Festiwal Pełnia Życia w Łodzi

autor:

11.03.2023

Malowanie ustami, oglądanie filmu z zamkniętymi oczami, zumba z Miss Świata na Wózku… Festiwal Pełnia Życia już niebawem!

Festiwal Pełnia Życia w Łodzi

Już po raz drugi Fundacja „Dom w Łodzi” organizuje Festiwal „Pełnia Życia”, w czasie którego będzie można doświadczyć świata „niewidzialnego” z ekipą Black World, malować ustami z Agnieszką Sapińską, zatańczyć zumbę z II Vice Miss Świata na Wózku, zobaczyć film z zasłoniętymi oczami, albo podszkolić się z prowadzenia mediów społecznościowych pod okiem VIP Team… A w czasie festiwalowej gali zostaną wręczone Chmurki #pelniazycia.

– W dniach 9 – 11 marca odbędzie się wyjątkowe wydarzenie – Festiwal „Pełnia Życia”, którego celem jest uruchomienie naszej wyobraźni. Festiwal pozwoli nam spojrzeć na rzeczywistość z innej perspektywy i poznać świat osób z niepełnosprawnościami. A świat osób z niepełnosprawnościami obciążony jest stereotypami i błędnymi przekonaniami. Poprzez ten festiwal chcemy też pokazać, że dzięki pasji, zaangażowaniu i dążeniu do przełamywania barier można naprawdę wiele osiągnąć – mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Miasta Łodzi.

Program festiwalowy jest bardzo zróżnicowany. W ciągu 3 dni zaprezentowane zostaną m.in. dwa filmy – w tym jeden z nich w taki sposób, jak oglądają kino osoby niewidome, odbędą się warsztaty i spotkania prowadzone przez niesamowite osoby, które mimo niepełnosprawności żyją pełnią życia. 

W tym roku uczestnicy Festiwalu będą mieli możliwość:

- spotkania z osobami niewidomymi z Black World i „zobaczenia niewidzialnego”

- sprawdzenia, jak wygląda życie wózkowicza - w czasie spotkania z Kasią Król,

- spróbowania, jak maluje się ustami – pod okiem artystki Agnieszki Sapińskiej,

- poznania tajników mediów społecznościowych z duetem VIP Team,

- poćwiczenia zumby pod okiem II Vice Miss Świata na Wózku Ani Płoszyńskiej.

Odbędzie się też wernisaż prac malarki ustami Agnieszki Sapińskiej oraz będzie można zobaczyć rysunki dzieci z niepełnosprawnościami, które powstały specjalnie na Light Move Festival pod hasłem „Zobacz Bohatera”.

– Chcemy zmieniać oblicze niepełnosprawności, oswajać świat z innością i pokazywać, że mimo ograniczeń można żyć pełnią. Realizować się zawodowo, rozwijać pasje i osiągać sukcesy. To komunikat zarówno do osób sprawnych, ale też – do osób dotkniętych schorzeniami, które nie zawsze mają śmiałości sięgać po marzenia – podkreśla Jolanta Bobińska, prezes Fundacji „Dom w Łodzi”, która stworzyła pierwszy w Polsce dom dziecka dla dzieci z ciężkimi schorzeniami i niepełnosprawnościami.

W czasie festiwalowej Gali zostaną wręczone statuetki „Chmurki #pelniazycia” wyjątkowym osobom, które pokazują światu, że z niepełnosprawnością można żyć pełnią i nie rezygnować z marzeń. Bohaterom, którzy zmieniają świat osób z niepełnosprawnościami inspirując swoim przykładem. 

Festiwal ma być pozytywną i motywującą kontrą w stosunku do wizerunku osób z niepełnosprawnościami, jaki utrwalają przekazy związane z prośbami o finansowe wsparcie, gdzie nacisk kładzie się na trudności. – Tak oczywiście jest. Jest ból, są wyzwania, operacje, zabiegi, wizyty u specjalistów i ciągła rehabilitacja. To jest nasza codzienność. Ale jest też przestrzeń na normalne życie: na pasje, marzenia, pracę zawodową, przyjaźnie. O tym chcemy mówić, to chcemy pokazywać, bo to właśnie zaszczepiamy w naszych Dzieciach – podkreśla Anna Karolak, dyrektorka fundacyjnego Domu Dziecka dla Dzieci Chorych.

Wszystkie wydarzenia festiwalowe będą odbywać się w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

– Idea festiwalu Pełnia Życia jest nam wszystkim bardzo bliska. To już druga edycja, którą organizujemy wspólnie, by budować lepszy, bardziej empatyczny świat. W tym roku festiwalowi goście będą mogli m.in. zobaczyć naszą wystawę poświęconą Alinie Margolis – Edelman pod bardzo czytelnym tytułem „Elementarz empatii” – mówi dyrektor Centrum Dialogu Joanna Podolska.

Festiwal objęty jest patronatem honorowym prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej.

Partnerami Festiwalu Pełnia Życia jest Black World, Tropiciel oraz RecinLodz.

Więcej informacje na temat festiwalu: www.domwlodzi.org

Zobacz również:

środa, 7 czerwca 2023

„Wejście do Ogrodu Botanicznego” - Wystawa prac studentów Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej

Ogród Botaniczny serdecznie zaprasza w dniach 4 - 30 czerwca 2023 r. do łódzkiej Palmiarni, mieszczącej się w Parku Źródliska I, przy al. Piłsudskiego 61 na wystawę... więcej

Palmiarnia Ogrodu Botanicznego w Łodzi
04.06.2023 - 30.06.2023

Szczepienia dla dzieci przeciw HPV już dostępne w Miejskich Przychodniach!

Powszechny program szczepień przeciw HPV realizuje założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Uzupełnia bezpłatny program szczepień... więcej

06.06.2023

Nabór zgłoszeń do nowego wydania Łódzkiej Tytki Seniora

Rozpoczynamy nabór zgłoszeń do nowego wydania Łódzkiej Tytki Seniora - wydawnictwa tworzonego z myślą o osobach 60+ szukających informacji na temat ciekawych sposobów... więcej

06.06.2023

"Legendy łódzkie interpretują polscy ilustratorzy" w Galerii Re:Medium

Słownik w interpretacji polskich ilustratorów i ilustratorek powstał w efekcie współpracy Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi i Łódź Design Festival, a osią wokół której... więcej

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi (Galeria Re:Medium, 90-430 Łódź, ul. Piotrkowska 113)
06.06.2023
 -  Daria Malicka

"Druga skóra"

Zapraszamy na wystawę czasową w Centralnym Muzeum Włókiennictwa więcej

06.06.2023
Kontakt