Sylwester w łódzkich instytucjach kultury

Na Sylwestra i Nowy Rok łódzkie instytucje kultury przygotowały atrakcje dostępne online.

"Tadek na Tropie Minotaura" -  mat. Teatr Muzyczny
W Sylwestra Teatr Muzyczny zaprasza na premierę online familijnego musicalu "Tadek na Tropie Minotaura" , mat. Teatr Muzyczny

Teatr Muzyczny

„Tadek na tropie Minotaura”

Premiera online familijnego musicalu w Teatrze Muzycznym w Łodzi.

Jak przetrwać w świecie, w którym wszystko zmienia się w złoto, kamień nie daje się wtoczyć na górę, a w labiryncie czai się Minotaur?  Przekona się o tym – i to śpiewająco – Tadek, współczesny nastolatek, niespodziewanie przeniesiony do świata mitów greckich. – Takiego  musicalu jeszcze w Polsce nie było – zapowiada Jakub Szydłowski, reżyser, a zarazem autor tekstu i scenariusza familijnego przedstawienia „Tadek na tropie Minotaura”. Premiera online 31 grudnia o g. 16.00. 

Najnowsza propozycja Teatru Muzycznego w Łodzi powstała z myślą o młodszych widzach. Jej bohaterem jest chłopak, który ze współczesnego świata trafia nieoczekiwanie do labiryntu, gdzie spotyka postaci znane z mitów greckich. Przez miejscowych nazwany Tezeuszem, niczym w grze komputerowej, musi zmierzyć się z kolejnymi wyzwaniami. Tak poznaje Zeusa, Midasa, Ariadnę czy Orfeusza. 

– Zadbaliśmy o to, by oprawiona w słowa piosenek i muzykę opowieść zachowała wiernie przekaz, doskonale znany miłośnikom mitów greckich, a jednocześnie zyskała nowoczesną, atrakcyjną dla młodego widza narrację – zapewnia reżyser Jakub Szydłowski.

W roli tytułowej wystąpi Maciej Pawlak, który sympatię widzów sceny przy Północnej zaskarbił sobie między innymi rolą Chrisa w „Miss Saigon”. Kogo Tadek spotka na swojej drodze? Hermesa, Orfeusza i Parysa, w których wcieli się Paweł Erdman, a także Ariadnę w wykonaniu Emilii Klimczak. W labiryncie nie może zabraknąć Minotaura – w tej roli Piotr Płuska, który zagra również Charona i Midasa. Syzyfem i Achillesem będzie Marek Prusisz, zaś Dedalem – Krzysztof Wawrzyniak. Postać gromowładnego Zeusa kreować będzie Jakub Szydłowski.

Nad stroną muzyczną spektaklu czuwa Jakub Lubowicz, a o kostiumy zadbała Ewa Posmyk.

Wersja, która zostanie zaprezentowana online, została nieco skrócona względem planowanej na przyszły rok scenicznej premiery musicalu. Zarejestrowana została w formie wideo, w którym kamera blisko towarzyszy bohaterom.

– Dzięki temu zniknie czwarta ściana między widownią a sceną, a widzowie zostaną wciągnięci w sam środek mitologicznych wydarzeń – zapowiada Szydłowski.

Premiera wersji online odbędzie się 31 grudnia 2020 o g. 16.00 w oficjalnym kanale YouTube Teatru Muzycznego w Łodzi.

Sylwester z Radiem Lutnia

O g. 20.00 sylwestrowe nadawanie zacznie Radio Lutnia (90,8 FM). Na  program złożą się przeboje z popularnych koncertów sylwestrowych, które od lat cieszą się uznaniem łódzkiej publiczności. Audycja potrwa do białego rana.

Teatr Nowy

Teatr Nowy zaprasza w Sylwestra o 21.00 na  premierę rejestracji online sztuki Crisy Spiliotti "Kto odkrył Amerykę?" w reż. Macieja Wojtyszki. 

Teatr Powszechny

Sylwestrowa „Rodzina” online w Teatrze Powszechnym w Łodzi

Premierowe prezentacje „Rodziny” w reżyserii Wojciecha Malajkata zakończyły XXVI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. W ostatni weekend komedię napisaną przez Antoniego Słonimskiego obejrzało kilka tysięcy widzów – w Polsce i na całym świecie. Przed nami kolejne przedstawienia online 30 grudnia oraz spektakl sylwestrowy. Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza 31 grudnia o 20:00. 

