W kratkę – wystawa rodzinna w willi letniskowej

autor:

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (93-034 Łódź, ul. Piotrkowska 282)

10.09.2022

W kratkę może być zeszyt lub pogoda, ale też tkanina. A kratka kratce nierówna, choć z założenia wzór układa się z regularnie krzyżujących się pionowych i poziomych linii. W zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi znajduje się wiele kraciastych obiektów. Jest wśród nich także chusta robotnicza, którą zdobi wspomniany już deseń. Używana była przez kobiety pracujące w zakładach przemysłowych Łodzi w XIX i pierwszej połowie XX wieku.

 -  studio Lekko

Prosta, niepozorna, a jednak bardzo praktyczna, ciepła i trwała. Stosowana jako nakrycie głowy, osłaniano nimi także ramiona. Zabezpieczała przed chłodem i kurzem. I choć poszczególne chusty różniły się nieco od siebie, wszystkie były w kratkę!

Robotnicza chusta stała się punktem wyjścia do stworzenia wystawy, która zainauguruje działalność przestrzeni ekspozycyjnej w niedawno wyremontowanej willi letniskowej będącej częścią Muzeum. Jest to miejsce, które ma służyć przede wszystkim dzieciom oraz ich najbliższym – rodzicom, opiekunom, nauczycielom.

Na wystawie będzie można zobaczyć prace artystek i artystów oraz projektantek i projektantów inspirowane kraciastą chustą, które zostały stworzone specjalnie na tę okazję. Zaproszone osoby na rozmaite sposoby odnoszą się do formy i funkcji chusty robotniczej. W willi zostaną też pokazane chusty ze zbiorów muzealnych wraz z zaproszeniem do szukania ich również na wystawach stałych w innych budynkach Muzeum.

Wystawa wpisuje się w architekturę willi, podkreślając jej wyjątkowy charakter. Prace wchodzą w relację z przestrzenią, grają ze światłem i funkcjami pomieszczeń. Wnętrze i dzieła zapraszają do odpoczynku, swobodnego bycia razem. Całość sprzyja rozmowie i twórczej wymianie w rodzinnym gronie.

--

wernisaż:

10 września 2022 / sobota

12:00

wystawę będzie można oglądać:

do 5 maja 2024

udział biorą: Iwona Chmielewska, Monika Drożyńska, Pani Jurek, Magdalena Karpińska, Kosmos Project

kuratorka: Magdalena Kreis

producentka kreatywna, koordynatorka projektu: Magdalena Gonera

producentka wykonawcza: Teofila Włodarczyk

identyfikacja graficzna: Studio Lekko

--

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz z budżetu Miasta Łodzi.

Zobacz także

Zobacz również:

poniedziałek, 27 marca 2023

ZORGANIZUJ SPOTKANIE WIELKANOCNE W MANUARTE

ZORGANIZUJ SPOTKANIE WIELKANOCNE W MANUARTE

Firmowe Jajeczko to idealny moment do życzeń Wielkanocnych, integracji i wzmocnienia relacji w zespole. Dlatego też chcielibyśmy zachęcić Państwa do organizacji... więcej

14.03.2023 - 07.04.2023
 Jarmark Wielkanocny w Manufakturze

Jarmark Wielkanocny w Manufakturze

Rozpoczyna się kolejny Jarmark Wielkanocny. Jak co roku będzie można kupić wszystko, co jest potrzebne, by zorganizować zbliżające się święta. Jarmark potrwa aż do 7... więcej

27.03.2023

IX Łódzkie Senioralia - nabór partnerów

Z przyjemnością informujemy, że największe łódzkie wydarzenie dla seniorów odbędzie się w dniach 13-26 maja 2023 r. Obecnie trwa nabór partnerów tegorocznej edycji... więcej

27.03.2023
Sesja fotograficzna Wielkanocna

Sesja fotograficzna Wielkanocna

Wielkanocna sesja dla całej rodziny! więcej

27.03.2023
 -  fot. Oddział ds. Polityki Senioralnej

Wiosenna Łódzka Tytka Seniora

W nowym wydaniu Tytki znajdują się wydarzenia dla seniorów realizowane przez Miasto Łodź, instytucje i organizacje pozarządowe w okresie od lutego do kwietnia 2023.... więcej

27.03.2023
Kontakt