31. finał WOŚP już w ten weekend!

autor:

Manufaktura (91-062 Łódź, ul. Jana Karskiego 5)

28.01.2023 - 29.01.2023

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Manufakturze zbliża się wielkimi krokami. Tegoroczny, 31. Finał poświęcony jest walce z sepsą, która jest śmiertelnie niebezpieczna zarówno dla małych, jak i dorosłych pacjentów. Jedną z głównych atrakcji dla odwiedzających będzie charytatywny koncert jedynej w swoim rodzaju – Maryli Rodowicz.

31. finał WOŚP już w ten weekend!

Sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu nawet kilku godzin może dojść do niewydolności wielu narządów, wstrząsu i śmierci. Środki zebrane podczas tegorocznego finału zostaną przeznaczone na zakup specjalistycznych urządzeń do analizy i wczesnego wykrywania zakażenia.

W ostatni weekend stycznia (28-29.01) Manufaktura będzie tętnić energią łódzkich serc. W sobotę i niedzielę, zarówno budynek galerii handlowej, jak i rynek Manufaktury będzie pełen atrakcji dla całych rodzin. W pasażach galerii handlowej pojawią się imponujące maszyny łódzkich klubów motocyklowych Brotherhood, Born To Ride, Berserkers, Dark Squadron, Korsarze, Blue Rangers i Boruty. Motocykliści to od wielu lat jedni z najbardziej zaangażowanych wolontariuszy WOŚP, dzięki którym będzie można oglądać m.in. klasyczne harleye, choppery, motocykle turystyczne i ścigacze. W wejściu głównym galerii tradycyjnie pojawi się Złote Serce SKN Inwestor, którego budowę wspierać będą złote monety groszówki darczyńców. BioGen zaprasza na wystawę złotych serduszek i spotkanie z wyjątkowym gościem, kierowcą rajdowym Krzysztofem Hołowczycem. Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych – na dzieciaki czekać będą iluzjoniści, cyrkowcy, akrobaci, animatorzy malujący twarze, a specjalne pokazy tańca dadzą młodzi tancerze z Egurrola Dance Studio. Na drukarce 3D będzie można wydrukować sobie serduszka i inne gadżety. Z kolei w małej rotundzie studenci z IFMSA zapraszają do Szpitala Pluszowego Misia, gdzie przekażą najważniejsze instrukcje dotyczące udzielania pierwszej pomocy i opatrywania ran. Studenci przeprowadzą też podstawowe badania: pomiaru ciśnienia i glikemii przygodnej, testy w kierunku HCV, pomiary składu ciała, przekażą porady dietetyczne, a także opowiedzą o profilaktyce depresji i higienie snu. W galerii spotkać będzie można też studentów Politechniki Łódzkiej i Iron Warriors Team i ich wyjątkowe pojazdy dwukołowe, a także cosplayerów w kostiumach z popularnych filmów.

W niedzielę pojawi się mnóstwo outdoorowych atrakcji na rynku Manufaktury. Miłośnicy militariów mogą skierować swoje kroki do wystaw sprzętu wojskowego, gdzie znajdą  motocykle z okresu II wojny światowej, zabytkowe samochody retro, samochody off-road, a nawet halftrucka! Wsparcie Orkiestrze jak co roku okaże Polski Związek Łowiecki – jego sokolnicy zaprezentują majestatyczne ptaki drapieżne, a także opowiedzą o ich specyficznej tresurze. Pojawią się też przedstawiciele Klubu Byłych Żołnierzy Wojsk Powietrzno-Desantowych „Czerwone Berety” – wrzućcie datek do puszki i posłuchajcie wspaniałych wojskowych opowieści!

OTOZ Animals Łódź i jego czworonożni podopieczny wywołają uśmiech na niejednej twarzy, a wyrzut adrenaliny zapewnią podnośniki koszowe Rival i symulatory VR – odważycie się zrobić zdjęcie finału z wysokości? Na rynku Manufaktury miejsce zagrzeje także kolorowy autobus Fundacji Happy Kids – jego wnętrze zaskoczy maluchy figlorajem ze zjeżdżalnią i torem przeszkód! Przed pojazdem znajdzie się też namiot z atrakcjami dla dzieci – malowaniem twarzy, balonami i wieloma innymi. W tegorocznym finale nie może zabraknąć także służb mundurowych – na rynku Manufaktury pojawi się Policja, Straż Miejska, a także aż pięć jednostek Straży Pożarnej wraz z wozami i specjalistycznym sprzętem. Wyjątkowy pokaz da też lubiana przez łodzian Orkiestra Pipes&Drums, której szkockie dudy za każdym razem robią piorunujące wrażenie!

