Plenerowe koncerty z cyklu „Piotrkowska Kameralnie”

Ulica Piotrkowska

24.08.2022

W każdą środę wakacji od 6 lipca w Pasażu Rubinsteina odbywać się będą plenerowe koncerty z cyklu „Piotrkowska Kameralnie” przedstawiające różne gatunki muzyczne (od muzyki klasycznej po jazz i smooth).

Piotrkowska Kameralnie

Walorami wydarzenia jest możliwość bliskiego spotkania z muzyką, która zwykle zamknięta jest w salach koncertowych. Pojawienie się muzyków w przestrzeni miejskiego zieleńca nadaje pasażowi przy ul. Piotrkowskiej nowej funkcji i sprawia, że repertuar starannie wyselekcjonowanych zespołów dostępny jest każdemu. Wydarzenie złożone jest z 9 występów, wraz z finałowym koncertem uwielbianego przez widownię Piotrkowskiej big bandu. W razie niepogody wydarzenie zostanie przeniesione wewnątrz klubu „Siódemki” przy Piotrkowskiej 77. Start zawsze o g. 20.00.


Harmonogram:

6 lipca – Dixie Friends

13 lipca – Makowski, Jahr, Erenc

20 lipca – Wojtek Justyna Quartet

27 lipca – Balkan Spirit

3 sierpnia – Hot d, Jazz Trio

10 sierpnia – Borkiewicz, Filipiak, Werner

17 sierpnia – Tara Gayan

24 sierpnia – Siergiej Wowkotrub Quartet

31 sierpnia – Big Band Fabryka Wełny


O artystach:

Dixie Friends Tradycyjny – jazz nowoorleański
Zespół powstał w 1999 roku i gra do dzisiaj. Sama śmietanka – mówią niektórzy, a ci co zazdroszczą przestali się już w ogóle odzywać. Cieszymy się z tego, bo to komfortowa sytuacja… Każdy z nas gra bądź grał w wielu innych projektach i zespołach (m.in. Varius Manx, Spooko, Ich Troje, Kat, Clostelkeller, Rezerwat, Michał Urbaniak, itp…), ale jednak Dixie Friends to coś zupełnie innego, na swój sposób jedynego. Mając tak “mocny” skład gramy wszędzie i dla wszystkich.
Zespół Dixie Friends podczas swoich koncertów występował na jednej scenie z takimi artystami jak: Skaldowie, De Mono, Elektryczne Gitary, Czarno Czarni, Kombi, Bogusław Mec, Andrzej Rosiewicz, Tadeusz Drozda, Krystyna Giżowska i inni. Brał udział również w programach telewizyjnych m. in. „Gwiazdorskie ostatki TVP”, benefis Zygmunta Kałużyńskiego i Krzysztofa Teodora Toeplitza w Teatrze STU.

Makowski, Jahr, Erenc

ROMUALD ERENC – ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie gitary oraz studia podyplomowe w Bundesakademie w Trossingen (Niemcy). Uzyskał tytuł doktora sztuki w zakresie instrumentalistki. Doskonalił się także podczas licznych kursów mistrzowskich w kraju i zagranicą. Od kilkunastu lat prowadzi działalność koncertową solową i kameralną na terenie kraju i za granicą. Współpracował też z innymi filharmoniami w kraju. Koncertuje w kraju i zagranicą.

Wojtek Justyna Quartet – Jazz na Piotrkowskiej
Obecnie Wojtek mieszka w Hadze, w Holandii. Pracuje jako sideman, muzyk sesyjny, kompozytor, producent i pedagog. Jest liderem zespołu Wojtek Justyna TreeOh!, który zdobył drugą nagrodę w konkursie Zoetermeer Jazz Concours (2011) i w 2015 r. wydał swoją pierwszą płytę Definitely Something. W tym samym roku, w uznaniu za swoje osiągnięcia artystyczne, był nominowany do tytułu Polaka Roku w kategorii Młody Polak Sukcesu, przyznawanego przez fundację Polonus w Holandii.

Balkan Spirit – Muzyka bałkańska

Balkan Spirit Projekt to dwóch Serbów, trójka Polaków i prawdziwa muzyczna bałkańska energia. Zespół założyli Darko Bugarić (wokal, gitara) i Dalibor Drčelić (wokal, gitara basowa) – przyjaciele od dzieciństwa, pochodzący z Kraljeva w centralnej Serbii, a dziś obaj mieszkający i żyjący w Polsce. Zauważyli, że muzyka i kultura Bałkanów od lat fascynują polską publiczność. Pokazują to entuzjastyczne reakcje podczas występów na każdą melodię kojarzącą się z tym regionem świata. Do Darko i Dalibora dołączyła trójka polskich muzyków: prezentująca piękne, głębokie brzmienie Julia Wiśniewska (skrzypce), najbardziej uśmiechnięty człowiek w zespole i wieloletni fan bałkańskich rytmów Michał Mroziński (akordeon) oraz najmłodszy, ale niezmiernie utalentowany Kacper Kuta (perkusja).

Hot d’Jazz Trio – nowy program z muzyką polską
Zespół Hot D`Jazz Trio powstał z inicjatywy Jacka Serczyka oraz Tomasza Kobieli w 2009 roku. Celem stało się propagowanie muzyki Django Reinhardta oraz stylu Gypsy Swing. Zespół tworzą Jacek Serczyk – gitara, Tomasz Kobiela – gitara oraz Michał Rapka – kontrabas. Na repertuar zespołu składają się głównie kompozycje Django Reinhardta i Stephana Grappelliego. Zespół jest uważany przez fachowców i miłośników starego jazzu, za najciekawszą grającą grupą w tym stylu.

