Łódź stolicą fantastyki

Rusza łódzki Festiwal Fantastyki Kapitularz. Tegoroczna edycja, największa jak dotąd, odbędzie się 2, 3 i 4 września w budynku wydziału Filologii Uniwersytetu Łódzkiego, przy ulicy Pomorskiej 171/173. Na zwiedzających czekają spotkania z pisarzami, pokazy, warsztaty, wystawy.


Organizatorzy zapraszają na największą edycję festiwalu, jaka odbyła się do tej pory! W programie ponad 400 godzin spotkań z gośćmi, paneli dyskusyjnych, prelekcji, pokazów, warsztatów czy konkursów. Kapitularz odwiedzą takie sławy polskiej fantastyki jak Michał Gołkowski, Witold Jabłoński czy Robert M. Wegner! Odbędzie się konkurs Cosplay, warsztaty rzemieślnicze, wystawa sów i wiele innych. Przez cały czas odbywać się będą gry planszowe, konsolowe i RPG.

Atrakcjom towarzyszyć będzie przestrzeń targowa, w której uczestnicy będą mogli zobaczyć i kupić wszelkiego typu gry, akcesoria i nowości ze świata fantastyki. Będzie także miejsce na spotkania networkingowe przy kawie i miejsce na integrację w trakcie imprezy. Na terenie imprezy udostępnione będą legendarne sleeproomy.


Bilety: karnet na wszystkie dni: 80 zł, piątek - 40 zł, sobota - 60 zł, niedziela - 30 zł.
Pełny program i informacje: link

Goście

Wojciech Siudmak
Uważany za głównego przedstawiciela realizmu fantastycznego, który swoje korzenie odnalazł w surrealizmie. Świat artysty to jedyna w swoim rodzaju przestrzeń przesycona niesamowitą symboliką, zaskakującymi postaciami i nietuzinkowymi splotami myślowymi. W twórczości ceni sobie wolność i niezależność. Jego obrazy od wielu lat pojawiają się na okładkach książek i płyt.

Robert M. Wegner
Mistrzostwo w budowaniu napięcia i zaskakiwaniu rozwojem akcji — tak można opisać jego twórczość. Pisarz fantasy, autor opowiadań i powieści osadzonych w świecie Meekhanu. Jego debiut książkowy z 2009 roku, „Opowieści z meekhańskiego pogranicza Północ – Południe” spotkał się z pozytywnym i entuzjastycznym przyjęciem czytelników.

Michał Gołkowski
Najszybsze pióro polskiej fantastyki. Debiutował w nie tak znów odległym 2013 roku książką „Ołowiany Świt”, od tego czasu zasypując wydawnictwo iście hurtową ilością co najmniej dwóch-trzech książek rocznie. Wciąż poszerzający się zakres jego tematów krąży pomiędzy tematyką wojenną, thrillerem psychologicznym, groteską, powieścią grozy, historią oraz wręcz rasowym, krwistym fantasy.

Andrzej Pilipiuk
Człowiek z przeszłości, który pija herbatę. Ani wstrząśniętą, ani tym bardziej mieszaną. Parzoną w samowarze. Niestrudzony tropiciel ciekawostek z lamusa. Z wykształcenia archeolog, z zamiłowania łowca meteorów. Beznadziejnie zauroczony zapomnianymi odkrywcami i wynalazkami XIX wieku. Społecznik. Kolekcjoner nagród literackich, który z pisania z pasją uczynił swój sposób na życie. Na swoim koncie ma ponad 30 napisanych powieści wydanych w ciągu dekady, milion sprzedanych książek i miejsce na podium ścisłej czołówki najpoczytniejszych pisarzy w Polsce.


Atrakcje

ArsAlchemia
Co otrzymamy jeśli dodamy sproszkowany korzeń asfodelusa do nalewki z piołunu? Poznaj arkana alchemii z mistrzem Bartłomiejem. Zdobądź tajemną wiedzę i poszukaj odpowiedzi na najtrudniejsze pytania. Zapal ogień wodą, uzyskaj czyste żelazo lub poznaj tajemnicę flogistonu!

