Igrzyska Wolności

autor:

Atlas Arena (94-020 Łódź, Aleja Bandurskiego 7)

13.09.2019 - 15.09.2019

Tegoroczna edycja wydarzenia pt. „Jak zwyciężają demokracje?" odbędzie się w dniach 13-15 września 2019 r. Główna część programu będzie miała miejsce w Atlas Arenie w Łodzi. Część programu kulturalnego będzie odbywać się także w klubokawiarni 6. Dzielnica, na ul. Piotrkowskiej 102 w Łodzi.

Prezentujemy pierwszych prelegentów Igrzysk Wolności 2019!

Olga Tokarczuk - pisarka, eseistka, autorka scenariuszy, poetka, psycholożka. Laureatka The Man Booker International Prize 2018 za powieść Bieguni (Flights) oraz dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej „Nike" za powieści: Bieguni (2008) i Księgi Jakubowe (2015).

Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Laureatka wielu nagród, w tym m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1997) oraz Paszportu „Polityki" (1997), Nagrody Kulturalnej Śląska (2003), Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego (2008) oraz Uznamskiej Nagrody Literackiej (2012). Czterokrotnie nominowana do literackiej nagrody Nike, którą otrzymała w 2008 roku za powieść Bieguni. Za Dom dzienny, dom nocny otrzymała prestiżową nagrodę „Brücke Berlin"-Preis (2002) i była nominowana do International IMPAC Dublin Literary Award (2004).

Masha Gessen: jedna z największych krytyczek rządów Władimira Putina w Rosji, autorka książek: "Putin. Człowiek bez twarzy", "Będzie to co było - jak totalitaryzm odradza się w Rosji" oraz "Słowa skruszą mury. Pussy Riot." Działaczka na rzecz praw człowieka osób osób LGBT. Jest publicystką takich czasopism jak: The New York Times, The Washington Post, The New Republic. Na co dzień mieszka w Nowym Jorku, jest wizytującym Profesorem na Amherst College. Zdobywczyni licznych nagród, w tym Guggenheim Fellowship oraz Carnegie Fellowship.

Justyna Kopińska: reporterka, socjolożka. Zajmuje się tematyką kryminalną, związaną z prawem karnym, sądami i więziennictwem. Jako pierwsza dziennikarka z Polski otrzymała „europejskiego Pulitzera", czyli European Press Prize w kategorii „Distinguished Writing Award".

Laureatka Nagrody Dziennikarskiej Amnesty International – Pióro Nadziei. Zdobyła Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Press, Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Autorka książek „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?", „Polska odwraca oczy", „Z nienawiści do kobiet". Po publikacji jej reportaży przestępcy trafiali do więzień, a w prawie wprowadzono zmiany dotyczące bezpieczeństwa w instytucjach zamkniętych dla dzieci.

Tom Palmer: wicedyrektor ds. programów międzynarodowych w Atlas Network, gdzie odpowiada za tworzenie programów operacyjnych i zarządzanie programami dla międzynarodowej sieci think tanków. Starszy doradca w Instytucie Katona oraz dyrektor Cato University. Zanim dołączył do Cato był członkiem H. B. Earhart w Hertford College na Uniwersytecie Oksfordzkim i wiceprezesem Instytutu Studiów Humanistycznych na George Mason University. Regularnie prowadzi wykłady w Ameryce Północnej, Europie, Eurazji, Afryce, Ameryce Łacińskiej, Indiach, Chinach i innych krajach azjatyckich oraz na Bliskim Wschodzie z zakresu nauk politycznych, teorii wyboru publicznego, społeczeństwa obywatelskiego oraz moralnych, prawnych i historycznych podstaw praw indywidualnych. Publikował recenzje i artykuły na temat polityki i moralności w takich czasopismach naukowych jak „Harvard Journal of Law and Public Policy", „Ethics"," Critical Review", „Constitution Political Economy", a także w takich czasopismach jak „Slate", „Wall Street Journal"," New York Times", „Die Welt", „Caixing", „Al Hayat", „Washington Post" i londyński „The Spectator". Jest autorem: „Realizing Freedom: Libertarian Theory, History, and Practice" (wydanie rozszerzone, 2014) oraz redaktorem „Morality of Capitalism" (2011), „After the Welfare State" (2012), „Why Liberty" (2013), „Peace, Love & Liberty" (2014) i „Self-Control or State Control? You Decide" (2016).

