Łódź stolicą fantastyki

Rusza łódzki Festiwal Fantastyki Kapitularz. Tegoroczna edycja, największa jak dotąd, odbędzie się 2, 3 i 4 września w budynku wydziału Filologii Uniwersytetu Łódzkiego, przy ulicy Pomorskiej 171/173. Na zwiedzających czekają spotkania z pisarzami, pokazy, warsztaty, wystawy.


Organizatorzy zapraszają na największą edycję festiwalu, jaka odbyła się do tej pory! W programie ponad 400 godzin spotkań z gośćmi, paneli dyskusyjnych, prelekcji, pokazów, warsztatów czy konkursów. Kapitularz odwiedzą takie sławy polskiej fantastyki jak Michał Gołkowski, Witold Jabłoński czy Robert M. Wegner! Odbędzie się konkurs Cosplay, warsztaty rzemieślnicze, wystawa sów i wiele innych. Przez cały czas odbywać się będą gry planszowe, konsolowe i RPG.

Atrakcjom towarzyszyć będzie przestrzeń targowa, w której uczestnicy będą mogli zobaczyć i kupić wszelkiego typu gry, akcesoria i nowości ze świata fantastyki. Będzie także miejsce na spotkania networkingowe przy kawie i miejsce na integrację w trakcie imprezy. Na terenie imprezy udostępnione będą legendarne sleeproomy.


Bilety: karnet na wszystkie dni: 80 zł, piątek - 40 zł, sobota - 60 zł, niedziela - 30 zł.
Pełny program i informacje: link

Goście

Wojciech Siudmak
Uważany za głównego przedstawiciela realizmu fantastycznego, który swoje korzenie odnalazł w surrealizmie. Świat artysty to jedyna w swoim rodzaju przestrzeń przesycona niesamowitą symboliką, zaskakującymi postaciami i nietuzinkowymi splotami myślowymi. W twórczości ceni sobie wolność i niezależność. Jego obrazy od wielu lat pojawiają się na okładkach książek i płyt.

Robert M. Wegner
Mistrzostwo w budowaniu napięcia i zaskakiwaniu rozwojem akcji — tak można opisać jego twórczość. Pisarz fantasy, autor opowiadań i powieści osadzonych w świecie Meekhanu. Jego debiut książkowy z 2009 roku, „Opowieści z meekhańskiego pogranicza Północ – Południe” spotkał się z pozytywnym i entuzjastycznym przyjęciem czytelników.

Michał Gołkowski
Najszybsze pióro polskiej fantastyki. Debiutował w nie tak znów odległym 2013 roku książką „Ołowiany Świt”, od tego czasu zasypując wydawnictwo iście hurtową ilością co najmniej dwóch-trzech książek rocznie. Wciąż poszerzający się zakres jego tematów krąży pomiędzy tematyką wojenną, thrillerem psychologicznym, groteską, powieścią grozy, historią oraz wręcz rasowym, krwistym fantasy.

Andrzej Pilipiuk
Człowiek z przeszłości, który pija herbatę. Ani wstrząśniętą, ani tym bardziej mieszaną. Parzoną w samowarze. Niestrudzony tropiciel ciekawostek z lamusa. Z wykształcenia archeolog, z zamiłowania łowca meteorów. Beznadziejnie zauroczony zapomnianymi odkrywcami i wynalazkami XIX wieku. Społecznik. Kolekcjoner nagród literackich, który z pisania z pasją uczynił swój sposób na życie. Na swoim koncie ma ponad 30 napisanych powieści wydanych w ciągu dekady, milion sprzedanych książek i miejsce na podium ścisłej czołówki najpoczytniejszych pisarzy w Polsce.


Atrakcje

ArsAlchemia
Co otrzymamy jeśli dodamy sproszkowany korzeń asfodelusa do nalewki z piołunu? Poznaj arkana alchemii z mistrzem Bartłomiejem. Zdobądź tajemną wiedzę i poszukaj odpowiedzi na najtrudniejsze pytania. Zapal ogień wodą, uzyskaj czyste żelazo lub poznaj tajemnicę flogistonu!