Borkiewicz / Filipiak / Werner

Przeboje opery, operetki, musicalu oraz polskiej piosenki, a także najpiękniejsze romantyczne utwory instrumentalne, specjalnie zaaranżowane dla potrzeb projektu, zabrzmią w wykonaniu trójki łódzkich artystów - sopranistki Aleksandry Borkiewicz, wiolonczelistki Marii Filipiak oraz pianisty Marcina Wernera. Muzycy zabiorą Państwa w fascynującą, barwną podróż, wykonując starannie wybrane fragmenty wybitnych dzieł reprezentujących różne gatunki i style. W programie między innymi arie z oper Giacomo Pucciniego, operetek Lehara i Kalmana, fragmenty musicali takich jak "My fair Lady", czy "Cats", niezapomniane polskie piosenki, jak choćby "Kasztany" z repertuaru Nataszy Zylskiej oraz utwory Chopina, Kreislera i Saint-Saensa. Koncert poprowadzi pomysłodawczyni projektu, autorka aranżacji, wiolonczelistka Maria Filipiak.

Zespół Tara Gayan 

- tworzy troje utalentowanych muzyków: Agnieszka Mendel, Maciej Hanusek i Michał Brańka. Ich codzienna rzeczywistość rozpięta jest między wschodem i zachodem (Lubelszczyzna / Małopolska / Dolny Śląsk), tak jak ich muzyka – inspirowana myślą dalekowschodnich muzyków, poetów i filozofów, pobrzmiewa kinem drogi.

W tym bogatym muzycznym pejzażu usłyszymy vintage’owe barwy gitar, elektronikę, fuzję tematów indyjskich z zachodnią perspektywą szeroko rozumianej muzyki alternatywnej i rocka. Wyraźnie przebija się też nutka ambitnego synth popu, z kolei w warstwie tekstowej pojawia się mozaika języków.

Po latach przyjaźni i pracy przy wielu wspólnych projektach, muzycy zdecydowali się stworzyć swój własny niepowtarzalny świat, czerpiąc z bogatych doświadczeń muzycznych i teatralnych (Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, Muzyka Sfer, Yaron Trio,The Gate). W 2020 roku zespół planuje wydanie debiutanckiego albumu.

Siergiej Wowkotrub – muzyk pochodzący z Ukrainy, od 20 lat na stale mieszkający w Polsce. W jego wirtuozowskiej grze mocno są wyczuwalne emocje cygańskiego swingu manouche, połączonego z delikatną wschodniosłowiańską nutką.

Big Band „ Fabryka Wełny” to inicjatywa muzyków z województwa łódzkiego, którzy założyli dużą orkiestrę rozrywkową. Siedzibą zespołu jest hotel „Fabryka Wełny” w Pabianicach

Skład zespołu to klasyczny big band: 5 saksofonów, 4 puzony, 5 trąbek i 4 – osobowa sekcja rytmiczna. Wśród naszych muzyków mamy nauczycieli akademickich, muzyków Filharmonii Łódzkiej, Teatru Wielkiego i Teatru Muzycznego w Łodzi, członków wielu znanych polskich zespołów jazzowych i rozrywkowych.

Wraz z zespołem występują również znani wokaliści i instrumentaliści. Repertuar Big Bandu to przede wszystkim muzyka swingowa. Staramy się, żeby nasi słuchacze mogli usłyszeć „na żywo” muzykę ze „złotej ery jazzu” z połowy ubiegłego wieku, kiedy to grały słynne orkiestry Glenny Millera, Benny Goodmana, czy Duka Ellingtona. W naszym repertuarze nie brakuje również klasycznej muzyki tanecznej w oryginalnych aranżacjach, którą tak rzadko wykonuje się na dzisiejszych balach i przyjęciach. Na naszych koncertach można również usłyszeć transkrypcje utworów klasycznych (Peer Gynt) oraz klasyczne marsze J. Sousy, do dzisiaj z powodzeniem grane przez duże orkiestry jazzowe. Wykonujemy też kompozycje własne.

Zobacz również:

niedziela, 2 października 2022

24 klatki na sekundę. Opowieść o dobranocce - wystawa

Od 17 czerwca Teatr Lalek Arlekin zaprasza wszystkich widzów do obejrzenia nowej ekspozycji w teatralnej Galerii A „Akwarium” zatytułowanej „24 klatki na sekundę.... więcej

Teatr Lalek Arlekin
17.06.2022 - 20.12.2022

EUGENIUSZ HANEMAN. TOPOGRAFIE WSPOMNIEŃ

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprasza na wystawę EUGENIUSZ HANEMAN. TOPOGRAFIE WSPOMNIEŃ. Wernisaż wystawy w Galerii Bałuckiej odbędzie się 11 sierpnia o godzinie... więcej

11.08.2022 - 09.10.2022

Festiwal Sztuki i Tańca dla Dzieci MATERIA I FOREMKA

Festiwal Sztuki Tańca dla Dzieci MATERIA I FOREMKA organizowany to nowe familijne wydarzenie na mapie kulturalnej Łodzi. To jedyny w naszym kraju festiwal w całości... więcej

09.09.2022 - 29.10.2022

Siedem etapów życia kobiety | MALARSTWO POLSKICH ARTYSTEK

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprasza na wystawę „Siedem etapów życia kobiety. Malarstwo polskich artystek”. Tytuł projektu został zaczerpnięty z pracy malarskiej... więcej

23.09.2022 - 13.11.2022

Nadchodzące wydarzenia dla seniorów

Zachęcamy do zapoznania się z propozycjami przygotowanymi dla osób 60+ przez łódzkie organizacje pozarządowe i instytucje w dniach 01.10 - 09.10.2022. Przed Państwem... więcej

02.10.2022
Kontakt