Wykłady online w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

autor:

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (93-034 Łódź, ul. Piotrkowska 282)

20.12.2020

W związku z otwarciem nowej wystawy „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” na terenie skansenu, zapraszamy na cykl wykładów online. Tematyką spotkań będzie zarówno historia robotniczej Łodzi, jak i najnowsze trendy w jej badaniu – pod kątem etnograficznym oraz antropologicznym. Dla osób zainteresowanych historią kultury przygotowany został wykład o dziejach łódzkiego teatru.

Etnograf na Grembachu, czyli jak badać łódzkie/ludzkie historie

Prowadzenie: dr Aleksandra Krupa

19 grudnia (sobota) o godzinie 17.00

Etnografa, który prowadzi badania w mieście ciekawi to, w jaki sposób ludzie – mieszkańcy i użytkownicy miasta, organizują przestrzeń, nadają jej znaczenia. Interesuje go też przeszłość miejsc i to, jak wpływa ona na dzisiejszy krajobraz miasta. Aby „opowiedzieć miasto”, etnograf podąża najczęściej za miejskimi narracjami, czyli wspomnieniami i  opowieściami mieszkańców. Zbierane przez niego relacje odnoszą się więc najczęściej do tego, co zapisane w indywidualnym doświadczeniu, w pamięci rodzinnej; pozwalają rekonstruować przeszłość miejsc także w tych jej aspektach, które umykają niekiedy „historii oficjalnej” – w kontekście biograficznym, osobistym, emocjonalnym.

O tym, jak badać łódzkie/ludzkie historie i co z tego wynika, opowiemy na przykładzie badań przeprowadzonych na Grembachu – osiedlu robotniczym, które powstało pod koniec XIX wieku i „od zawsze” związane było z łódzką Fabryką Nici. Zajrzymy w wybrane miejsca, przywołamy wspomnienia mieszkańców, poszukamy śladów przeszłości.

 

Sojusz historii z antropologią kulturową w ramach przedstawień skansenowskich

Prowadzenie: dr Damian Kasprzyk

20 grudnia (niedziela) o godzinie 17.00

Wykład zostanie poświęcony kilku współczesnym kierunkom historiografii, które w zależności od szczegółowych ujęć określamy mianem mikrohistorii, historii antropologicznej, historii oddolnej, etnohistorii itp. Cechą ich wszystkich jest uwzględnienie perspektywy antropologicznej, które zasadniczo skutkuje spojrzeniem na dzieje z perspektywy jednostki lub małej społeczności, analizą konkretnych wydarzeń umożliwiających wgląd w mentalność a nawet emocje uczestników wydarzeń. Kluczowymi kategoriami stają się w tym wypadku codzienność i doświadczenie, które klasyczna historiografia marginalizowała.

 

Teatr w robotniczej Łodzi (od "Kobiety z gminu" do "Brygady szlifierza  Karhana")

Prowadzenie: prof. zw. dr hab. Anna Kuligowska-Korzeniewska

21 grudnia (poniedziałek) o godzinie 17.00

W latach 1865-1895 w Łodzi wyrosły wielkie przędzalnie i osiedla fabryczne, m.in. Karola Scheiblera przy Wodnym Rynku i na Księżym Młynie oraz Izraela Kalmanowicza Poznańskiego przy ulicy Ogrodowej. Jak pisano w roku 1901: „Górą przewalały się potoki złota, ale to złoto cudzoziemców były nieczułe na błagania sztuki, dołem tłum wielki wpatrywał się z tęsknotą w bramy teatru, ale tłum ten roboczy nie miał ani czasu, ani możności finansowej, by scenie polskiej byt trwały na łódzkim bruku zapewnić”.

Celem wystąpienia jest prezentacja wysiłków zmierzających – zgodnie z charakterem miasta – do udostępnienia robotnikom sztuki teatralnej, poczynając od przedstawień popularnych po zaniżonych cenach już w latach 70-tych XIX wieku, przez urządzanie specjalnych teatrów dla publiczności robotniczej (Teatr Scheiblerowski, 1898), wreszcie podjęcie szerokiej akcji edukacyjnej (dyrekcja Aleksandra Zelwerowicza, 1908-1911, oraz Andrzeja Mielewskiego, 1910-1913). W okresie międzywojennym szczególne znaczenie miała Scena Robotnicza pod kierunkiem Witolda Wandurskiego (1923-1925) oraz dyrekcja Karola Adwentowicza (1929-1930).

