Nowy Salon Poezji: ciało słowem się stało | Jerzy Jarniewicz

autor:

05.03.2023

W pierwszej tegorocznej odsłonie Nowego Salonu Poezji Jerzy Jarniewicz – Poeta i Aktorzy w rozmowie wierszy. O miłości – fizycznej i metafizycznej; o ciele, które widzi kochanek i tym, które widuje lekarz; o nieoczywistych związkach polityki i erotyki; o rozkoszy, która zniknęła z literatury; wreszcie – o języku, w który wpisane jest niezaspokojenie; o wierszach, które powstają, bo czegoś wyrazić się nie da, i o słowach, które wyrażają niewyrażalność.

Nowy Salon Poezji: ciało słowem się stało | Jerzy Jarniewicz

miłość jest tworzeniem metafor
wykuwaniem języka dla dwojga
który umknie bezpłodnym słownikom
zakpi sobie ze sztuki przekładu

Jerzy Jarniewicz, *** (miłość jest tworzeniem metafor), „Rzeczy oczywistość”

 

W pierwszej tegorocznej odsłonie Nowego Salonu Poezji Jerzy Jarniewicz – Poeta i Aktorzy w rozmowie wierszy.

O miłości – fizycznej i metafizycznej; o ciele, które widzi kochanek i tym, które widuje lekarz; o nieoczywistych związkach polityki i erotyki; o rozkoszy, która zniknęła z literatury; wreszcie – o języku, w który wpisane jest niezaspokojenie; o wierszach, które powstają, bo czegoś wyrazić się nie da, i o słowach, które wyrażają niewyrażalność.

Jerzy Jarniewicz – 

– łódzki poeta, tłumacz i krytyk literacki; absolwent XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Łodzi oraz filologii angielskiej i filozofii na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie wykłada literaturę angielską. Profesor nauk humanistycznych.

Autor kilkunastu zbiorów wierszy, w tym nagrodzonego Nagrodą Literacką Nike „Mondo Cane”, wyróżnionych Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius „Pustych Nocy” i nominowanych do niej tomów „Na dzień dzisiejszy i na chwilę obecną” (2012) oraz „Woda na Marsie” (2015). 

Opublikował kilkanaście książek eseistycznych, w tym nominowaną do Nike „Tłumacz między innymi. Szkice o przekładach, językach i literaturze” czy „Bunt wizjonerów”.

Tłumaczył utwory Jamesa Joyce’a, Philipa Rotha, Edmunda White’a, poezje Dereka Walcotta, Christophera Reida i Simona Armitage’a.

 

Scenariusz: Katarzyna Bieńkiewicz, Agnieszka Choińska

Wiersze czytają: Jerzy Jarniewicz, aktorzy_ki Teatru Nowego.

Zobacz również:

środa, 31 maja 2023

„Szalone nożyczki” – spektakl Teatru Powszechnego w Łodzi

Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na Dużą Scenę na kultową komedię „Szalone nożyczki” więcej

Teatr Powszechny w Łodzi - Duża Scena (91-069 Łódź, ul. Legionów 21)
30.05.2023 - 31.05.2023

Teatr Powszechny: spektakl „Arena”

Poważniejszą propozycję na Dzień Dziecka ma dla widzów młodzieżowych i rodziców Teatr Powszechny w Łodzi.  Od czerwca oglądać będzie można spektakl „Arena” – sztukę... więcej

Teatr Powszechny w Łodzi
31.05.2023

Dzień Dziecka w Miejskiej Strefie Kultury: warsztaty plastyczne, bajki, gra plenerowa i festyny

Sprawdź, co przygotowały poszczególne filie więcej

31.05.2023

Nabór zgłoszeń do nowego wydania Łódzkiej Tytki Seniora

Rozpoczynamy nabór zgłoszeń do nowego wydania Łódzkiej Tytki Seniora - wydawnictwa tworzonego z myślą o osobach 60+ szukających informacji na temat ciekawych sposobów... więcej

31.05.2023

Jemy w Łodzi Burger Fest

W czasie wydarzenia na fanów burgerów będzie czekało 37 różnych propozycji przygotowanych specjalnie na festiwal i jak zwykle wydarzenia towarzyszące: grill, zawody... więcej

Park im. Józefa Piłsudskiego - Park na Zdrowiu (Łódź Polesie, Zdrowie-Mania)
31.05.2023
Kontakt