Łódzkość / Draniki i pielmieni / dzień kultury białoruskiej

autor:

26.03.2023

Centrum Dialogi im. Marka Edelmana zaprasza 26 marca na kolejne spotkanie w ramach cyklu Łódzkość. Na bogaty program składają się warsztaty kulinarne, zwiedzanie wystaw, odsłuch artystycznego reportażu radiowego oraz spektakl „August” białoruskiej formacji teatralnej BY teatr.

Tegoroczny cykl ŁÓDZKOŚĆ, organizowany przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana , to spotkania wielokulturowe, podczas których prezentujemy zwyczaje i tradycje współczesnych mieszkańców Łodzi, którzy nie tylko urodzili się tutaj, ale także mają korzenie w różnych kulturach. 26 marca odbędzie się kolejne spotkanie pod nazwą „Draniki i pielmieni // dzień kultury białoruskiej”, tworzone we współpracy z Fundacją „Białorusini w Łódzkim”, Fundacją Audionomia, Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego oraz Łódzkim Centrum Wielokulturowym. Na bogaty program składają się warsztaty kulinarne, zwiedzanie wystaw, odsłuch artystycznego reportażu radiowego oraz spektakl „August” białoruskiej formacji teatralnej BY teatr.

11.00-14.00  Projekt „Dania twojego kraju” Fundacji „Białorusini w Łódzkim”
Uczestnicy przygotują pierogi, znane dobrze w kuchni białoruskiej, polskiej i ukraińskiej, ale jednak różniące się sposobem przygotowania. Profesjonalni kucharze opowiedzą o przepisach tradycyjnych z trzech wymienionych krajów i poprowadzą uczestników przez cały proces przygotowania. Do wspólnej pracy zasiądą osoby z różnych kultur, które będą miała okazję do rozmowy o życiu w Łodzi, powodach przyjazdu do Polski i swoich tradycjach.
Obowiązują zapisy przez formularz rejestracyjny: https://forms.office.com/e/fJAae2AzLz

14.30  Zwiedzanie wystaw Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
W Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi jest pięć stałych wystaw oraz czasowa wystawa Marii Snisarenko, a także przed budynkiem wystawa mobilna o Alinie Margolis-Edelman. W ramach cyklu ŁÓDZKOŚĆ możliwe będzie zwiedzenie wszystkich dostępnych wystaw i poznanie działalności Centrum Dialogu.

15.30 „Film bez obrazu” – cykl Fundacji Audionomia i Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
Przy każdym ze spotkań ŁÓDZKOŚCI zapraszamy do odsłuchu radiowego dokumentu artystycznego, który porusza ważny temat związany z daną kulturą. Tym razem posłuchamy opowieści Tatiany i Michała Borodkinów o ich udziale w protestach na Białorusi i ich agresywnym tłumieniu przez funkcjonariuszy wykonujących rozkazy Łukaszenki oraz o swoim aktualnym życiu.
W rozmowie po emisji reportażu udział wezmą autorka dokumentu Agnieszka Czyżewska-Jacquemet oraz bohaterowie Michał Borodkin i Tatiana Borodkina.

17.30 Spektakl AUGUST (BY teatr)
BY teatr to projekt teatralny, działający w Warszawie, który skupia dramaturgów, reżyserów, aktorów, artystów i innych ludzi teatru, którzy musieli opuścić Białoruś. Projekty BY teatru powstają w koprodukcjach z polskimi partnerami w ich przestrzeniach – taka forma współpracy wzmacnia wielokulturowość, którą zakłada koncepcja projektu. Spektakl AUGUST (pol. SIERPIEŃ) to pierwsze wydarzenie, od którego 25 marca 2023 roku, w Dzień Niepodległości Białorusi, zaczyna swoją działalność BY teatr. Kolektyw twórczy spektaklu występuje jako grupa anonimowych artystów ze względów bezpieczeństwa, nie tylko swojego, ale w pierwszej kolejności swoich bliskich, którzy pozostali na Białorusi.
Oś dramaturgiczna tekstu jest skoncentrowana na relacjach pomiędzy obywatelami a opresyjnym państwem, konfliktach społecznych, osobistych wyborach osób, które brały udział w protestach przeciwko dyktaturze i konsekwencjach tego wyboru z perspektywy 2023 roku.
Na spektakl wstęp jest bezpłatny, obowiązują zapisy przez formularz: http://form.mieroszewski.pl/to/august

15:00-18:00 Stoisko Domu Literatury z miesięcznikiem „Tygiel Kultury”
Kwietniowy "Tygiel Kultury" wydany jest pod hasłem "Wolna Białoruś". Otwiera go reportaż Wojciecha Góreckiego Nieuchwytna białoruskość, w którym autor rozważa niejasności i paradoksy tego, co białoruskie. Następnie Zmicer Waynowski mierzy się z demonstracjami w tekście Protesty na Białorusi - Mińsk, sierpień 2020. Irina Lappo pisze o białoruskim teatrze w eseju Dramat stagnacji: post-sowiecka Białoruś według "generacji RU". Swoimi spostrzeżeniami na temat kultury białoruskiej dzieli się również Dominika Łarionow w reportażu Intelligent dans music. Magdalena Roguś zgłębia białoruską animację. Mateusz Sidor rozmawia z Andrejem Chadanowiczem i Swiatlaną Kurs o literaturze białoruskiej, a Andrzej Strąk przedstawia sylwetkę Andreja Kuciły, białoruskiego dokumentalisty. W numerze znalazły się również m.in. proza Uładzimira Niaklajeu w przekładzie Jakuba Biernata, wiersze Uładzimira Lankiewicza i Julii Cimafiejewej w przekładzie Anety Kamińskiej oraz wiersze Hanny Komar, Taćciany Skarynkiny, Inessy Gankiny i Viery Żybul w przekłądzie Natalii Rusieckiej.

Wszystkie wydarzenia odbywają się w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Wjazd docelowy jest możliwy.

 

Zobacz również:

środa, 4 października 2023

Integracyjny Program Liderski vol.2

W sobotę 8 lipca rozpoczęliśmy drugą edycję projektu "Integracyjny Program Liderski". Dzięki hojności firmy INFOSYS zaprosiliśmy do projektu 26 ambitnych,... więcej

Fabryka Aktywności Miejskiej (Tuwima 10)
08.07.2023 - 10.10.2023

„Szalone nożyczki” – spektakl Teatru Powszechnego w Łodzi

Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na Dużą Scenę na kultową komedię „Szalone nożyczki” więcej

Teatr Powszechny w Łodzi - Duża Scena (91-069 Łódź, ul. Legionów 21)
03.10.2023 - 04.10.2023
 -  fot. Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

Łódzka Tytka Seniora

W jesienno-zimowym wydaniu znajduje się ponad 160 ciekawych wydarzeń organizowanych przez Miasto Łódź, instytucje i organizacje pozarządowe w okresie od października... więcej

04.10.2023
The Family - Anna Andrzejewska. Wernisaż i performance

The Family - Anna Andrzejewska. Wernisaż i performance

Zapraszamy na wernisaż pod tytułem The Family Anny Andrzejewskiej w galerii Patio2 już 4 października o godzinie 17.00. Podczas wernisażu artystka wykona także... więcej

04.10.2023

Bieganie z Zieloną Łodzią

Wiemy, że sporo osób czekało na tę wiadomość, więc z tym większą przyjemnością wznawiamy zajęcia biegowe Zielonej Łodzi. więcej

Park im. Józefa Piłsudskiego - Park na Zdrowiu (Łódź Polesie, Zdrowie-Mania)
04.10.2023
Kontakt