PROJEKT "RUCH KREUJE PRZYSZŁOŚĆ" W AKADEMICKIM OŚRODKU INICJATYW ARTYSTYCZNYCH W ŁODZI

autor:

28.05.2022

JĘZYK MIGOWY TWORZYWEM TEATRU I TAŃCA - WARSZTATY W RAMACH PROJEKTU "RUCH KREUJE PRZYSZŁOŚĆ"

Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi rozpoczyna realizację projektu "Ruch kreuje przyszłość", który będzie realizowany od czerwca do listopada 2022. To interdyscyplinarny projekt edukacyjny z pogranicza socjologii, antropologii i sztuki. AOIA kreować będzie m.in. poprzez: warsztaty twórcze, pokazy spektakli z zakresu teatru ruchu, Dyskusyjny klub niepokornych i poszukujących, wykłady popularnonaukowe i dyskusje.

Pierwszy warsztat odbędzie się 28.05.2022: JĘZYK MIGOWY TWORZYWEM TEATRU I TAŃCA - WARSZTATY W RAMACH PROJEKTU "RUCH KREUJE PRZYSZŁOŚĆ" 

Godziny: 10.00 - 13.00 I grupa: animatorzy kultury, nauczyciele, instruktorzy, pedagodzy i inne osoby pracujące z grupami 
               15:00- 18:00 II grupa: tancerze, choreografowie, aktorzy, reżyserzy

Miejsce: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych

Organizator: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych

Warsztaty bezpłatne. Obowiązują zapisy: sekretariat@aoia.pl, nr tel. 42 633 26 41

Dlaczego nie ma jednego ogólnoświatowego języka migowego? Dlaczego słowo „głuchoniemy” jest obraźliwe? Dlaczego migając trzeba robić różne miny? Na ile sposobów można zamigać słowo „grać”?

Jeśli poznacie odpowiedzi na te pytania prawdopodobnie będziecie się chcieli uczyć polskiego języka migowego i… ruchem kreować przyszłość. Dzięki temu Polska ma szansę stawać się coraz bardziej dostępna dla osób g/Głuchych.

Pigułka wiedzy o kulturze Głuchych i garść znaków migowych – to na początek. Pozwoli nam odkryć, jaki potencjał performatywny posiada język migowy. Daje on możliwość, by taniec faktycznie stał się medium narracyjnym. Język migowy wzbogaca taniec, który jest z natury abstrakcyjny. Język migowy pozwala stworzyć opowieść.

Madi Rostkowską, prowadzącą warsztaty interesuje analiza tekstu w kontekście znaków migowych, które posiadają kierunki i kształty np. w układzie dłoni lub ruchu zawierają w sobie figury geometryczne. W jaki sposób wychodząc od znaku migowego, jego kształtu, można ten kształt rozszerzyć na inne części ciała, bądź całe ciało? Jak można zaadaptować i rozwinąć jakość ruchu wynikającą ze znaku na całe ciało i przestrzeń? Jak rozwijając skodyfikowany system, jakim jest język migowy można zacząć tańczyć? Język migowy to język wizualno-przestrzenny, dlatego podczas warsztatów spróbujemy na bazie znaków migowych stworzyć człowieka przyszłości w utopijnej, wykreowanej przestrzeni.

Madi Rostkowska - migający choreograf, pedagog tańca współczesnego, performer, tłumacz Polskiego Języka Migowego. Działa głównie w obszarze badania związków między Polskim Językiem Migowym a teatrem. Pomysłodawczyni Projektu Migawki, który łączy świat ciszy i dźwięku w opowieściach. Migawki pojawiły się już w odsłonach wrocławskiej (Bardzo Młoda Kultura i Festiwal Krasnoludków), łódzkiej (Dotknij Teatru), Internetowej jako „Migawki – opowieści z dwóch światów” (Kultura w sieci) oraz bytomskiej – spektakl „Rozbark. Nic się nie zmienia?” w Teatrze Rozbark. Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, kierunek choreografia. Instruktor w projektach Lato w teatrze, Erasmus + i innych, prowadzi zajęcia taneczne i teatralne dla wszystkich grup wiekowych.

