Festiwal Pełnia Życia w Łodzi

autor:

11.03.2023

Malowanie ustami, oglądanie filmu z zamkniętymi oczami, zumba z Miss Świata na Wózku… Festiwal Pełnia Życia już niebawem!

Festiwal Pełnia Życia w Łodzi

Już po raz drugi Fundacja „Dom w Łodzi” organizuje Festiwal „Pełnia Życia”, w czasie którego będzie można doświadczyć świata „niewidzialnego” z ekipą Black World, malować ustami z Agnieszką Sapińską, zatańczyć zumbę z II Vice Miss Świata na Wózku, zobaczyć film z zasłoniętymi oczami, albo podszkolić się z prowadzenia mediów społecznościowych pod okiem VIP Team… A w czasie festiwalowej gali zostaną wręczone Chmurki #pelniazycia.

– W dniach 9 – 11 marca odbędzie się wyjątkowe wydarzenie – Festiwal „Pełnia Życia”, którego celem jest uruchomienie naszej wyobraźni. Festiwal pozwoli nam spojrzeć na rzeczywistość z innej perspektywy i poznać świat osób z niepełnosprawnościami. A świat osób z niepełnosprawnościami obciążony jest stereotypami i błędnymi przekonaniami. Poprzez ten festiwal chcemy też pokazać, że dzięki pasji, zaangażowaniu i dążeniu do przełamywania barier można naprawdę wiele osiągnąć – mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Miasta Łodzi.

Program festiwalowy jest bardzo zróżnicowany. W ciągu 3 dni zaprezentowane zostaną m.in. dwa filmy – w tym jeden z nich w taki sposób, jak oglądają kino osoby niewidome, odbędą się warsztaty i spotkania prowadzone przez niesamowite osoby, które mimo niepełnosprawności żyją pełnią życia. 

W tym roku uczestnicy Festiwalu będą mieli możliwość:

- spotkania z osobami niewidomymi z Black World i „zobaczenia niewidzialnego”

- sprawdzenia, jak wygląda życie wózkowicza - w czasie spotkania z Kasią Król,

- spróbowania, jak maluje się ustami – pod okiem artystki Agnieszki Sapińskiej,

- poznania tajników mediów społecznościowych z duetem VIP Team,

- poćwiczenia zumby pod okiem II Vice Miss Świata na Wózku Ani Płoszyńskiej.

Odbędzie się też wernisaż prac malarki ustami Agnieszki Sapińskiej oraz będzie można zobaczyć rysunki dzieci z niepełnosprawnościami, które powstały specjalnie na Light Move Festival pod hasłem „Zobacz Bohatera”.

– Chcemy zmieniać oblicze niepełnosprawności, oswajać świat z innością i pokazywać, że mimo ograniczeń można żyć pełnią. Realizować się zawodowo, rozwijać pasje i osiągać sukcesy. To komunikat zarówno do osób sprawnych, ale też – do osób dotkniętych schorzeniami, które nie zawsze mają śmiałości sięgać po marzenia – podkreśla Jolanta Bobińska, prezes Fundacji „Dom w Łodzi”, która stworzyła pierwszy w Polsce dom dziecka dla dzieci z ciężkimi schorzeniami i niepełnosprawnościami.

W czasie festiwalowej Gali zostaną wręczone statuetki „Chmurki #pelniazycia” wyjątkowym osobom, które pokazują światu, że z niepełnosprawnością można żyć pełnią i nie rezygnować z marzeń. Bohaterom, którzy zmieniają świat osób z niepełnosprawnościami inspirując swoim przykładem. 

Festiwal ma być pozytywną i motywującą kontrą w stosunku do wizerunku osób z niepełnosprawnościami, jaki utrwalają przekazy związane z prośbami o finansowe wsparcie, gdzie nacisk kładzie się na trudności. – Tak oczywiście jest. Jest ból, są wyzwania, operacje, zabiegi, wizyty u specjalistów i ciągła rehabilitacja. To jest nasza codzienność. Ale jest też przestrzeń na normalne życie: na pasje, marzenia, pracę zawodową, przyjaźnie. O tym chcemy mówić, to chcemy pokazywać, bo to właśnie zaszczepiamy w naszych Dzieciach – podkreśla Anna Karolak, dyrektorka fundacyjnego Domu Dziecka dla Dzieci Chorych.

Wszystkie wydarzenia festiwalowe będą odbywać się w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

– Idea festiwalu Pełnia Życia jest nam wszystkim bardzo bliska. To już druga edycja, którą organizujemy wspólnie, by budować lepszy, bardziej empatyczny świat. W tym roku festiwalowi goście będą mogli m.in. zobaczyć naszą wystawę poświęconą Alinie Margolis – Edelman pod bardzo czytelnym tytułem „Elementarz empatii” – mówi dyrektor Centrum Dialogu Joanna Podolska.

Festiwal objęty jest patronatem honorowym prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej.

Partnerami Festiwalu Pełnia Życia jest Black World, Tropiciel oraz RecinLodz.

Więcej informacje na temat festiwalu: www.domwlodzi.org

Zobacz również:

niedziela, 4 czerwca 2023

„Wystawa kaktusów i innych sukulentów” w Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi

Ogród Botaniczny serdecznie zaprasza w dniach 2-4 czerwca 2023 r. na „Wystawę kaktusów i innych sukulentów” do łódzkiej Palmiarni, mieszczącej się w Parku Źródliska I,... więcej

Palmiarnia Ogrodu Botanicznego w Łodzi
02.06.2023 - 04.06.2023

Całonocny spacer po Łodzi.

Wszystkich miłośników łódzkich parków i długich spacerów Zielona Łódź zaprasza do udziału w corocznym, nocnym, 12-godzinnym spacerze. więcej

Park Helenów w Łodzi (Bałuty-Doły)
03.06.2023 - 04.06.2023
XXVI edycja cyklu Turniejów o Puchar Prezydenta Miasta Łodzi w Siatkówce Plażowej

XXVI edycja cyklu Turniejów o Puchar Prezydenta Miasta Łodzi w Siatkówce Plażowej

Cykl Turniejów o Puchar Prezydenta Miasta Łodzi w Siatkówce Plażowej to najstarsza łódzka impreza siatkówki plażowej i jednocześnie jedna z najstarszych w Polsce.... więcej

03.06.2023 - 04.06.2023

UKS Neptun Uniwersytet Łódzki - KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Mecz ostatniej (14) kolejki ekstraklasy piłki wodnej. więcej

Pływalnia SWFiS UŁ
04.06.2023

ŁSTW Politechnika Łódzka - Job Center Mega-Invest Poland WTS Polonia Bytom

Mecz ostatniej (14) kolejki ekstraklasy piłki wodnej. więcej

Zatoka Sportu Politechniki Łódzkiej (93-590 Łódź, aleja Politechniki 10)
04.06.2023
Kontakt