Oprowadzanie kuratorskie po wystawie EUGENIUSZ HANEMAN. TOPOGRAFIE WSPOMNIEŃ

autor:

29.09.2022

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Eugeniusz Haneman. Topografie wspomnień” do Galerii Bałuckiej. Po wystawie oprowadzać będzie Dominika Pawełczyk – historyczka sztuki, kuratorka i autorka tekstu do foldery wystawy. 

???? Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
Galeria Bałucka, ul. Stary Rynek 2
OPROWADZANIE KURATORSKIE: 29.09.2022, godz. 17.00 

„Eugeniusz Haneman. Topografie wspomnień” to wystawa prezentująca fragment dorobku artystycznego twórcy, a zarazem przegląd tematów i form inspirujących nestora polskiej fotografii. Autor był łącznikiem pomiędzy wybitnymi fotografami początku XX i tych tworzących już w XXI wieku. Z urodzenia warszawianin, swoją karierę zdecydował się rozwijać w Łodzi filmowej.

Eugeniusz Haneman swą zawodową działalność fotograficzną rozpoczął w czasie okupacji jako fotograf w zakładzie-kawiarni „Portret przy kawie”, a następnie w atelier „Van Dyck” w Warszawie. Z powodzeniem doskonalił tam umiejętności portretowe, będąc oddanym tradycji fotografii humanistycznej, w której najważniejszy jest człowiek i jego charakter. Mieszkańcy Warszawy, chcąc zachować swój wizerunek dla potomnych, chętnie zamawiali wykonanie zdjęć w profesjonalnych atelier.

W kolekcji Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, wśród czołowych, ulubionych tematów podejmowanych przez Hanemana, odnajdziemy kilka prac z dziedziny fotografii kreacyjnej. W tym niewielkim zbiorze znalazły się m.in. inspirujące przykłady nieoczywistych opowieści portretowych i krajobrazowych. Prace te nigdy nie stanowiły wiodącej stylistyki Hanemana i rozpatrywać należy je w kategorii prób, awangardowych poszukiwań, chwil oddechu od mimetycznego odwzorowywania i preprezentacji rzeczywistości.

Fotografią, która połączyła miłość Hanemana do portretu i eksperymentu jest praca „Wenus”. Uzyskany w kadrze efekt żywego posągu podkreśla delikatność i finezję ciała. Sylwetka modelki została obrysowana za pomocą bocznego światła, które zarazem zaznacza jej kształty i jednocześnie zręcznie je ukrywa. Poza klasycznego, kobiecego aktu, pozwala nam dostrzec w anonimowej postaci kopię antycznego posągu.

Równolegle z portretem Eugeniusz Haneman zajmował się fotografią pejzażową. Zagraniczne podróże, czy także te do ojczystych, nadmorskich kurortów, zawsze obfitowały w nowe, inspirujące obrazy warte rejestracji.

Powstanie Warszawskie to zaledwie 63 dni z fotograficznego życiorysu Eugeniusza Hanemana. Seria kilku wydarzeń i spotkań, m.in. poznanie Sylwestra Brauna, pseudonim „Kris”, spowodowało, że artysta stał się cywilnym reporterem uwieczniającym akcje powstańcze. Zadaniem Hanemana, uzbrojonego w aparat fotograficzny, było rejestrowanie codzienności okupowanej Warszawy, tworzenie kroniki zniszczeń i zdarzeń.


Koszt udziału w oprowadzaniu: 8 zł

 

 

Zobacz również:

sobota, 10 grudnia 2022

Lodowisko w Manufakturze

Lodowisko w Manufakturze

Lodowisko na rynku Manufaktury to jedna z ulubionych zimowych rozrywek łodzian. To tam pierwsze niepewne kroki stawiają najmłodsi, oczywiście z pomocą niezawodnego... więcej

Manufaktura (91-062 Łódź, ul. Jana Karskiego 5)
05.12.2022 - 10.12.2022

„Szalone nożyczki” – spektakl Teatru Powszechnego w Łodzi

Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na Dużą Scenę na kultową komedię „Szalone nożyczki” więcej

Teatr Powszechny w Łodzi - Duża Scena (91-069 Łódź, ul. Legionów 21)
08.12.2022 - 11.12.2022

„Tańczący z gwiazdami” - spektakl w Teatrze Powszechnym w Łodzi

Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na Małą Scenę na sztukę Michała Walczaka „Tańczący z gwiazdami” – adaptację autobiografii Bohdana Gadomskiego. ... więcej

Teatr Powszechny w Łodzi - Mała Scena (91-069 Łódź, ul. Legionów 21)
09.12.2022 - 11.12.2022
 -  fot. Oddział ds. Polityki Senioralnej

Jesienno - zimowa Łódzka Tytka Seniora

W nowym wydaniu Tytki znalazły się wydarzenia dla seniorów realizowane przez instytucje i organizacje pozarządowe w okresie od października do grudnia 2022. Zachęcamy... więcej

10.12.2022

Motomikołaje w EC1 Łódź

W ten weekend w EC1 Łódź stukot fabrycznych maszyn na chwilę ustąpi miejsca rykowi motocyklowych silników. A to wszystko w szczytnym celu! więcej

EC1 - Łódź Miasto Kultury (90-022 Łódź, ul. Targowa 1/3)
10.12.2022
Kontakt