Artemis
W Tobie ostatnia nadzieja, gwiezdny podróżniku! Przejmij jedno z oficerskich stanowisk, zbadaj nieznane dotąd zakamarki kosmosu, pokonaj kosmitów i ciesz się wieczną chwałą! Strzeż się: tylko skuteczna współpraca może doprowadzić do ostatecznego zwycięstwa.

Gamesroom
Od imprezowych, poprzez logiczne po długie i wieloetapowe strategie: zapraszamy do klasy! W przygotowanym przez Stowarzyszenie Miłośników ERpegów i Fantastyki i Gralnię Gamesroomie czekają na Was nie dziesiątki, a setki różnorodnych gier planszowych.

Dębowa Kuźnia
Zostań kowalem własnego losu i wykuj potężne artefakty z pomocą mistrzów tej sztuki. Wczuj się w rolę czeladnika i zdobądź własnoręcznie wykonane bransolety, wisiorki, nożyki czy klamry do pasów. Dodaj do swoje ekwipunku odpowiedni DMG i podbij świat z nową umiejętnością.

Sowy ze Szponem i Mieczem
Drapieżne i niezwykle intrygujące. Czy wiesz, że sowy nie tylko przynoszą listy, ale i potrafią obrócić głowę o 180 stopni? Dowiedz się więcej o tych fantastycznych zwierzętach dzięki Szponem i Mieczem.

Dawne Komputery i Gry
Kto powiedział, że podróże w czasie nie są możliwe? Poczuj klimat retro gier rodem z lat 70,80 i 90! Zapraszamy na Back to the future z fundacją Dawne Komputery i Gry. Pokonaj oponentów w Quake III Arena, przeżyj starcie z Donkey Kongiem i skacz razem z Mario!

kapitularz.pl

Festiwal Fantastyki Kapitularz 2022 realizowany jest przy udziale środków z Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi.

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz również:

piątek, 9 grudnia 2022

Jarmark bożonarodzeniowy na ulicy Piotrkowskiej

Jarmark bożonarodzeniowy na ulicy Piotrkowskiej

Kilkadziesiąt pięknie udekorowanych i oświetlonych domków handlowych wypełnionych po brzegi świątecznym asortymentem będzie czekało na łodzian przez prawie miesiąc w... więcej

Ulica Piotrkowska
05.12.2022 - 09.12.2022
Lodowisko w Manufakturze

Lodowisko w Manufakturze

Lodowisko na rynku Manufaktury to jedna z ulubionych zimowych rozrywek łodzian. To tam pierwsze niepewne kroki stawiają najmłodsi, oczywiście z pomocą niezawodnego... więcej

Manufaktura (91-062 Łódź, ul. Jana Karskiego 5)
05.12.2022 - 10.12.2022

„Szalone nożyczki” – spektakl Teatru Powszechnego w Łodzi

Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na Dużą Scenę na kultową komedię „Szalone nożyczki” więcej

Teatr Powszechny w Łodzi - Duża Scena (91-069 Łódź, ul. Legionów 21)
08.12.2022 - 11.12.2022
 -  fot. Oddział ds. Polityki Senioralnej

Jesienno - zimowa Łódzka Tytka Seniora

W nowym wydaniu Tytki znalazły się wydarzenia dla seniorów realizowane przez instytucje i organizacje pozarządowe w okresie od października do grudnia 2022. Zachęcamy... więcej

09.12.2022
Piotr Kędzia

Bieganie z Zieloną Łodzią

Z przyjemnością zapraszamy na nowy cykl zajęć Zielonej Łodzi. Pogoda jest coraz bardziej jesienna, robi się chłodniej, więc zaczynamy biegać! I to od razu w dwóch... więcej

Park im. księcia Józefa Poniatowskiego w Łodzi
09.12.2022
Kontakt