Deformacje. Malarstwo/grafika Michała Wasiaka

autor:

04.11.2022 - 10.11.2022

Wystawa łodzianina w Art Hub Rydzowa – Michała Wasiaka, zeszłorocznego absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, to jedno z ciekawszych wydarzeń kulturalnych tej jesieni. Wielokrotnie nagradzany artysta skupia dużą uwagę nie tylko wykładowców akademickich i krytyków, ale i kolekcjonerów dzieł sztuki.

Deformacje. Malarstwo/grafika Michała Wasiaka

Wystawa zaprezentuje głównie portrety – nie tylko malarskie, ale i te wykonane jedną z najtrudniejszych technik artystycznych, czyli mezzotintą. Sam artysta zwrócił powszechną uwagę na swoją twórczość, zdobywając wiele wyróżnień i nagród artystycznych. W ubiegłym roku Michał Wasiak otrzymał wyróżnienie honorowe w konkursie o Nagrodę Eibischa, prestiżowym konkursie malarskim dla młodych twórców. W 2021 roku Michał Wasiak zdobył także Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni w ogólnopolskim XIII Konkursie Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych, który odbył się w Gdańsku. Prace Michała Wasiaka są także bardzo cenione przez kolekcjonerów dzieł sztuki.

Sztuka Michała Wasiaka jest niewątpliwie silnie zakorzeniona w tradycji. To powiązanie występuje nie tylko na poziomie tematu, którym z reguły jest człowiek i jego portret, ale przede wszystkim mamy tu do czynienia z dbałością o malarski warsztat – mówi Tomasz Musiał, który prowadzi Pracownię Rysunku Użytkowego oraz Pracownię Malarstwa Studyjnego na Wydziale Sztuk Pięknych w ASP w Łodzi.

Wasiak nawiązując do klasyków malarstwa jak Caravaggio czy Velasquez zdaje sobie sprawę, że to nawiązanie musi wytrzymać próbę również jakościową. I tę próbę wytrzymuje. Jego malarstwo urzeka kolorem, światłem, balansem pomiędzy realizmem i swobodą w operowaniu pędzlem. Doskonaląc swój warsztat Wasiak nie zapomina o możliwościach jakie dają nam współczesne technologie, ale stosując je robi to z rozwagą i tylko wtedy gdy rzeczywiście w procesie kreacji obrazu mogą one wnieść jakąś wartość dodaną. Widoczny rys współczesności nadają pojawiające się w jego obrazach deformacje czy wrażenie ruchu postaci. Budują niejednoznaczne metafory sprawiając, że jako kolekcja prac, postacie Wasiaka zyskują uniwersalny charakter budując opowieść o kondycji człowieka – podkreśla Tomasz Musiał.

Z kolei Dariusz Leśnikowski, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki, podkreśla, że w centrum zainteresowania młodego artysty jest człowiek, a sposób jego prezentacji jest zaskakujący. Gdyby szukać historycznych źródeł inspiracji, to z jednej strony byłyby nimi klasyczne dzieła mistrzów portretu, z drugiej − dwudziestowieczne poszukiwania artystów od surrealizmu po nową figurację. Te nurty, w których dominuje ekspresyjność, atmosfera niepokoju, deformacja. Sztuka operująca aluzjami czy symbolami rozpiętymi pomiędzy okrucieństwem i śmiesznością.

W świecie przedstawionym obrazów i grafik pojawiają się ludzkie postaci – w obrazach pełniejsze, w grafikach reprezentowane jedynie przez głowy. Michał Wasiak nie zamierza tworzyć ich akademickich wizerunków. Postaci są zniekształcone, ich twarze zostają multiplikowane, pogięte, rozczłonkowane. Wyglądają jakby były poorane bliznami. Czujemy, że za tak zarysowaną tkanką, która utrudnia identyfikację, kryje się − odrealniony lub wyposażony w tajemnicze atrybuty − prawdziwy człowiek. Odczuwamy potrzebę odkrycia tego, co kryje się za tymi niepełnymi quasi-ludzkimi formami.

Michał Wasiak:

Urodzony w 1997 roku w Łodzi. W latach 2016-2021 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni malarstwa studyjnego dra hab. Tomasza Musiała w 2021 roku. Tworzy w zakresie malarstwa oraz grafiki. Uczestnik licznych wystaw graficznych oraz malarskich w Polsce i za granicą. Laureat wielu nagród i wyróżnień artystycznych.  

Deformacje. Malarstwo/grafika Michała Wasiaka
Galeria Art Hub, ul. Rydzowa 10


Wernisaż:  15 października o godz. 18:00, Wystawa potrwa do 10 listopada.

Zobacz również:

niedziela, 26 marca 2023

ZORGANIZUJ SPOTKANIE WIELKANOCNE W MANUARTE

ZORGANIZUJ SPOTKANIE WIELKANOCNE W MANUARTE

Firmowe Jajeczko to idealny moment do życzeń Wielkanocnych, integracji i wzmocnienia relacji w zespole. Dlatego też chcielibyśmy zachęcić Państwa do organizacji... więcej

14.03.2023 - 07.04.2023
Jarmark Wielkanocny 2023 w Łodzi

Jarmark Wielkanocny 2023 w Łodzi

Jarmark Wielkanocny już od 24 marca będzie kusił łodzian wyjątkowymi i smacznymi wielkanocnymi produktami. Wyjątkowo, w tym roku urokliwe drewniane domki staną też na... więcej

Ulica Piotrkowska
24.03.2023 - 24.04.2023

ŁKS II Łódź - Legionovia Legionowo

Mecz 21. kolejki grupy I trzeciej ligi piłki nożnej. więcej

Boisko (94-304 Łódź, ul. Minerska 9)
25.03.2023

ŁKS Coolpack Łódź – ŁKS Politechnika Łódzka

Mecz 29. kolejki grupy A II ligi koszykarzy. więcej

Zatoka Sportu Politechniki Łódzkiej (93-590 Łódź, aleja Politechniki 10)
25.03.2023

ŁKS Commercecon Łódź – Grupa Azoty Chemik Police

Mecz 21. kolejki Tauron Ligi siatkarek. więcej

Sport Arena w Łodzi (94-020 Łódź, al. Unii Lubelskiej 2)
25.03.2023
Kontakt