Festiwal Sztuki i Tańca dla Dzieci MATERIA I FOREMKA

Festiwal Sztuki Tańca dla Dzieci MATERIA I FOREMKA organizowany to nowe familijne wydarzenie na mapie kulturalnej Łodzi. To jedyny w naszym kraju festiwal w całości poświęcony profesjonalnym spektaklom tańca współczesnego, tworzonym z myślą o najmłodszej widowni (do 10 lat). Dzieci będą mogły wziąć udział w spektaklach interaktywnych i warsztatach.

Program:

9 września, piątek / Ogrody Geyera, ul. Piotrkowska 295
godz. 10.00 „Skarb Nienazwanej Góry” – spektakl taneczny z muzyką na żywo dla dzieci 4-10 lat wraz z opiekunami / Fundacja Materia
godz. 17.00 „Ruchome ślady” – warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5-7 lat / prowadzenie: Aleksandra Bożek-Muszyńska
godz. 19.00 „Rodzinne (powz)ruszanie się” – Panel skierowany jest do dorosłych – rodziców, opiekunów osób, które uczą dzieci, osób zawodowo zajmujących się uczeniem i tworzeniem tańca oraz wszystkich zainteresowanych tańcem tworzonym z myślą o dzieciach.

10 września, sobota / Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi, ul. Żubardzka 2a
14.30 i 17.00 „_on_line__” – spektakl interaktywny dla rodzin z dziećmi w wieku 5-7 lat / Kolektyw Holobiont
godz. 11.00 Warsztaty Contakids z elementami improwizacji ze spektaklu Contact Families Show dla rodzin z dziećmi w wieku 2-6 lat / prowadzenie: Anna Wańtuch

11 września, niedziela / Sala koncertowa, ul. Żubardzka 2a
godz. 10.00 „Hop Hola” – warsztat dla rodzin z dziećmi w wieku 0,5-2,5 lat / prowadzenie: Kolekttacz
godz. 11.00, 13.00, 15.00 „Poruszony Las” – spektakl dla rodzin z dziećmi w wieku od 0 do 2,5 lat / Olsztyński Teatr Tańca

29 października, sobota / Sala koncertowa, ul. Żubardzka 2a
godz. 10.00 i 12.00 „Czuję inaczej!” – warsztat dla rodzin z dziećmi / prowadzenie: Izabela Chlewińska
godz. 10.00 – warsztat dla dzieci w wieku 0-3 lata i bliskich im dorosłych
godz. 12.00 – warsztat dla dzieci w wieku 3-6 lat i bliskich im dorosłych
Spektakl tańca współczesnego dla rodzin wyłoniony w ramach ogólnopolskiego open-call - o godzinie poinformuje organizator.

Bilety, program: tutaj

Dostępność:
Budynek przy ulicy Żubardzkiej jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami.
Sale w Ogrodach Geyera znajdują się na parterze.
Osoby z jakimikolwiek trudnościami w poruszaniu się, które chciałyby wziąć udział aktywnie lub w roli obserwatora/ki lub mają pytania - kontakt: materia@materialodz.pl


Pierwszego dnia Festiwalu dzieci w wieku szkolnym wraz z pedagogami obejrzą spektakl Materii – Skarb Nienazwanej Góry. Po południu rodziny z dziećmi w wieku 5-7 lat będą miały okazję wziąć udział w warsztatach Ruchome ślady, które poprowadzi Aleksandra Bożek-Muszyńska.
Warsztaty towarzyszą spektaklowi _on_line__ kolektywu Holobiont, podczas którego widzowie wraz z tancerzami tworzą ruchem obrazy – zarówno w przestrzeni, jak i na papierze. To kultowe przedstawienie, które nie gościło do tej pory w Łodzi zostanie zagrane drugiego dnia Festiwalu. Wtedy też odbędą się warsztaty rodzinne z Anną Wańtuch – certyfikowaną nauczycielką metody Contakids w Polsce oraz autorką performansu Contact Families Show.

