Wykłady online w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

autor:

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (93-034 Łódź, ul. Piotrkowska 282)

21.12.2020

W związku z otwarciem nowej wystawy „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” na terenie skansenu, zapraszamy na cykl wykładów online. Tematyką spotkań będzie zarówno historia robotniczej Łodzi, jak i najnowsze trendy w jej badaniu – pod kątem etnograficznym oraz antropologicznym. Dla osób zainteresowanych historią kultury przygotowany został wykład o dziejach łódzkiego teatru.

Etnograf na Grembachu, czyli jak badać łódzkie/ludzkie historie

Prowadzenie: dr Aleksandra Krupa

19 grudnia (sobota) o godzinie 17.00

Etnografa, który prowadzi badania w mieście ciekawi to, w jaki sposób ludzie – mieszkańcy i użytkownicy miasta, organizują przestrzeń, nadają jej znaczenia. Interesuje go też przeszłość miejsc i to, jak wpływa ona na dzisiejszy krajobraz miasta. Aby „opowiedzieć miasto”, etnograf podąża najczęściej za miejskimi narracjami, czyli wspomnieniami i  opowieściami mieszkańców. Zbierane przez niego relacje odnoszą się więc najczęściej do tego, co zapisane w indywidualnym doświadczeniu, w pamięci rodzinnej; pozwalają rekonstruować przeszłość miejsc także w tych jej aspektach, które umykają niekiedy „historii oficjalnej” – w kontekście biograficznym, osobistym, emocjonalnym.

O tym, jak badać łódzkie/ludzkie historie i co z tego wynika, opowiemy na przykładzie badań przeprowadzonych na Grembachu – osiedlu robotniczym, które powstało pod koniec XIX wieku i „od zawsze” związane było z łódzką Fabryką Nici. Zajrzymy w wybrane miejsca, przywołamy wspomnienia mieszkańców, poszukamy śladów przeszłości.

 

Sojusz historii z antropologią kulturową w ramach przedstawień skansenowskich

Prowadzenie: dr Damian Kasprzyk

20 grudnia (niedziela) o godzinie 17.00

Wykład zostanie poświęcony kilku współczesnym kierunkom historiografii, które w zależności od szczegółowych ujęć określamy mianem mikrohistorii, historii antropologicznej, historii oddolnej, etnohistorii itp. Cechą ich wszystkich jest uwzględnienie perspektywy antropologicznej, które zasadniczo skutkuje spojrzeniem na dzieje z perspektywy jednostki lub małej społeczności, analizą konkretnych wydarzeń umożliwiających wgląd w mentalność a nawet emocje uczestników wydarzeń. Kluczowymi kategoriami stają się w tym wypadku codzienność i doświadczenie, które klasyczna historiografia marginalizowała.

 

Teatr w robotniczej Łodzi (od "Kobiety z gminu" do "Brygady szlifierza  Karhana")

Prowadzenie: prof. zw. dr hab. Anna Kuligowska-Korzeniewska

21 grudnia (poniedziałek) o godzinie 17.00

W latach 1865-1895 w Łodzi wyrosły wielkie przędzalnie i osiedla fabryczne, m.in. Karola Scheiblera przy Wodnym Rynku i na Księżym Młynie oraz Izraela Kalmanowicza Poznańskiego przy ulicy Ogrodowej. Jak pisano w roku 1901: „Górą przewalały się potoki złota, ale to złoto cudzoziemców były nieczułe na błagania sztuki, dołem tłum wielki wpatrywał się z tęsknotą w bramy teatru, ale tłum ten roboczy nie miał ani czasu, ani możności finansowej, by scenie polskiej byt trwały na łódzkim bruku zapewnić”.

