Rozdział 3: PROJEKTANTKI - panel dyskusyjny

autor:

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (93-034 Łódź, ul. Piotrkowska 282)

11.03.2023

Projekt "Nowy rozdział" to cykl sześciu spotkań i wizualnych prezentacji poświęconych sylwetkom dwunastu bohaterek – pisarek, projektantek, aktywistek, artystek. Przed nami trzecia odsłona projektu poświęcona projektantkom: Annie Skórskiej – w latach 80. i 90. dyrektorce artystycznej łódzkiego Domu Mody „Telimena”, od 2000 roku prowadzącej Dom Mody Skórska oraz Gosi Baczyńskiej, projektantce mody, która od ponad 20 lat prowadzi atelier w Warszawie i swoje kolekcje prezentuje podczas oficjalnego kalendarza Paryskiego Tygodnia Mody. W Rozdziale 3 zobaczymy obiekty z kolekcji Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi – żakiet „Telimeny” projektu Anny Skórskiej (dyrektorki artystycznej Domu Mody „Telimena” w latach 80. i 90. XX w.) oraz kufajkę z Atelier Gosi Baczyńskiej. Będą one punktem wyjścia do rozmowy o specyfice zawodu projektantki w czasach PRL i obecnie.

W sterowanej centralnie powojennej Polsce Łódź, z uwagi na swoją włókienniczą historię, wytypowana została jako ośrodek rozwoju przemysłu tekstylno-odzieżowego. Pierwszy w kraju Wydział Włókienniczy uruchomiony na Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi kształcił specjalistów w zakresie projektowania tkanin i ubioru. Wśród absolwentów tego wydziału znacznie przeważały kobiety.

W tych specyficznych czasach tytuł artystki plastyka był dla wielu z nich szansą, by piastować wysokie stanowiska. Znane są nam dyrektorki artystyczne takich domów mody jak: „Telimena” (Krystyna Depczyńska, Marianna Tuzikiewicz, Zofia Sprudin, Anna Skórska, Ewa Kozieradzka), „Moda Polska” (Jadwiga Grabowska, Halina Kłobukowska) czy „Dana” (Domicela Mazurkiewicz).

Chociaż na przemyśle tekstylnym wciąż ciążyło brzemię Łodzi fabrykanckiej i warunki pracy na akord pozostawiały jeszcze wiele do życzenia, to zatrudnienie na stanowisku projektantki odzieży wiązało się z niebywałymi, jak na tamte czasy, przywilejami – wyjazdy na zagraniczne targi czy na paryskie pokazy mody.

O tym, że moda dla państw bloku wschodniego stanowiła okno na świat, świadczą nie tylko trendy sprowadzane zza żelaznej kurtyny, ale też i zorganizowany w Warszawie w 1965 roku pokaz francuskiego domu mody Christian Dior, wtedy już pod dyrekcją młodego Yves Saint Laurenta (1936-2008).

Przykład ten uwidacznia także różnice między dwoma ośrodkami. Dlaczego na Zachodzie w branży mody przeważali w tym czasie projektanci?

Zapraszamy serdecznie na sobotnie spotkanie z udziałem Aleksandry Jatczak-Repeć z Katedry Mody ASP w Warszawie i Joanny Reginy Kowalskiej z Muzeum Narodowego w Krakowie. Rozmowę poprowadzi Adam Drozdowski z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Kiedy: 11 marca (sobota) godz. 16:00

Bilety: Normalny 8 zł | Ulgowy 6 zł

Limit osób: 50

Bilety do nabycia w kasie Muzeum oraz na stronie bilety.cmwl.pl

 

 

Zobacz również:

czwartek, 1 czerwca 2023

„Szalone nożyczki” – spektakl Teatru Powszechnego w Łodzi

Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na Dużą Scenę na kultową komedię „Szalone nożyczki” więcej

Teatr Powszechny w Łodzi - Duża Scena (91-069 Łódź, ul. Legionów 21)
30.05.2023 - 31.05.2023

Teatr Powszechny: spektakl „Arena”

Poważniejszą propozycję na Dzień Dziecka ma dla widzów młodzieżowych i rodziców Teatr Powszechny w Łodzi.  Od czerwca oglądać będzie można spektakl „Arena” – sztukę... więcej

Teatr Powszechny w Łodzi
31.05.2023

Dzień Dziecka w Miejskiej Strefie Kultury: warsztaty plastyczne, bajki, gra plenerowa i festyny

Sprawdź, co przygotowały poszczególne filie więcej

31.05.2023

Nabór zgłoszeń do nowego wydania Łódzkiej Tytki Seniora

Rozpoczynamy nabór zgłoszeń do nowego wydania Łódzkiej Tytki Seniora - wydawnictwa tworzonego z myślą o osobach 60+ szukających informacji na temat ciekawych sposobów... więcej

31.05.2023

Jemy w Łodzi Burger Fest

W czasie wydarzenia na fanów burgerów będzie czekało 37 różnych propozycji przygotowanych specjalnie na festiwal i jak zwykle wydarzenia towarzyszące: grill, zawody... więcej

Park im. Józefa Piłsudskiego - Park na Zdrowiu (Łódź Polesie, Zdrowie-Mania)
31.05.2023
Kontakt