Po wojnie, w politykę budowy nowego ustroju, wpisał się najmocniej Teatr Nowy pod dyrekcją Kazimierza Dejmka, któremu początek dała w roku 1949 sztuka czeskiego robotnika Vaška Káňi pt. „Brygada szlifierza Karhana”. Aktorzy, aby ją odegrać, poznawali pracę robotników w Widzewskiej Fabryce Maszyn, a następnie zapraszali ich na przedstawienie. W następnych latach akcję popularyzacji teatru wśród robotników prowadziły związki zawodowe, z miernym – niestety – rezultatem.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Wszystkie wykłady odbywają się online, na platformie ZOOM.

Bilety (w cenie 3 zł) do kupienia na stronie bilety.cmwl.pl

Link do spotkania na platformie ZOOM zostanie wysłany na adres podany podczas zakupu biletu najpóźniej 2 godziny przed rozpoczęciem wykładu. Link nie może być przekazywany i udostępniany osobom nie będącym uczestnikami wykładu.

 

Wystawę "Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z programu Wspieranie działań muzealnych oraz ze środków Miasta Łodzi.

Zobacz również:

środa, 3 marca 2021

BANEREK.cdr

Ziemia (P)oddana w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

„Ziemia (P)oddana” to nowa wystawa w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, której kuratorami są dzieci. Porusza bardzo istotne kwestie kondycji naszej planety i... więcej

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (93-034 Łódź, ul. Piotrkowska 282)
02.03.2021
Centrum Zdrowego Aktywnego Seniora przy ul. Szpitalnej 6 -  fot. Radosław Żydowicz

Marzec w Centrach Zdrowego i Aktywnego Seniora

Zachęcamy do zapoznania się z ciekawymi propozycjami zajęć prowadzonych online oraz w plenerze przez miejskie Centra Zdrowego i Aktywnego Seniora w marcu. ... więcej

03.03.2021

Elektroniczne wydanie Łódzkiej Tytki Seniora - edycja marcowa

Zachęcamy do zapoznania się ze specjalnym elektronicznym wydaniem Łódzkiej Tytki Seniora, w którym znajdą Państwo informacje o wszelkich zajęciach, spotkaniach,... więcej

03.03.2021

Warsztaty dla grup zorganizowanych w CMWŁ

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zaprasza szkoły, przedszkola i grupy zorganizowane na warsztaty twórcze. Działania inspirowane są wystawami czasowymi. Podczas... więcej

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (93-034 Łódź, ul. Piotrkowska 282)
03.03.2021

AZS Umed Widzew Łódź – MUKS Poznań (bez udziału publiczności)

Drugi mecz pierwszej rundy fazy play off grupy B I ligi koszykarek. więcej

Hala MOSiR (ul. Małachowskiego 5/7)
03.03.2021

Środa z kulturą - CENTRUM KULTURY MŁODYCH

Prezentacja popularnych piosenek w wykonaniu wokalistów ze Studio Piosenki Marleny Barszczewskiej, działającego przy Centrum Kultury Młodych. Młodzi wokaliści zaproszą... więcej

03.03.2021
Zmniejszanie dystansu - plakat promocyjny

Zmniejszanie dystansu. Viktoria Górko, Natalia Konca, Alicja Ostrowska

Viktoria Górko, Natalia Konca i Alicja Ostrowska, to studentki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi wyróżnione nagrodą Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi w 37. Konkursie im.... więcej

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi (Galeria Bałucka, 91-438 Łódź, Stary Rynek 2)
03.03.2021

1- 31 marca 2021 r. | Terminarz Rady Miejskiej w Łodzi

Terminarz spotkań organizowanych w Radzie Miejskiej w Łodzi od 1 do 31 marca 2021 roku. więcej

Urząd Miasta Łodzi (ul. Piotrkowska 104)
03.03.2021
Kontakt