Na muzycznej scenie finałowej na rynku Manufaktury zagrają lokalne zespoły i nie tylko. Na scenie usłyszycie m.in. Nation of Wild, Klangor, Naked Root, Age Connect i Lidię Kopanię, Let See Thin, Sebastiana Wojtczaka czy Black Radio. Tegoroczna muzyczna gwiazda wieczoru rozgrzeje wszystkie łódzkie serca – na scenie Manufaktury zagra jedyna w swoim rodzaju, Maryla Rodowicz! Usłyszycie jej największe przeboje, w tym np. „Małgośkę”, „Niech żyje bal”, „Kolorowe jarmarki” czy „Ale to już było”.

O godzinie 20 tradycyjne światełko do nieba – w nietuzinkowej formie!

W trakcie WOŚP pomagajmy na wiele sposobów – RCKiK zaprasza do mobilnego krwiobusa

Weekend pod znakiem czerwonych serc zbliża się wielkimi krokami. Już 29.01 łodzianie zbiorą się na rynku Manufaktury, by wspólnie okazać wsparcie Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. W tym roku cel dla małych i starszych pacjentów – walka ze śmiertelnie niebezpieczną sepsą. Tego dnia pomagać będzie można na wiele różnych sposobów, np. poprzez zbiórki finansowe, aukcje charytatywne, ale także honorowe krwiodawstwo.

Krwiobus RCKiK

W najbliższą niedzielę Rynek Włókniarek Łódzkich odwiedzi mobilny punkt poboru krwi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi, który w akompaniamencie 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zachęci mieszkańców miasta do podzielenia się wyjątkowym darem, jakim jest krew. Aby się zarejestrować jako dawca, należy przyjść do krwiobusa w godzinach 12-15 i wypełnić odpowiedni kwestionariusz. Po jego pozytywnej weryfikacji można już zostać honorowym dawcą. Rejestracja możliwa jest wyłącznie do godziny 15, ale samo pobieranie krwi będzie realizowane aż do ostatniego zakwalifikowanego ochotnika. Obecnie w łódzkim RCKiK najbardziej brakuje krwi z grup A Rh+, A Rh-, a także 0 Rh+.

Kto może oddać krew?

Dawcą krwi może zostać każda osoba, która ukończyła 18 lat, waży ponad 50 kg i jest zdrowa. Przewlekłe choroby niestety wykluczają możliwość oddania krwi (np. zaawansowana miażdżyca, nadciśnienie tętnicze czy niewydolność serca) . Warto również mieć na uwadze, że po zabiegach piercingu, tatuażu, akupunkturze, ciąży i okresie karmienia lub operacjach należy odczekać 6 miesięcy zanim zdecydujemy się na zostanie honorowym krwiodawcą.

Przed oddaniem krwi pamiętajmy również o odpowiednim nawodnieniu organizmu, lekkostrawnym posiłku, a także wystarczającej ilości snu.

Zobacz również:

wtorek, 28 marca 2023

ZORGANIZUJ SPOTKANIE WIELKANOCNE W MANUARTE

ZORGANIZUJ SPOTKANIE WIELKANOCNE W MANUARTE

Firmowe Jajeczko to idealny moment do życzeń Wielkanocnych, integracji i wzmocnienia relacji w zespole. Dlatego też chcielibyśmy zachęcić Państwa do organizacji... więcej

14.03.2023 - 07.04.2023
Jarmark Wielkanocny 2023 w Łodzi

Jarmark Wielkanocny 2023 w Łodzi

Jarmark Wielkanocny już od 24 marca będzie kusił łodzian wyjątkowymi i smacznymi wielkanocnymi produktami. Wyjątkowo, w tym roku urokliwe drewniane domki staną też na... więcej

Ulica Piotrkowska
27.03.2023 - 31.03.2023

Łódzka Akademia Zdrowia

Serdecznie zapraszamy w dniu 28 marca na kolejny wykład w ramach Łódzkiej Akademii Zdrowia w roku akademickim 2022/2023. więcej

28.03.2023
Pokaz filmu: “Moje myśli są ciche” (My Thoughts Are Silent / Moi dumky tykhi)

Pokaz filmu: “Moje myśli są ciche” (My Thoughts Are Silent / Moi dumky tykhi)

Alliance Française Łódź zaprasza na bezpłatny pokaz filmu ukraińskiego: "Moje myśli są ciche" (My Thoughts Are Silent) autorstwa Antonio Lukicha. Film opowiada... więcej

28.03.2023

„Pomoc domowa” – spektakl Teatru Powszechnego w Łodzi

Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na Dużą Scenę na sztukę Marca Camolettiego „Pomoc Domowa” w reżyserii Jakuba Przebindowskiego. więcej

Teatr Powszechny w Łodzi - Duża Scena (91-069 Łódź, ul. Legionów 21)
28.03.2023 - 29.03.2023
Kontakt