Adam Bodnar: prawnik, działacz społeczny, Rzecznik Praw Obywatelskich. W latach 2004-15 związany z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. Ekspert Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej. W latach 2013 -2014 członek rady dyrektorów Funduszu ONZ na rzecz Ofiar Tortur. W latach 2001-2004 pracował jako prawnik w kancelarii Weil, Gotshal & Manges. Od 2006 roku wykłada na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Do czasu objęcia funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich współpracował z licznymi organizacjami pozarządowymi, m.in. z Fundacją Panoptykon (przewodniczący Rady Fundacji), ClientEarth Polska (członek rady programowej), Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy (współzałożyciel oraz członek zarządu). Był także członkiem Forum Legislacji działającego przy Fundacji Batorego. W 2011 r. został odznaczony Nagrodą Tolerancji przez izacje LGBT.

Joanna Bator: pisarka i eseistka. Z wykształcenia jest kulturoznawczynią i filozofką. Dla literatury porzuciła pracę akademicką i publicystyczną. Pracowała wcześniej na uniwersytetach w Londynie, Nowym Jorku i Tokio. Autorka powieści (Piaskowa Góra 2009, Chmurdalia 2011, Ciemno, prawie noc 2013, Rok Królika 2016, Purezento 2017), a także esejów i reportaży: Japoński wachlarz (2004), Japoński wachlarz. Powroty ( 2011), Rekin z Parku Yoyogi (2014), Wyspa łza (2015), Smaki i znaki (2016).Zdobyła wiele nagród i wyróżnień, a wśród nich Nagrodę im. Beaty Pawlak, Nagrodę Polskich Wydawców Książek, Nagrodę Literacką Nike, szwajcarską Spycher Literaturepreis, Silesiankę. W 2014 została uhonorowana zaproszeniem na gościnną profesurę literatury światowej imienia F. Dürrenmatta na uniwersytecie w Bernie, a w latach 2015-16 przebywała w Berlinie jako Artist-in-Residence niemieckiej fundacji DAAD. Jej bestsellerowa powieść Ciemno, prawie noc doczekała się adaptacji filmowej w reżyserii Borysa Lankosza, w której autorka zadebiutowała aktorsko.

 Prof. Marek Safjan: prawnik, sędzia, specjalista w zakresie prawa cywilnego, profesor nauk prawnych, w latach 1998–2006 prezes Trybunału Konstytucyjnego, od 2009 roku pełni funkcję sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Od roku 2000 Wielki Oficer Orderu Zasługi Republiki Włoskiej. W 2010 odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.W 2004 otrzymał Nagrodę im. Księdza Idziego Radziszewskiego Towarzystwa Naukowego KUL. W roku 2006 został laureatem Nagrody Kisiela, a w 2007 uhonorowany w Strasburgu Medalem Pro merito za działalność jako prezesa Trybunału Konstytucyjnego i zaangażowania w prace i działalność europejskich instytucji badawczych i akademickich.

Agnieszka Dziemianowicz - Bąk: działaczka społeczna, polityczka i badaczka edukacji. Współpracowniczka Ośrodka Myśli Społecznej im. Ferdynanda Lassalle'a we Wrocławiu, członkini międzynarodowego ruchu na rzecz demokratyzacji Europy DiEM25. Jedna z organizatorek Czarnego Protestu przeciwko ustawie antyaborcyjnej w 2016 roku, za swoje zaangażowanie umieszczona – wraz z Barbarą Nowacką – przez amerykański magazyn „Foreign Policy" na liście 100 najważniejszych intelektualistów na świecie. Przez ponad 3 lata, do lutego 2019, była członkinią Zarządu Krajowego Partii Razem. Obecnie bezpartyjna. W 2018 obroniła pracę doktorską w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego pt. Reprodukcja – opór – upełnomocnienie. Radykalna krytyka edukacji we współczesnej zachodniej myśli społecznej.