Bilety na grudniowe przedstawienia wyprzedały się błyskawicznie, wczoraj ruszyła sprzedaż biletów na spektakl sylwestrowy. W związku z zamknięciem teatrów (przynajmniej do 17 stycznia) zagramy też kilkanaście razy online w nowym roku – mówi Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi. Bilety na wszystkie przedstawienia kosztują symboliczne 20 groszy, bo chcemy, żeby był on dostępny dla wszystkich Widzów. Na tym polega misja Teatru. Poza tym, nawet najlepsze przedstawienie online jest zawsze erzacem spektaklu na żywo. Ale abyśmy mogli przetrwać pandemię, musimy zawalczyć o utrzymanie więzi z widzami, o poczucie wspólnoty - dodaje. „Rodzina” jest satyryczną wizją Polski. W sztuce jak w lustrze odbija się społeczeństwo, które zamiast szanować się, woli trwać w stanie ideologicznego konfliktu. Z ostrym dowcipem i ciętym językiem Słonimski kreśli portrety psychologiczne postaci, pokazując nasze narodowe wady i zalety. „Rodzina” to przenikliwy, inteligentny portret Polaków. Można by powiedzieć, że Słonimski był wizjonerem – sztuka napisana w 1933 roku jest uniwersalna, ani trochę się nie zestarzała – mówi Ewa Pilawska.

Na widzów sylwestrowego przedstawienia czekają niespodzianki. Bilety można kupić na stronie www.powszechny.pl.

Centrum Kultury Młodych

Na Sylwestra i w Nowy Rok na facebookowym profilu CKM zaplanowano:

31.12.2020r. godz. 12.00 - Sylwestrowy Koncert Kubański - w sylwestrowy nastrój wprowadzi nas pełna energii, słońca i gorącego temperamentu prezentacja pary tanecznej: Patrycji Licha i Angela Yuniel Cardena Diaz

1.01.2021r. godz. 12.00 - życzenia noworoczne od Zespołu Pieśni i Tańca "Łódź" - czyli przesłanie aby pamiętać o swoich korzeniach, o swoich pasjach i być pozytywnie nakręconym do działania w Nowym Roku.

Zobacz również:

niedziela, 7 marca 2021

BANEREK.cdr

Ziemia (P)oddana w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

„Ziemia (P)oddana” to nowa wystawa w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, której kuratorami są dzieci. Porusza bardzo istotne kwestie kondycji naszej planety i... więcej

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (93-034 Łódź, ul. Piotrkowska 282)
06.03.2021

O MARCU '68 I ZAPISKACH Z WYGNANIA / online

Z Sabiną Baral O Marcu '68 i "Zapiskach z wygnania" porozmawia Joanna Podolska, dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Zapraszamy na Facebooka Centrum Dialogu... więcej

07.03.2021
Wystawa robotów ROBOPARK

Międzynarodowa wystawa robotów - ROBOPARK

Robopark to doskonały pomysł na dobrą zabawę dla całej rodziny. Można tu spędzić nawet kilka godzin zanurzając się w niesamowitym świecie robotów. Ponowne otwarcie... więcej

III LO (ul. Sienkiewicza 46)
07.03.2021

Warsztaty dla grup zorganizowanych w CMWŁ

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zaprasza szkoły, przedszkola i grupy zorganizowane na warsztaty twórcze. Działania inspirowane są wystawami czasowymi. Podczas... więcej

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (93-034 Łódź, ul. Piotrkowska 282)
07.03.2021

UKS Anilana I Łódź - SPR Wybrzeże III Gdańsk (bez udziału publiczności)

Ćwierćfinałowy turniej mistrzostw Polski juniorów w piłce ręcznej. więcej

Hala Anilany
07.03.2021

Grot Budowlani Łódź – #VolleyWrocław (bez udziału publiczności)

Mecz 22. kolejki Tauron Ligi siatkarek. więcej

Sport Arena w Łodzi (94-020 Łódź, al. Unii Lubelskiej 2)
07.03.2021

Master Pharm Rugby Łódź – Edach Budowlani Lublin (bez udziału publiczności)

Zaległy mecz 8. kolejki ekstraligi rugby. więcej

Stadion przy al. Piłsudskiego 138
07.03.2021

Franciszek Starowieyski - Teatr Rysowania - "W oczekiwaniu Ocaliciela"

Franciszek Starowieyski, jeden z największych i najbardziej oryginalnych polskich artystów ostatniego półwiecza, rysownik, plakacista, malarz i znawca sztuki. Od 1980... więcej

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi (Ośrodek Propagandy Sztuki, 90-009 Łódź, ul. Sienkiewicza 44)
07.03.2021
Kontakt