"Ostatnia droga” – spacer teatralizowany [PL]

autor:

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi - Oddział Stacja Radegast (91-859 Łódź, Aleja Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12 )

11.09.2022

11.09.2022, godz. 12.00 Reżyseria: Justyna Schabowska Prowadzenie: Izabela Terela Organizator: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi Miejsce: obszar dawnego getta Start: ul. Organizacji WiN 50 Koniec: Oddział Stacja Radegast al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12. Koszt: 5 PLN/osoba, płatne na miejscu.

 

W tym roku mija 80 lat od deportacji więźniów getta łódzkiego do obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. W okresie od stycznia do września 1942 r. zamordowano w nim ok. 70 tys. Żydów, w tym dzieci do 10 roku życia. Symbolicznie 11 września 2022 r. przejdziemy ostatnią drogą, jaką pokonali oni z mieszkań w kierunku stacji kolejowej getta łódzkiego, obecnie miejsca pamięci i upowszechniania jego historii.
Spacer stanowi połączenie różnorodnych form artystycznych z opowieścią o losie ludzi wskazanych do deportacji w 1942 r. Trasa spaceru wiedzie przez miejsca, które nadal są świadectwem tragicznych losów więźniów getta. Uczestnicy doświadczą ich realności, poprzez elementy przeszłości jakimi są fragmenty tekstów czy obrazy getta, pełniące również funkcję świadków. Dzięki czemu wykonawcy spaceru i jego uczestnicy stworzą wspólnotę, dla której wydarzenia z przeszłości nabiorą znaczenia. Mijane budynki zostaną uzupełnione o wyobrażenia, stając się miejscami pamięci o ofiarach getta łódzkiego.

Spacer jest podsumowaniem całorocznego cyklu Getto42. Deportacje, w czasie którego odbywały się w Oddziale Stacja Radegast wykłady z udziałem ekspertów. Symbolicznym początkiem były zorganizowane, pierwszy raz, obchody rocznicowe wsiedleń do getta łódzkiego Żydów z gett prowincjonalnych w dniu 17 maja 2022 r., w których wzięli udział przedstawiciele z miast i miasteczek zamieszkiwanych przed II wojną światową przez liczną społeczność żydowską. Wystawa "Wygnanie nastąpiło jak grom z nieba”. Wsiedlenia do getta łódzkiego (1942) przygotowana w ramach powyższych wydarzeń jest prezentowana w miastach terenu byłego Kraju Warty.


JUSTYNA ZAR SCHABOWSKA

Aktorka, reżyserka, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza. Współpracuje z teatrami w całej Polsce, ostatnio m.in. z Teatrem Kameralnym w Bydgoszczy, Teatrem Miejskim w Gliwicach, Teatrem Pinokio w Łodzi, Teatrem Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku. Współpracuje również z teatrami operowymi, tj. Opera Wrocławska oraz Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku.
Uczestniczka licznych warsztatów i festiwali teatralnych. Oprócz wykształcenia teatralnego posiada też muzyczne i filozoficzne. Poza teatrem zajmuje się szeroko pojętym rozwojem osobistym, treningiem głosu, pracą z ciałem i oddechem. W pracy z głosem inspiruje się metodą Physiological Voice Training wg Dr. Hubert Noé. Wielbicielka podróży, otwarta na różnorodność świata. Pasjonatka języka włoskiego i kultury włoskiej.
Prywatnie - mama Ignasia, żona Wojtka, właścicielka Falco, zakochanego w ludziach beagla.

Zobacz również:

poniedziałek, 20 marca 2023

ZORGANIZUJ SPOTKANIE WIELKANOCNE W MANUARTE

ZORGANIZUJ SPOTKANIE WIELKANOCNE W MANUARTE

Firmowe Jajeczko to idealny moment do życzeń Wielkanocnych, integracji i wzmocnienia relacji w zespole. Dlatego też chcielibyśmy zachęcić Państwa do organizacji... więcej

14.03.2023 - 07.04.2023

Warsztaty międzykulturowe „Dookoła świata

Kontynuujemy naszą podróż po wielokulturowości i zapraszamy na kolejne z cyklu warsztaty „Dookoła świata”, które pomagają nam poznawać i zgłębiać kulturę innych... więcej

Fabryka Aktywności Miejskiej (Tuwima 10)
20.03.2023

IX Łódzkie Senioralia - nabór partnerów

Z przyjemnością informujemy, że największe łódzkie wydarzenie dla seniorów odbędzie się w dniach 13-26 maja 2023 r. Obecnie trwa nabór partnerów tegorocznej edycji... więcej

20.03.2023
Sesja fotograficzna Wielkanocna

Sesja fotograficzna Wielkanocna

Wielkanocna sesja dla całej rodziny! więcej

20.03.2023
 -  fot. Oddział ds. Polityki Senioralnej

Wiosenna Łódzka Tytka Seniora

W nowym wydaniu Tytki znajdują się wydarzenia dla seniorów realizowane przez Miasto Łodź, instytucje i organizacje pozarządowe w okresie od lutego do kwietnia 2023.... więcej

20.03.2023
Kontakt