Współautorka spektakli dla osób słyszących i g/Głuchych takich jak: “W dwóch językach polskich” - spektakl dokumentalny o użytkownikach PJM (Teatr na faktach, Instytut im. Jerzego Grotowskiego),
„Matka Courage krzyczy” (nagroda Tukan OFF na na 37. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu) , „Piotruś Pan?” (Teatr Układ Formalny), „Czerwony Kapturek później” – spektakl dyplomowy rozwinięty w ramach Dotknij Teatru 2018, w których Polski Język Migowy był bazą ruchu scenicznego.

Rola oparta na PJM w spektaklu "Widzę nic" Filipa Zawady, reż. Pawła Palcata (Teatr Współczesny we Wrocławiu, Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy).

Tłumaczenia i szkolenia z podstaw PJM i dostępności dla Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, Wrocławskiego Teatru Lalek, Wrocławskiego Teatru Współczesnego, Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy, Teatru Rozbark.

Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium przyznane na rozwój własnej metody pracy z językiem migowym na scenie. Nagrodzona na XXX Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek "za ekspresyjne przekształcenie języka migowego w ruch sceniczny w spektaklu „Kopakonan – opowieść o kobiecie foce”. - Projekt Migawki.

Warsztaty "Język migowy tworzywem teatru i tańca" odbywają się w ramach projektu "Ruch kreuje przyszłość". Projekt jest dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Miasta Łodzi. Projekt jest objęty honorowym patronatem przez Prezydent Miasta Łodzi Hannę Zdanowską.

 

Powiązane linki

Zobacz również:

czwartek, 30 czerwca 2022

"Helena Bohle-Szacka. Przenikanie" - wystawa czasowa w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

„Helena Bohle-Szacka. Przenikanie” to multidyscyplinarna wystawa, dla której punktem wyjścia jest biografia i twórczość artystki, projektantki mody, graficzki,... więcej

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (93-034 Łódź, ul. Piotrkowska 282)
21.10.2021 - 03.07.2022
 -  Dariusz Kulesza

Antoni Starczewski. Idea zapisu linearnego - wystawa czasowa w CMWŁ

Wystawa poświęcona Antoniemu Starczewskiemu – wybitnemu artyście, który tworzył interesującą i oryginalną sztukę, wyprzedzając światowe nurty i działania artystyczne.... więcej

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (93-034 Łódź, ul. Piotrkowska 282)
06.04.2022 - 31.07.2022
 -  Dariusz Kulesza

"Bownik. Podszerstek" - wystawa czasowa w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Wystawa prezentuje prace Pawła Bownika, który w ciągu kilku lat wypracował rozpoznawalny i oryginalny styl fotografii o mocnym obrazowym przekazie, a jednocześnie... więcej

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (93-034 Łódź, ul. Piotrkowska 282)
21.04.2022 - 24.07.2022

24 klatki na sekundę. Opowieść o dobranocce - wystawa

Od 17 czerwca Teatr Lalek Arlekin zaprasza wszystkich widzów do obejrzenia nowej ekspozycji w teatralnej Galerii A „Akwarium” zatytułowanej „24 klatki na sekundę.... więcej

Teatr Lalek Arlekin
17.06.2022 - 20.12.2022

LETNIE WARSZTATY Z LITERATURĄ

Dom Kultury 502 serdecznie zaprasza dzieci z klas I-IV szkół podstawowych w dniach od 27 czerwca do 8 lipca (od poniedziałku do piątku) na letnie warsztaty z... więcej

Dom Kultury "502" (ul. A. Sacharowa 18)
27.06.2022 - 08.07.2022
Kontakt