Marcin Meller: historyk, absolwent Instytutu Historycznego na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1991-2003 reporter tygodnika „Polityka", pracujący często jako korespondent wojenny. W latach 2003-2012 redaktor naczelny polskiej edycji „Playboya". Od 2000 związany ze stacją TVN. Obecnie prowadzi „Drugie Śniadanie Mistrzów" w TVN24 i „Dzień Dobry TVN" razem z Magdą Mołek. W latach 2011-12 felietonista tygodnika „Wprost" a od 2012 do dzisiaj tygodnika „Newsweek". Autor kilku książek m.in.: "Gaumardżos. Opowieści z Gruzji.", "Nietoperz i suszone cytryny".

Iwan Krastev: Przewodniczący Centrum Strategii Liberalnych w Sofii i stały współpracownik Instytutu Nauk Humanistycznych w Wiedniu. Założyciel i członek zarządu Międzynarodowej Rady ds. Stosunków Zagranicznych oraz członek rady nadzorczej w International Council on Foreign Relations. Jest autorem licznych artykułów dla „New York Times". W latach 2018-2019 pełnił funkcję przewodniczącego im. Henry'ego A. Kissingera w zakresie polityki zagranicznej i stosunków międzynarodowych w John W. Kluge Center w Bibliotece Kongresu USA. Ostatnio wydał w języku angielskim „After Europe" (UPenn Press, maj 2017), „Democracy Disrupted. The Global Politics on Protest" (UPenn Press, maj 2014), „In Mistrust We Trust: Can Democracy Survive When We Do not Trust Our Leaders?" (TED Books, 2013).

Sofia Nerbrand – szwedzka liderka opinii i dziennikarka. Swoją karierę rozpoczęła jako główna scenarzystka w Dagens Nyheter, VLT i VK w 1998 r. W latach 2002–2005 była redaktorem i sekretarzem redakcji magazynu „Axess". Następnie założyła liberalny magazyn społeczny „Neo", w którym pełniła funkcję redaktorki naczelnej i dyrektorki generalnej. Była także niezależną felietonistką w „Svenska Dagbladet" przez siedem lat, a przez pewien czas felietonistką w „Allehandzie Ystad". Obecnie jest przewodniczącą liberalnego think tanku Bertil Ohlin Institute oraz członkiem liberalnego i zielonego think tanku Fores Board.

Wojciech Sadurski: jest profesorem filozofii prawa na Uniwersytecie Sydnejskim i profesorem w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowo zajmuje się teorią i filozofią prawa, prawem konstytucyjnym porównawczym i filozofią polityczną. Jego ostatnie książki to Poland's Constitutional Breakdown (OUP 2019), Constitutionalism and the Enlargement of Europe (OUP 2012), Equality and Legitimacy (OUP 2008), i Rights before Courts (Springer 2005 i 2014). Wykładał m.in, na wydziałach prawa Uniwersytetu Yale, New York University i Fordham University. Jest członkiem rad nadzorczych programowych licznych think tanków, w tym Instytutu Spaw Publicznych i Fundacji Helsińskiej Praw Człowieka.

Sławomir Sierakowski: socjolog, publicysta, współzałożyciel Krytyki Politycznej. Prezes Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego. Ukończył MISH na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował pod kierunkiem Ulricha Becka na Uniwersytecie w Monachium. Był stypendystą German Marshall Fund, wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku, uniwersytetów Yale, Princeton i Harvarda. Obecnie Richard von Waizsäcker Fellow w Robet Bosch Academy w Berlinie. Jest członkiem zespołu „Polityki", stałym felietonistą „Project Syndicate" i autorem w „New York Times", „Foreign Policy" i „Die Zeit".