Celem wystąpienia jest prezentacja wysiłków zmierzających – zgodnie z charakterem miasta – do udostępnienia robotnikom sztuki teatralnej, poczynając od przedstawień popularnych po zaniżonych cenach już w latach 70-tych XIX wieku, przez urządzanie specjalnych teatrów dla publiczności robotniczej (Teatr Scheiblerowski, 1898), wreszcie podjęcie szerokiej akcji edukacyjnej (dyrekcja Aleksandra Zelwerowicza, 1908-1911, oraz Andrzeja Mielewskiego, 1910-1913). W okresie międzywojennym szczególne znaczenie miała Scena Robotnicza pod kierunkiem Witolda Wandurskiego (1923-1925) oraz dyrekcja Karola Adwentowicza (1929-1930).

Po wojnie, w politykę budowy nowego ustroju, wpisał się najmocniej Teatr Nowy pod dyrekcją Kazimierza Dejmka, któremu początek dała w roku 1949 sztuka czeskiego robotnika Vaška Káňi pt. „Brygada szlifierza Karhana”. Aktorzy, aby ją odegrać, poznawali pracę robotników w Widzewskiej Fabryce Maszyn, a następnie zapraszali ich na przedstawienie. W następnych latach akcję popularyzacji teatru wśród robotników prowadziły związki zawodowe, z miernym – niestety – rezultatem.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Wszystkie wykłady odbywają się online, na platformie ZOOM.

Bilety (w cenie 3 zł) do kupienia na stronie bilety.cmwl.pl

Link do spotkania na platformie ZOOM zostanie wysłany na adres podany podczas zakupu biletu najpóźniej 2 godziny przed rozpoczęciem wykładu. Link nie może być przekazywany i udostępniany osobom nie będącym uczestnikami wykładu.

 

Wystawę "Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z programu Wspieranie działań muzealnych oraz ze środków Miasta Łodzi.

Zobacz również:

niedziela, 7 marca 2021

BANEREK.cdr

Ziemia (P)oddana w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

„Ziemia (P)oddana” to nowa wystawa w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, której kuratorami są dzieci. Porusza bardzo istotne kwestie kondycji naszej planety i... więcej

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (93-034 Łódź, ul. Piotrkowska 282)
06.03.2021

O MARCU '68 I ZAPISKACH Z WYGNANIA / online

Z Sabiną Baral O Marcu '68 i "Zapiskach z wygnania" porozmawia Joanna Podolska, dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Zapraszamy na Facebooka Centrum Dialogu... więcej

07.03.2021
Wystawa robotów ROBOPARK

Międzynarodowa wystawa robotów - ROBOPARK

Robopark to doskonały pomysł na dobrą zabawę dla całej rodziny. Można tu spędzić nawet kilka godzin zanurzając się w niesamowitym świecie robotów. Ponowne otwarcie... więcej

III LO (ul. Sienkiewicza 46)
07.03.2021

Warsztaty dla grup zorganizowanych w CMWŁ

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zaprasza szkoły, przedszkola i grupy zorganizowane na warsztaty twórcze. Działania inspirowane są wystawami czasowymi. Podczas... więcej

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (93-034 Łódź, ul. Piotrkowska 282)
07.03.2021

UKS Anilana I Łódź - SPR Wybrzeże III Gdańsk (bez udziału publiczności)

Ćwierćfinałowy turniej mistrzostw Polski juniorów w piłce ręcznej. więcej

Hala Anilany
07.03.2021

Grot Budowlani Łódź – #VolleyWrocław (bez udziału publiczności)

Mecz 22. kolejki Tauron Ligi siatkarek. więcej

Sport Arena w Łodzi (94-020 Łódź, al. Unii Lubelskiej 2)
07.03.2021

Master Pharm Rugby Łódź – Edach Budowlani Lublin (bez udziału publiczności)

Zaległy mecz 8. kolejki ekstraligi rugby. więcej

Stadion przy al. Piłsudskiego 138
07.03.2021

Franciszek Starowieyski - Teatr Rysowania - "W oczekiwaniu Ocaliciela"

Franciszek Starowieyski, jeden z największych i najbardziej oryginalnych polskich artystów ostatniego półwiecza, rysownik, plakacista, malarz i znawca sztuki. Od 1980... więcej

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi (Ośrodek Propagandy Sztuki, 90-009 Łódź, ul. Sienkiewicza 44)
07.03.2021
Kontakt