Festiwal Łódź Czterech Kultur / WIECZÓR OTWARCIA

autor:

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi (91-755 Łódź, ul. Wojska Polskiego 83)

09.09.2022

Na inaugurację FŁ4K 2022 w Parku Ocalałych wyjątkowe widowisko o wolności, miłości i bliskości: Volny Chor – symbol białoruskiego protestu i wielka łódzka kolacja przy wspólnym stole. Wieczór zakończy POTOK FUNKA. 9 września o 19.30 zapraszamy do parku Ocalałych. Wstęp wolny.

VOLNY CHOR

Jest jednym z symboli białoruskiego protestu. W zaledwie dwuletniej historii przez jego szeregi przewinęło się ponad trzystu pięćdziesięciu artystów. Byli zatrzymywani, skazywani na kary więzienia i grzywny; niektórym grożą wieloletnie wyroki; wielu zostało zmuszonych do opuszczenia kraju. Volny Chor śpiewa o wielkiej przeszłości, strasznej teraźniejszości i świetlanej przyszłości Wolnej Białorusi.

Projekt Volnego Choru zrodził się w środowisku muzyków Białoruskiej Filharmonii Narodowej w sierpniu 2020 roku. Szybko dołączyli do nich członkowie innych mińskich zespołów: dyrygenci, wokaliści, instrumentaliści, bardowie, muzycy ludowi i zwykli ludzie, którzy chcieli śpiewać. Zawodowców i amatorów połączyło pragnienie powstrzymania przemocy i przywrócenia sprawiedliwości.

Na repertuar Volnego Choru składają się utwory autorów białoruskich, z których wielu było represjonowanych, zginęło z rąk władz sowieckich lub zostało przez nie wydalonych z kraju. Część utworów ukazała się za granicą lub w wydawnictwach podziemnych, zostało zakazanych i zapomnianych. Poprzez swoją działalność Volny Chor przyczynia się zatem do odrodzenia białoruskiego dziedzictwa muzycznego. Muzycy korzystają też z utworów i aranżacji współczesnych kompozytorów – niektóre powstały specjalnie dla nich. W ten sposób Volny Chor buduje mosty między przeszłością a teraźniejszością, opowiadając o aktualności dzieł i harmonii czasów.

Na początku artyści organizowali flash moby w centrach handlowych, śpiewali podczas pokojowych marszów protestacyjnych, występowali w operze, metrze, na stacji kolejowej. Od końca czerwca 2021 roku chór kontynuuje swoją działalność w Polsce. Powołana w Warszawie Fundacja Volny Chor skupia wybitne postacie kultury i ma na celu zachowanie kultury białoruskiej na emigracji, ale także promowanie jej w Białorusi i na całym świecie

DŁUŻSZY STÓŁ – KOLACJA WSPÓLNOTOWA

José Andrés, założyciel World Central Kitchen – organizacji, która zapewnia zdrową żywność dla rodzin i osób dotkniętych katastrofami, powtarza: gdy masz więcej, niż potrzebujesz, zbuduj dłuższy stół, a nie wyższy płot.

Dajcie się zaprosić na kolację! Usiądźmy przy długim stole i podzielmy się tym, czego mamy dużo – jedzeniem, rozmową, akceptacją, zrozumieniem. Bądźmy razem bez scenariusza i bez planu, za to z pysznym jedzeniem, doskonałą muzyką i wspaniałymi ludźmi.

Kuchnia społeczna to przedsięwzięcie polegające na wspólnym jedzeniu, zabawie, rozmowach. Zasady są bardzo proste: przynosisz własną potrawę według zadanego hasła (tym razem: danie wielokulturowe), opisujesz jej skład i stawiasz na wspólnym stole.

 POTOK FUNKA

Ekipa z Ukrainy, od dawna w Polsce. Grają w stylach: disco, funk, house, hip hop. O DJ set na otwarcie FŁ4K 2022 piszą: “Zagramy fajnie i wszyscy będą tańczyli”

Zobacz również:

piątek, 27 stycznia 2023

Wystawa "Rzeźba w obiegu. Gdańsk – Łódź"

Wystawa artystek i artystów związanych z Katedrą Rzeźby Wydziału Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku otworzy jest dostępna dla zwiedzających w... więcej

12.01.2023 - 30.01.2023
 -  Dariusz Kulesza

Ferie w CMWŁ!

Zapraszamy na warsztaty rodzinne do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi! więcej

18.01.2023 - 27.01.2023

WYSTAWA / Teatr Wielki Fryderyka Sellina

Od 20 do 27 stycznia w Fabryce Aktywności Miejskiej przy ul. Tuwima 10 podziwiać będzie można wystawę o Fryderyku Sellinie i pierwszym w Łodzi Teatrze Wielkim z... więcej

Fabryka Aktywności Miejskiej (Tuwima 10)
20.01.2023 - 27.01.2023

Teatr Wielki Fryderyka Sellina

Od 20 do 27 stycznia w Fabryce Aktywności Miejskiej przy ul. Tuwima 10 podziwiać będzie można wystawę na temat pierwszego w Łodzi Teatru Wielkiego. Ekspozycja... więcej

23.01.2023 - 27.01.2023

Pracuj w kulturze, dołącz do zespołu EC1 Łódź!

Być może szukamy właśnie Ciebie! Aplikuj już dziś >>> https://bit.ly/EC1_pracaAktualnie trwa nabór na stanowiska: Specjalista w Narodowym Centrum Kultury Filmowej;... więcej

EC1 - Łódź Miasto Kultury (90-022 Łódź, ul. Targowa 1/3)
24.01.2023 - 18.02.2023
Kontakt