatologii zarówno w działalności szpitalnej, jak i ambulatoryjnej. 

Tegoroczne spotkania adresowane są szczególnie do tych lekarzy, którzy chcą prowadzić pacjentki ciężarne i rodzące oraz ich dzieci w sposób kompetentny i nowoczesny w oparciu o najnowsze doniesienia medyczne z zakresu perinatologii i neonatologii. 

Tematy wiodące:

  • Cięcie cesarskie w XXI wieku
  • Poród przedwczesny z punktu widzenia położnika i neonatologa
  • Powikłania poporodowe
  • Wybrane patologie ciąży
  • Operacje położnicze
  • Sesja neonatologiczna
  • Zagadnienia związane z farmakoterapią w ciąży

Data rozpoczęcia: 31 marzec 2023

Data zakończenia: 1 kwiecień 2023

Lokalizacja: Hotel Vienna House Andel’s Łódź

Szczegółowe informacje i rejestracja:
https://grupamedica.pl/wydarzenia/nowoczesna-perinatologia-od-problemu-do-rozwiazania-ix-kongres-polskiego-towarzystwa-medycyny-perinatalnej-31-03-01-04-2023-hotel-vienna-house-andels-lodz/ 

]]>