Artemis
W Tobie ostatnia nadzieja, gwiezdny podróżniku! Przejmij jedno z oficerskich stanowisk, zbadaj nieznane dotąd zakamarki kosmosu, pokonaj kosmitów i ciesz się wieczną chwałą! Strzeż się: tylko skuteczna współpraca może doprowadzić do ostatecznego zwycięstwa.

Gamesroom
Od imprezowych, poprzez logiczne po długie i wieloetapowe strategie: zapraszamy do klasy! W przygotowanym przez Stowarzyszenie Miłośników ERpegów i Fantastyki i Gralnię Gamesroomie czekają na Was nie dziesiątki, a setki różnorodnych gier planszowych.

Dębowa Kuźnia
Zostań kowalem własnego losu i wykuj potężne artefakty z pomocą mistrzów tej sztuki. Wczuj się w rolę czeladnika i zdobądź własnoręcznie wykonane bransolety, wisiorki, nożyki czy klamry do pasów. Dodaj do swoje ekwipunku odpowiedni DMG i podbij świat z nową umiejętnością.

Sowy ze Szponem i Mieczem
Drapieżne i niezwykle intrygujące. Czy wiesz, że sowy nie tylko przynoszą listy, ale i potrafią obrócić głowę o 180 stopni? Dowiedz się więcej o tych fantastycznych zwierzętach dzięki Szponem i Mieczem.

Dawne Komputery i Gry
Kto powiedział, że podróże w czasie nie są możliwe? Poczuj klimat retro gier rodem z lat 70,80 i 90! Zapraszamy na Back to the future z fundacją Dawne Komputery i Gry. Pokonaj oponentów w Quake III Arena, przeżyj starcie z Donkey Kongiem i skacz razem z Mario!

kapitularz.pl

Festiwal Fantastyki Kapitularz 2022 realizowany jest przy udziale środków z Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi.

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz również:

środa, 8 lutego 2023

Pracuj w kulturze, dołącz do zespołu EC1 Łódź!

Być może szukamy właśnie Ciebie! Aplikuj już dziś >>> https://bit.ly/EC1_pracaAktualnie trwa nabór na stanowiska: Specjalista w Narodowym Centrum Kultury Filmowej;... więcej

EC1 - Łódź Miasto Kultury (90-022 Łódź, ul. Targowa 1/3)
24.01.2023 - 18.02.2023

WYSTAWA Aia Kora "Czasy się zmieniają"

Od 30 stycznia do 13 lutego, przy ul. Tuwima 10 w Fabryce Aktywności Miejskiej, w hallu na 3. piętrze podziwiać będzie można wystawę "Czasy się zmieniają" ukraińskiej... więcej

Fabryka Aktywności Miejskiej (Tuwima 10)
30.01.2023 - 13.02.2023
TWÓRCZE PISANIE - Warsztaty dla młodzieży

Twórcze pisanie: Warsztaty dla młodzieży

Dusze niepokorne, myślące po swojemu i piszące – to właśnie Was szukamy. Wspólnie zbudujemy niepowtarzalny zespół osób, które się wspierają, tworzą niebanalne teksty,... więcej

Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi (90-403 Łódź, ul. Zachodnia 54/56)
08.02.2023
ZOSTAŃ DZIENNIKARZEM - Warsztaty dziennikarskie z edukacją kulturową

Zostań Dziennikarzem: Warsztaty dziennikarskie z edukacją kulturową

Czy jest tu ktoś, kto zawsze ma własne zdanie? I szuka przestrzeni, by je wyrażać? Jeśli tak, to zapraszamy na warsztaty dziennikarskie z edukacją kulturową. To... więcej

Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi (90-403 Łódź, ul. Zachodnia 54/56)
08.02.2023

Łódzka Akademia Pozytywnego Seniora EDYCJA II

Zapraszamy na cykl wykładów, które poprowadzi dr Monika Mularska-Kucharek, ekspertka ds. rozwoju osób dojrzałych, terapeutka, autorka książek z zakresu rozwoju... więcej

Fabryka Aktywności Miejskiej (Tuwima 10)
08.02.2023
Kontakt