Wystawa UKRAINE – DIRECTION FOR EUROPE

autor:

Vienna House Andel’s Łódź (91-065 Łódź, ul. Ogrodowa 17)

30.09.2022 - 17.10.2022

Fundacja Madame Chromatique w partnerstwie z Vienna House Andel ’s Lodz, z kuratorem wystawy Tatianą Wojda z Galerii Ars Nova oraz Madame Chromatique Sp z o.o. serdecznie zapraszają do odwiedzenia wystawy.

Broszura reklamująca wystawę UKRAINE - DIRECTION FOR EUROPE. -  Broszura reklamująca wystawę UKRAINE - DIRECTION FOR EUROPE.

W przestrzeniach lobby Vienna House Andel ’s Lodz zagoszczą prace współczesnych artystek, znanych już poza granicami swojego kraju: Eugenii Jaeger oraz Iryny Dzyndra. Do specjalnie stworzonej na potrzeby projektu Wirtualnej Galerii dołączyła również Anastasia Vasylyk wybitna projektantka modowej sztuki kulturowej z międzynarodowymi sukcesami. Aby umożliwić dostęp do dzieł sztuki Artystek Odbiorcom z całego świata Fundacja Madame Chromatique podjęła wyzwanie z użyciem nowych technologii współpracując z 3dTrip.pl.

Wydarzenie objęły patronatem Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, Polsko Ukraińska Izba Gospodarcza Polsko Portugalska Izba Gospodarcza i Regionalny Związek Pracodawców Prywatnych Ziemi Łódzkiej.

„Ukraine – Direction for Europe” to w założeniu wieloletni projekt mający na celu pokazanie siły ukraińskiej kultury i sztuki. Wystawa odzwierciedla tęsknotę za wolnym, demokratycznym światem, w którym artysta ma nie tylko swobodę twórczą, ale także swobodę poruszania się i dzielenia się swoimi osiągnięciami z ludźmi w innych krajach. Wirtualna odsłona Galerii zaprasza również w podróż kulturową poprzez epoki i regiony Ukrainy, w odsłonie unikatowej pracy twórczej z materiałem.

Podczas wystawy stacjonarnej w przestrzeniach lobby Galeria Andel ’s Art w Vienna House Andel’s Lodz będzie można zobaczyć prace dwóch artystek:

  • Eugenia Jaeger - wielokrotnie nagradzana rysowniczka i graficzka, która mieszka w Niemczech. Jej prace były wystawiane w kraju, a także w Polsce, Szwajcarii, Belgii, Włoszech, Chinach, Finlandii, Rosji, Francji i Szwecji. W swoich charakterystycznych
    kompozycjach bada relacje między jednostką a środowiskiem, uwzględniając granice naszej percepcji, kruchości przestrzeni i parametrów czasu. Jaeger najczęściej stosuje techniki sitodruku z akrylami i ołówkami na płótnie lub papierze. Należy do Związku Artystów Niemiec i Szwedzkiego Stowarzyszenia Grafiki.
  • Iryna Dzyndra – urodzona w Łucku na Ukrainie przedstawicielka nowoczesnych trendów w sztukach plastycznych i dekoracyjnych. W swoich pracach kładzie nacisk na proces powstawania obrazu oraz na współzależność artysty i obrazu, kiedy to najpełniej materializują się możliwości retranslacji emocjonalno-wyobrażeniowego podłoża. Tematy wypowiedzi artystycznej autorki najczęściej ujawniają się w pejzażu, jej własnej wizji krajobrazu i przestrzeni, w której rozprzestrzenia się on ze wszystkimi najdrobniejszymi niuansami swego emocjonalnego zabarwienia. Kontemplacja, dialog, medytacja to priorytetowe zasady kontekstualnego wypełnienia dzieł artystki. Ukończyła Lwowską Akademię Sztuki oraz Lwowski Państwowy Instytut Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej im. Iwana Trusza.

Wystawie towarzyszyć będzie Wirtualna Galeria, w której na odwiedzających będą czekać kulturowe odsłony prac i sylwetek artystycznych międzynarodowych twórców. Uświetnią je prace Anastazji Vasylyk projektantki współczesnego stylu Etno, którą inspiruje kultura epok i regionów Ukrainy co przekłada na unikatowe ręcznie wykonane projekty. Założycielka marki modowej Chicheri, tworzy w unikalnej technice zdobień ręcznych na bazie wełny i filcowania jej na sucho. W Wirtualnej Galerii będzie można zobaczyć jej autorskie interpretacje strojów z epoki hetmańskiej (ukraiński renesans, stroje szlachty kozackiej), kolekcję poświęconą bogatej ornamentyce Tarnopola, tajemnicze i niezwykle wykwintne zdobienia ciemnych koszul barszczowych, kolekcję w interpretacji ozdób bukowińskich i huculskich, a także letnie sukienki dziecięce z wykonanymi ręcznie kwiatowymi ornamentami.

Wystawa „Ukraine – Direction For Europe” w Galeria Andel’s Art w Vienna House Andel’s Lodz potrwa do 17 października (wstęp wolny).

Wstęp na wernisaż jest wolny lub po wcześniejszym zapisie: forms.office.com/r/AvBSxBGFuS

Zobacz również:

sobota, 1 kwietnia 2023

ZORGANIZUJ SPOTKANIE WIELKANOCNE W MANUARTE

ZORGANIZUJ SPOTKANIE WIELKANOCNE W MANUARTE

Firmowe Jajeczko to idealny moment do życzeń Wielkanocnych, integracji i wzmocnienia relacji w zespole. Dlatego też chcielibyśmy zachęcić Państwa do organizacji... więcej

14.03.2023 - 07.04.2023
Jarmark Wielkanocny 2023 w Łodzi

Jarmark Wielkanocny 2023 w Łodzi

Jarmark Wielkanocny już od 24 marca będzie kusił łodzian wyjątkowymi i smacznymi wielkanocnymi produktami. Wyjątkowo, w tym roku urokliwe drewniane domki staną też na... więcej

Ulica Piotrkowska
27.03.2023 - 31.03.2023

„Tańczący z gwiazdami” - spektakl w Teatrze Powszechnym w Łodzi

Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na Małą Scenę na sztukę Michała Walczaka „Tańczący z gwiazdami” – adaptację autobiografii Bohdana Gadomskiego. ... więcej

Teatr Powszechny w Łodzi - Mała Scena (91-069 Łódź, ul. Legionów 21)
30.03.2023 - 31.03.2023
	Oprowadzanie kuratorskie po wystawie “Nasz dom. Nasz blok. Osiedle im. Józefa Montwiłła-Mireckiego 1933/2023”

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie “Nasz dom. Nasz blok. Osiedle im. Józefa Montwiłła-Mireckiego 1933/2023”

Oprowadzanie po wystawie „Nasz dom, nasz blok. Osiedle im. Józefa Montwiłła-Mireckiego 1933/2023”, która opowiada o wyjątkowym założeniu architektonicznym, które jako... więcej

31.03.2023

Nabór wolontariuszy w ramach Korpusu Wsparcia Seniorów

W związku z realizacją Programu Korpus Wsparcia Seniorów Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi poszukuje wolontariuszy, którzy będą wspierać łódzkich seniorów. ... więcej

31.03.2023
Kontakt