"Ostatnia droga” – spacer teatralizowany [PL]

autor:

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi - Oddział Stacja Radegast (91-859 Łódź, Aleja Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12 )

11.09.2022

11.09.2022, godz. 12.00 Reżyseria: Justyna Schabowska Prowadzenie: Izabela Terela Organizator: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi Miejsce: obszar dawnego getta Start: ul. Organizacji WiN 50 Koniec: Oddział Stacja Radegast al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12. Koszt: 5 PLN/osoba, płatne na miejscu.

 

W tym roku mija 80 lat od deportacji więźniów getta łódzkiego do obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. W okresie od stycznia do września 1942 r. zamordowano w nim ok. 70 tys. Żydów, w tym dzieci do 10 roku życia. Symbolicznie 11 września 2022 r. przejdziemy ostatnią drogą, jaką pokonali oni z mieszkań w kierunku stacji kolejowej getta łódzkiego, obecnie miejsca pamięci i upowszechniania jego historii.
Spacer stanowi połączenie różnorodnych form artystycznych z opowieścią o losie ludzi wskazanych do deportacji w 1942 r. Trasa spaceru wiedzie przez miejsca, które nadal są świadectwem tragicznych losów więźniów getta. Uczestnicy doświadczą ich realności, poprzez elementy przeszłości jakimi są fragmenty tekstów czy obrazy getta, pełniące również funkcję świadków. Dzięki czemu wykonawcy spaceru i jego uczestnicy stworzą wspólnotę, dla której wydarzenia z przeszłości nabiorą znaczenia. Mijane budynki zostaną uzupełnione o wyobrażenia, stając się miejscami pamięci o ofiarach getta łódzkiego.

Spacer jest podsumowaniem całorocznego cyklu Getto42. Deportacje, w czasie którego odbywały się w Oddziale Stacja Radegast wykłady z udziałem ekspertów. Symbolicznym początkiem były zorganizowane, pierwszy raz, obchody rocznicowe wsiedleń do getta łódzkiego Żydów z gett prowincjonalnych w dniu 17 maja 2022 r., w których wzięli udział przedstawiciele z miast i miasteczek zamieszkiwanych przed II wojną światową przez liczną społeczność żydowską. Wystawa "Wygnanie nastąpiło jak grom z nieba”. Wsiedlenia do getta łódzkiego (1942) przygotowana w ramach powyższych wydarzeń jest prezentowana w miastach terenu byłego Kraju Warty.


JUSTYNA ZAR SCHABOWSKA

Aktorka, reżyserka, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza. Współpracuje z teatrami w całej Polsce, ostatnio m.in. z Teatrem Kameralnym w Bydgoszczy, Teatrem Miejskim w Gliwicach, Teatrem Pinokio w Łodzi, Teatrem Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku. Współpracuje również z teatrami operowymi, tj. Opera Wrocławska oraz Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku.
Uczestniczka licznych warsztatów i festiwali teatralnych. Oprócz wykształcenia teatralnego posiada też muzyczne i filozoficzne. Poza teatrem zajmuje się szeroko pojętym rozwojem osobistym, treningiem głosu, pracą z ciałem i oddechem. W pracy z głosem inspiruje się metodą Physiological Voice Training wg Dr. Hubert Noé. Wielbicielka podróży, otwarta na różnorodność świata. Pasjonatka języka włoskiego i kultury włoskiej.
Prywatnie - mama Ignasia, żona Wojtka, właścicielka Falco, zakochanego w ludziach beagla.

Zobacz również:

sobota, 10 grudnia 2022

Jarmark bożonarodzeniowy na ulicy Piotrkowskiej

Jarmark bożonarodzeniowy na ulicy Piotrkowskiej

Kilkadziesiąt pięknie udekorowanych i oświetlonych domków handlowych wypełnionych po brzegi świątecznym asortymentem będzie czekało na łodzian przez prawie miesiąc w... więcej

Ulica Piotrkowska
05.12.2022 - 09.12.2022
Lodowisko w Manufakturze

Lodowisko w Manufakturze

Lodowisko na rynku Manufaktury to jedna z ulubionych zimowych rozrywek łodzian. To tam pierwsze niepewne kroki stawiają najmłodsi, oczywiście z pomocą niezawodnego... więcej

Manufaktura (91-062 Łódź, ul. Jana Karskiego 5)
05.12.2022 - 10.12.2022

„Szalone nożyczki” – spektakl Teatru Powszechnego w Łodzi

Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na Dużą Scenę na kultową komedię „Szalone nożyczki” więcej

Teatr Powszechny w Łodzi - Duża Scena (91-069 Łódź, ul. Legionów 21)
08.12.2022 - 11.12.2022
 -  fot. Oddział ds. Polityki Senioralnej

Jesienno - zimowa Łódzka Tytka Seniora

W nowym wydaniu Tytki znalazły się wydarzenia dla seniorów realizowane przez instytucje i organizacje pozarządowe w okresie od października do grudnia 2022. Zachęcamy... więcej

09.12.2022
Piotr Kędzia

Bieganie z Zieloną Łodzią

Z przyjemnością zapraszamy na nowy cykl zajęć Zielonej Łodzi. Pogoda jest coraz bardziej jesienna, robi się chłodniej, więc zaczynamy biegać! I to od razu w dwóch... więcej

Park im. księcia Józefa Poniatowskiego w Łodzi
09.12.2022
Kontakt