Trzeci dzień MATERII i FOREMKI w całości poświęcony będzie najnajom, czyli najmłodszym odbiorcom sztuki – dzieciom w wieku od 0 do 2,5 roku wraz z bliskimi im dorosłymi. W programie znajdzie się spektakl-instalacja Poruszony Las Olsztyńskiego Teatru Tańca, będący zaproszeniem do podróży przez zmieniający się ekosystem, w którym mogą pojawiać się wszelkiego rodzaju istoty, kształty, kolory i dźwięki. Tego dnia odbędzie się także autorski warsztat Hop Hola – o odkrywaniu różnic między dorosłym i dziecięcym ruchem – prowadzony przez artystki z Kolekttacz.

Wrześniową odsłonę Festiwalu zainauguruje także panel dyskusyjny Rodzinne (powz)ruszanie, podczas którego ekspertki i praktyczki tańca będą rozmawiać o głębokim sensie jaki płynie z międzypokoleniowego kontaktu z tańcem współczesnym. Panel skierowany jest do rodziców, opiekunów osób, które uczą dzieci, osób zawodowo zajmujących się uczeniem i tworzeniem tańca oraz wszystkich zainteresowanych tańcem tworzonym z myślą o dzieciach.

29 października odbędzie się druga odsłona Festiwalu, podczas której rodziny z dziećmi w wieku 0-3 oraz 3-6 lat będą miały okazję spotkać się z choreografką i badaczką Izabelą Chlewińską oraz jej obiektami Intibag – różnej wielkości pufami i poduchami, które dopasowują się do naszego ciała. Warsztat-instalacja Czuję inaczej! jest przygotowany z myślą o osobach ze specjalnymi potrzebami sensorycznymi. Tego dnia łódzkiej publiczności zostanie zaprezentowany także spektakl, który wygra ogólnopolski open-call. Organizując otwarty nabór spektakli tańca współczesnego dla dzieci na Festiwal MATERIA I FOREMKA poznać nowe, najbardziej wartościowe produkcje z całego kraju i pokazać łódzkiej publiczności jedną z nich.

MATERIA I FOREMKA to nie tylko Festiwal, ale także komplementarny w stosunku do niego Program Sztuki Tańca dla Dzieci. Przez cały rok Materia będzie stwarzać rodzinom i miłośnikom tańca okazję do spotkań z tańcem eksperymentalnym dla dzieci poprzez warsztaty, programy edukacyjne i badawcze, performance, spektakle, premiery czy eksperckie dyskusje.
W tym roku odbędą się dwa warsztaty rodzinne – w listopadzie i grudniu, które zostaną wyłonione w ogólnopolskim otwartym naborze.

Festiwal odbywa się w ramach programu Przestrzenie Sztuki.
Pierwsza edycja Festiwalu odbędzie się w gościnnych progach Akademii Muzycznej w Łodzi – przestrzeni Instytutu Choreografii i Technik Tańca w Ogrodach Geyera, która jest siedzibą Materii oraz w Sali Koncertowej przy ul. Żubardzkiej.

Zobacz również:

niedziela, 4 grudnia 2022

Jarmark bożonarodzeniowy na ulicy Piotrkowskiej

Jarmark bożonarodzeniowy na ulicy Piotrkowskiej

Kilkadziesiąt pięknie udekorowanych i oświetlonych domków handlowych wypełnionych po brzegi świątecznym asortymentem będzie czekało na łodzian przez prawie miesiąc w... więcej

Ulica Piotrkowska
03.12.2022 - 04.12.2022
Roman Modzelewski – Biżuteria

Wystawa: Roman Modzelewski – Biżuteria

Upływający Rok Romana Modzelewskiego sprzyja wspomnieniom na temat tego artysty i projektanta. Jedną z jego umiejętności i pasji była metaloplastyka i projektowanie... więcej

Księży Młyn
03.12.2022 - 04.12.2022
 -  fot. Oddział ds. Polityki Senioralnej

Jesienno - zimowa Łódzka Tytka Seniora

W nowym wydaniu Tytki znalazły się wydarzenia dla seniorów realizowane przez instytucje i organizacje pozarządowe w okresie od października do grudnia 2022. Zachęcamy... więcej

04.12.2022

Mistrzostwa Polski Niesłyszących w Curlingu

Trzeci dzień rywalizacji. więcej

04.12.2022

UKS Neptun Uniwersytet Łódzki - KS Waterpolo Poznań

Mecz 5. kolejki ekstraklasy piłki wodnej. więcej

Pływalnia SWFiS UŁ
04.12.2022
Kontakt