FESTIWAL ŁÓDŹ CZTERECH KULTUR / UKRAIŃSKA SOBOTA / KONCERTY

autor:

Art_Inkubator/Fabryka Sztuki (90-365 Łódź, ul. Księdza Biskupa Wincentego Tymienieckiego 3)

17.09.2022

Na zamknięcie FŁ4K 2022 (17 września) w Fabryce Sztuki żywiołowy ukraiński folk i buntowniczy ukraiński rap. Wstęp wolny 21.00 Yagody 22.30 Alyona Alyona 23.30 DJ Facheroia

YAGODY

Muzyka zespołu „YAGODY" to rytuał wtajemniczenia. Wiatr pośrodku stepu. To pieśni dzikich plemion, głosy przodków. Żywa energia, śpiew Syren. Muzyczny trans. To taniec głosów. Tak pachnie twoja natura. Tak szepcze twoja krew. To podróż do wnętrza siebie, prosto do serca. - Zespół powstał w czerwcu 2016 roku we Lwowie. W 2020 wydał swój debiutancki album z muzyką, w której można usłyszeć folkowe nuty ukraińskie i bałkańskie. Jego wokalistki są profesjonalnymi aktorkami ukraińskich teatrów.

ALYONA ALYONA

Młoda nauczycielka przedszkolna z wioski na obrzeżach Kijowa, która z dnia na dzień stała się sensacją ukraińskiego hip-hopu. Zdobywczyni ANCHOR – Reeperbahn Festival International Music Award’19 dla najbardziej obiecującego wschodzącego talentu muzycznego, Music Moves Europe Talent Awards'21 i the Public Choice Award'21.

Znana już uczestnikom FŁ4K z ubiegłorocznego, brawurowego koncertu Alyona Alyona wróci do Polski nie tylko z doskonałymi utworami, opowiadającymi o ukraińskiej rzeczywistości, ale i z doświadczeniem ostatnich miesięcy, kiedy – korzystając z szerokich zasięgów i międzynarodowych kontaktów – łączyła ludzi organizujących pomoc humanitarną, a jako wolontariuszka pomagała organizować transporty leków dla potrzebujących i plotła siatki maskujące dla wojska.

Kariera sceniczna Alyony Alyony rozpoczęła się w 2018 roku, choć artystka tworzy muzykę hip-hopową od ponad dekady. Na scenie jest siłą natury. Rapuje z szalonym flow w ojczystym języku ukraińskim.

W Ukrainie jest idolką. Klipy, w których dumnie tańczy jako królowa ulicy przed blokowiskami swojego rodzinnego miasta Barysziwki lub wciela się w bajkową matkę w dystopijnym świecie, mają miliony odsłon.

W kwietniu 2021 roku wydała album „GALAS”. Na płytę, której tytuł po ukraińsku oznacza hype, składa się szesnaście utworów, w tym aż jedenaście z gościnnym udziałem artystów z całego świata. Są wśród nich m.in. kanadyjski artysta hip-hopowy Dax, meksykańska wokalistka Yoss Bones, niezależny australijski wokalista Sexton, Argentyńczyk Ecko, izraelska gwiazda indie Noga Erez, ukraiński piosenkarz, kompozytor i autor tekstów MONATIK i inni. W swoich utworach Alyona Alyona podnosi ważne kwestie: ekologii, głodu, biedy, pandemii, wewnętrznej siły i harmonii, nienawiści i stereotypów dotyczących kobiecego piękna.

FACHEROIA

Zoi Michailova (Facheroia) jest DJ-ką i artystką dźwiękową. Pochodzi z Półwyspu Krymskiego (Ukraina), Warszawę nazywa swoim drugim domem.

Jej selekcja muzyczna to dynamiczna i niesforna mieszanka, płynna i jednocześnie wymagająca - Zoi wypracowała własny styl, opierający się bardziej na narracji niż gatunkach.

Tworzy pejzaże dźwiękowe do spektakli teatralnych, performansów i instalacji audiowizualnych. We własnych sekwencjach eksponuje w dużej mierze alienację i eteryczność.

Od 2017 roku współpracuje z Kem, warszawskim kolektywem queerowo-feministycznym, którego działania koncentrują się na styku choreografii, performansu, dźwięku i praktyk społecznych. W 2021 roku została stypendystką m.st.Warszawa, realizując projekt autorskich słuchowisk “Czy to pogłos odwiecznego świata? - refleksje dźwiękowe o klimacie”.

Zobacz również:

poniedziałek, 28 listopada 2022

Akwarelowe Impresje - Mariusz Kula

Wystawa czasowa w Muzeum Fabryki: Akwarelowe Impresje - Mariusz Kula

„Akwarelowe impresje” – to zestaw prac artysty w technice akwarelowej – z ostatnich kilku lat. Głównie pejzaż – miejski i nadmorski, ale także przedstawienia zwierząt... więcej

28.11.2022
 -  fot. Oddział ds. Polityki Senioralnej

Jesienno - zimowa Łódzka Tytka Seniora

W nowym wydaniu Tytki znalazły się wydarzenia dla seniorów realizowane przez instytucje i organizacje pozarządowe w okresie od października do grudnia 2022. Zachęcamy... więcej

28.11.2022
Jarmark bożonarodzeniowy na ulicy Piotrkowskiej

Jarmark bożonarodzeniowy na ulicy Piotrkowskiej

Kilkadziesiąt pięknie udekorowanych i oświetlonych domków handlowych wypełnionych po brzegi świątecznym asortymentem będzie czekało na łodzian przez prawie miesiąc w... więcej

Ulica Piotrkowska
28.11.2022 - 02.12.2022
Lodowisko w Manufakturze

Lodowisko w Manufakturze

Lodowisko na rynku Manufaktury to jedna z ulubionych zimowych rozrywek łodzian. To tam pierwsze niepewne kroki stawiają najmłodsi, oczywiście z pomocą niezawodnego... więcej

Manufaktura (91-062 Łódź, ul. Jana Karskiego 5)
28.11.2022 - 03.12.2022
Restauracja Zielona

Festiwal (roz)Grzańców w Manufakturze

Aromatyczne, z laską cynamonu, gwiazdkami anyżu, z goździkami i sezonowymi owocami – grzańce potrafią nie tylko rozgrzewać w coraz chłodniejsze dni, ale także umilać... więcej

Manufaktura (91-062 Łódź, ul. Jana Karskiego 5)
28.11.2022
Kontakt