 Jarosław Gugała: dziennikarz związany m.in. z Telewizją Polską i Polsatem, muzyk i dyplomata. W latach 1999–2003 ambasador RP w Urugwaju. W 1990 rozpoczął pracę w nowo powstałych Wiadomościach w TVP1, początkowo jako reporter, następnie także wydawca i prezenter. W 1999 roku został powołany na stanowisko ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego w Urugwaju. Po zakończeniu działalności w dyplomacji rozpoczął pracę w komercyjnej stacji telewizyjnej Polsat jako prezenter i wydawca programu Informacje. Od 2005 do 2007 był również gospodarzem wtorkowych wydań Poranka Radia TOK FM. Od 2006 w TV 4 prowadził autorski program publicystyczny IV władza. Pisał felietony do tygodnika „Newsweek Polska". Od 2008 pracuje też w Polsat News jako prowadzący m.in. magazyny Gość Wydarzeń i Wydarzenia Opinie Komentarze. W 2014 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Paweł Potoroczyn: menedżer kultury, dziennikarz, publicysta, przedsiębiorca i dyplomata. Od 2008 do 2016 dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza. W 2017 roku został dyrektorem generalnym SWPS Uniwersytetu Humanistyczno-Społecznego, zajmował to stanowisko do 2018 roku. Publikował w czasopismach polskich i zagranicznych. W 2014 roku był nominowany do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Gdyni za debiutancką powieść „Człowiekka rzecz" (Wydawca W.A., Warszawa 2013).

Pełne opisy prelegentów dostępne na: https://igrzyskawolnosci.pl/prelegenci/
Bilety 

Zobacz również:

środa, 27 maja 2020

Zajęcia MOSiR

Zapraszamy na zajęcia sportowe Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji więcej

27.05.2020

Wirtualne spotkanie dla seniorów z Prezydent Łodzi Hanną Zdanowską

Szanowni Państwo,w każdym semestrze, Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska spotykała się z Wami na wykładach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tej wiosny ze względu na epidemie... więcej

27.05.2020

Wykłady prawnicze on-line

Formy wsparcia przewidziane w Tarczy Antykryzysowej, Sprawy rozwodowe, Sprawy alimentacyjne - Fundacja Togatus Pro Bono zaprasza do udziału w wykładach on-line ... więcej

27.05.2020

Teatralny wehikuł czasu

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi zaprasza widzów, począwszy od 6 maja do 30. czerwca i od 19 sierpnia do 15 grudnia 2020 r., w każdą środę o godz.19.00,... więcej

27.05.2020

Teatralny wehikuł czasu

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi zaprasza widzów, począwszy od 6 maja do 30. czerwca i od 19 sierpnia do 15 grudnia 2020 r., w każdą środę o godz.19.00,... więcej

27.05.2020

Ruszają Wiosenne Mistrzostwa Polskiej Ligi Tenisa. Graj bezpiecznie w trakcie kwarantanny

W całej Polsce startują Wiosenne Mistrzostwa Polskiej Ligi Tenisa. Także w Łodzi. Turnieje nie tylko zgodne z rozporządzeniami rządu, ale też w trzech różnych... więcej

27.05.2020
Kultury Świata

"KULTURY ŚWIATA" – cykl spotkań edukacyjnych dla dzieci i młodzieży

Atrakcje turystyczne, przepiękne krajobrazy, ciekawostki kulturowe i kulinarne oraz animacje taneczne inspirowane kulturami odwiedzonych krajów w autorskim opracowaniu... więcej

27.05.2020
Balety w sieci

Centrum Kultury Młodych zaprasza na "Balety w sieci" - Zajęcia rekreacyjne on-line

Zajęcia przeznaczone są dla osób w każdym wieku. Prowadzone są w profesjonalny sposób w przyjaznej, domowej atmosferze. Centrum Kultury Młodych zaprasza w każdy... więcej

27.05.2020
LABORATORIUM KREATYWNEGO DZIAŁANIA

Teatr CHOREA ogłasza nabór do nowego projektu! - Laboratorium Kreatywnego Działania II

23.05-05.12.2020 Teatr CHOREA otwiera nabór do nowego projektu. Zapraszamy pedagogów, edukatorów, animatorów kultury, młodzież i seniorów oraz osoby niezależne... więcej

27.05.2020
Kontakt