Light.Move.Festival.2022

23.09.2022 - 25.09.2022

Ania Karwan, Piotr Rogucki, KIWI i Magda Kumorek z żywiołowym REBEL BABEL Łukasza L.U.C. Rostkowskiego, ale też Heima, czy solidna porcja zabawy z Sonic Trip i kilka bardziej kameralnych propozycji – tegoroczna edycja zbliżającego się Light.Move.Festival. nie tylko rozświetli Łódź, ale też wypełni miasto muzyką na żywo.

Koncerty na Placu Dąbrowskiego -  B. Stępień

Dwunasta już edycja Light.Move.Festival., zatytułowana „Przebudzenie”, odbędzie się w dniach 23-25 września. Na jej program LMF ART złożą się tradycyjnie już widowiskowe mappingi, spektakularne projekcje i intrygujące świetlne instalacje.

Nieodłącznym elementem naszego wydarzenia jest muzyka, która współtworzy magię nocnych festiwalowych spacerów wśród pomalowanych światłem przestrzeni. W tym roku program LMF Music jest znacznie bardziej rozbudowany i da możliwość obcowania z różnymi stylami muzycznymi i niezwykłymi wykonaniami w widowiskowej świetlnej oprawie podkreśla Beata Konieczniak, dyrektor artystyczna LMF.

 

 

Light Move Festival 2022. Wszystko, co musisz o nim wiedzieć [LISTA ATRAKCJI, MAPA] >>>

Pierwszego dnia festiwalu na placu Dąbrowskiego wystąpią zespoły The Bullseyes i Heima. The Bullseyes to energetyczny rockowy duet z wielkopolskiego Leszna, porywający publiczność rockowym brzmieniem i punkowym duchem. Z kolei Heima to propozycja dla wielbicieli bardziej nastrojowych brzmień. Ten łódzki zespół powstały z inicjatywy wokalistki i autorki tekstów – Olgi Stolarek łączy ujmującą siłę głosu z klimatycznymi partiami gitarowymi i brzmieniem trąbki oraz niebanalną warstwą rytmiczną.

W sobotę na placu Dąbrowskiego zagości żywiołowy REBEL BABEL pod batutą Łukasza L.U.C Rostkowskiego z gwiazdorskim gościnnym udziałem Ani Karwan, KIWI, Magdy Kumorek Piotra Roguckiego.

Natomiast w niedzielę w tym samym miejscu w świetlnej oprawie wystąpią soliści Teatru Wielkiego w Łodzi, proponując intrygujące połączenie tradycji z nowoczesnością.

Inny klimat muzyczny panować będzie w EC1 – Łódź Miasto Kultury. Przez trzy dni o doskonałe elektroniczne brzmienia i klubowe emocje zadba tam Sonic Trip, kultowa łódzka grupa grająca drum and bass, założona i prowadzona przez Nobisa i ExWookiego.

Z kolei festiwalowi goście przemierzający ulicę Piotrkowską mogą liczyć na kilka niecodziennych spotkań muzycznych. Z okien kamienic popłyną dźwięki w formule live act, podczas których muzyka elektroniczna wzbogacona zostanie improwizowanym występem na żywo. DJ-e: Arkadiusz Zwoliński, Łukasz Szpoton i Sławomir Florkowski połączą siły ze skrzypkiem Michałem Matuszewskim oraz saksofonistami: Markiem Maciejewskim, Krzysztofem Śliwińskim i Pawłem Noszczyńskim.

Na jednym z balkonów kamienic przy Piotrkowskiej pojawią się charyzmatyczni bracia Steczkowie. Paweł jest kompozytorem, producentem, multiinstrumentalistą. Piotr gra na skrzypcach i fletach. Wspólnie – łącząc jazz, film music i world music – wypracowali własny artystyczny i oryginalny styl. 

Interesująco zapowiadają się także, organizowane przez Łódzkie Stowarzyszenie Muzyczne „Ocalić od Zapomnienia” – „Szpaderski Days”, upamiętniające niezwykłą postać łódzkiego producenta instrumentów perkusyjnych – Zygmunta Szpaderskiego.

W sobotę, 24 września, z okien jego dawnej pracowni w kamienicy „Pod Gutenbergiem” przy ul. Piotrkowskiej 86 zaprezentowany zostanie dorobek legendarnego „Szpadra”. Swoimi wspomnieniami podzielą się perkusiści: Antoni Studziński – ostatni żyjący muzyk zespołu Melomani, Andrzej Dąbrowski, Andrzej Żukiewicz i Jan Słotkowicz. Nie zabraknie też muzyki na żywo. Podczas spacerów można będzie usłyszeć „We Will Rock You” zagrany na trzy perkusje, „Do zakochania jeden krok” w wykonaniu Andrzeja Dąbrowskiego i Andrzeja Frajndta oraz duet Flamestones, który zagra na oryginalnej perkusji Szpaderskiego, która została poddana gruntownej renowacji.

Festiwalowa muzyka ożywi też „Dom Buta”, gdzie przejść będzie można ścieżką instalacji artystycznych, dopełnionych nastrojowymi brzmieniami.

Atrakcyjny program muzyczny znakomicie rozwija formułę festiwalu, który od lat jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych łódzkich wydarzeń. Nie możemy się doczekać, gdy już za trzy tygodnie ponownie widowiskowo rozświetli Łódź i wypełni ją muzyką – mówi Maciej Łaski, dyrektor Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

Organizowany przez Fundację Lux Pro Monumentis festiwal od dwunastu lat upiększa i budzi do życia miejskie przestrzenie, zamieniając je w otwarte, zjawiskowe galerie sztuki. Tegoroczna edycja odbędzie się w weekend 23-25 września i tradycyjnie zaczaruje miejskie ulice, parki i place. Oprócz segmentu ART na program wydarzenia złożą się także LMF MUSIC – koncerty w świetlnej oprawie, których program ma zostać ogłoszony wkrótce oraz LMF EDU – spotkania z mówcami i specjalistami.

Zobacz również:

niedziela, 4 grudnia 2022

Jarmark bożonarodzeniowy na ulicy Piotrkowskiej

Jarmark bożonarodzeniowy na ulicy Piotrkowskiej

Kilkadziesiąt pięknie udekorowanych i oświetlonych domków handlowych wypełnionych po brzegi świątecznym asortymentem będzie czekało na łodzian przez prawie miesiąc w... więcej

Ulica Piotrkowska
03.12.2022 - 04.12.2022
Roman Modzelewski – Biżuteria

Wystawa: Roman Modzelewski – Biżuteria

Upływający Rok Romana Modzelewskiego sprzyja wspomnieniom na temat tego artysty i projektanta. Jedną z jego umiejętności i pasji była metaloplastyka i projektowanie... więcej

Księży Młyn
03.12.2022 - 04.12.2022
 -  fot. Oddział ds. Polityki Senioralnej

Jesienno - zimowa Łódzka Tytka Seniora

W nowym wydaniu Tytki znalazły się wydarzenia dla seniorów realizowane przez instytucje i organizacje pozarządowe w okresie od października do grudnia 2022. Zachęcamy... więcej

04.12.2022

Mistrzostwa Polski Niesłyszących w Curlingu

Trzeci dzień rywalizacji. więcej

04.12.2022

UKS Neptun Uniwersytet Łódzki - KS Waterpolo Poznań

Mecz 5. kolejki ekstraklasy piłki wodnej. więcej

Pływalnia SWFiS UŁ
04.12.2022
Kontakt