IX Łódzkie Senioralia - Łódzki Piknik Różnorodności w Centrum Dialogu

autor:

21.05.2023

Warsztaty artystyczne, odsłuch reportażu, występy muzyczne i set DJ-ski oraz animacje cyrkowe dla najmłodszych to tylko niektóre z atrakcji Łódzkiego Pikniku Różnorodności. W najbliższą niedzielę (21 maja) Centrum Dialogu i Park Ocalałych zmienią się w miejsce tętniące kolorami, gwarem i muzyką.

21 maja przypada Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej dla Dialogu i Rozwoju. Właśnie tego dnia w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, zlokalizowanym przy ul. Wojska Polskiego 83, oraz w otaczającym go Parku Ocalałych odbędzie się Łódzki Piknik Różnorodności. Wśród zaproszonych partnerów znalazły się organizacje i instytucje, które na co dzień zajmują się działalnością pomocową, edukacyjną i wielokulturową. Wspólnie z m.in. Stowarzyszeniem HaKoach, Łódzkim Szlakiem Kobiet, Fundacją Audionomia, łódzką Vivą, Fundacją Koper Pomaga Centrum przygotowało bogaty program wydarzeń, skierowany zarówno do dzieci i młodzieży, jak i dorosłych.

Podczas pikniku łodzianie będą mogli wziąć udział w różnorodnych działaniach. O 11:00 i 14:30 odbędą się warsztaty tworzenia obrazu z mchu, natomiast o 15:00 będzie można pomalować płócienne torby. Obydwa warsztaty będą skupione na wykorzystaniu motywu drzewa, który nierozerwalnie wiąże się z Chavą Rosenfarb, łodzianką i pisarką jidysz, która jest Patronką Roku 2023 dla Łodzi. O godz. 13:00 odbędzie się odsłuch reportażu radiowego „W naszych rękach” autorstwa Magdy Świerczyńskiej-Dolot, opowiadającym dramatyczną historię kurdyjskiego małżeństwa z pięciorgiem dzieci, którzy opuścili Irak i przekroczyli granicę polską-białoruską. Opowieść dźwiękiem zamknie rozmowa z dziennikarką i reportażystką, autorką „filmu bez obrazu”. Pełnoletnie uczestniczki będą mogły wziąć udział w warsztacie wspierająco-integracyjnym dla kobiet z antropolożkami kultury – Edytą Pietrzak i Ingą Kuźmą, który odbędzie się w dwóch turach – o godz. 14:30 oraz 17:30. O 15:00 będzie można usiąść przy stole w parku i stworzyć ukraińskie zabawki, ozdoby i kwiaty lub zapleść wianek z żywych kwiatów. Dla zainteresowanych poznawaniem innych kultur poprzez kuchnię o godz. 16:00 odbędą się warsztaty kulinarne „Kobiety Wędrowne”, mające na celu przełamanie negatywnego dyskursu na temat islamu i muzułmanów. Od godz. 15:00 miłośnicy zwierząt będą mogli wybrać się na specjalne stoisko Fundacji Viva! i stać się superbohaterem zwierząt, a entuzjaści sztuki zapoznać się z rękodziełem „Galerii Odlot”, którą tworzą podopieczni „Domu na osiedlu” – osoby z niepełnosprawnością intelektualną. O 17:00 odbędzie się spotkanie z autorami albumu fotograficznego „Surżyk”, Anią Korzeniowską i Marcinem Banasikiem z Fundacji Koper Pomaga. Na pikniku nie może też zabraknąć muzyki – o 17:30 odbędzie występ chóru Namysto, o 18:15 Kateryna Samborska, zwyciężczyni „Karaoke na Majdanie”, zaśpiewa w klimatach popowo-jazzowych, a imprezę zakończy bałkański performance Warsaw Balkan Madness Promo, będący połączeniem tradycji i folku ze światem muzyki współczesnej. Podczas pikniku najmłodsi będą mogli zaadoptować zabawkę, przyozdobić swoje ciało tatuażem oraz wziąć udział w akrobacjach na linie i warsztatach cyrkowych.

Na piknik wstęp jest wolny, a wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Na warsztaty obowiązują zapisy pod adresem: zapisy@centrumdialogu.com.


PROGRAM ŁÓDZKIEGO PIKNIKU RÓŻNORODNOŚCI W CENTRUM DIALOGU. IM. MARKA EDELMANA

WARSZTATY

11.00 Tworzenie obrazu drzewa wykonanego z mchu / 1. tura
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy do 19.05.2023 r. na adres zapisy@centrumdialogu.com
14.30 Warsztat wspierająco-integracyjny dla kobiet pełnoletnich
Warsztat prowadzą Edyta Pietrzak i Inga Kuźma.
Wstęp wolny, ilość miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy do 19.05.2023 r. na adres mailowy zapisy@centrumdialogu.com.
Prowadzące:
Edyta Pietrzak - Edyta Pietrzak - politolożka i antropolożka kulturowa, interesuje się naukowo m.in. herstory, profesorka Politechniki Łódzkiej, wykładowczyni Uniwersytetu Łódzkiego; członkini Rady Fundacji Łódzki Szlak Kobiet.
Inga Kuźma - antropolożka kultury, badaczka m.in. herstory, profesora Uniwersytetu Łódzkiego i wykładowczyni na Uniwersytecie Łódzkim, edukatorka herstoryczna i przewodniczka Fundacji Łódzki Szlak Kobiet oraz członkini Zarządu tej fundacji.
14.30 Tworzenie obrazu drzewa wykonanego z mchu / 2 tura
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy do 19.05.2023 r. na adres zapisy@centrumdialogu.com
15.00 Warsztaty malowania na torbach
Warsztaty, podczas których będzie możliwość zaprojektowania unikatowego wzoru na torbie bawełnianej. Wzór będzie inspirowany motywem drzewa.
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy do 19.05.2023 r. na adres zapisy@centrumdialogu.com.
15.00 Warsztaty z plecenia wianków słowiańskich
Słowiańskie wianki symbolizują szczęście, radość, mają także chronić dom przed złymi duchami, ale przede wszystkim są ozdobą.
Wstęp wolny!
15.00 Warsztaty rękodzieła ukraińskiego
Przy stole warsztatowym zasiądą ukraińskie twórczynie, które pokażą jak powstają zabawki, ozdoby i słynne ukraińskie kwiaty. Wstęp wolny.
16.00 Warsztaty kulinarne Fundacji „Kobiety Wędrowne”
Celem warsztatów kulinarnych jest dostarczamy uczestniczkom i uczestnikom warsztatów zróżnicowanej wiedzy na temat muzułmanów i muzułmanek w Polsce, w oparciu o wspólne przygotowanie potraw, jedzenie i rozmowę.
Warsztaty dla osób w każdym wieku. Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy do 19.05.2023 r. na adres mailowy zapisy@centrumdialogu.com.

17.30 Warsztat wspierająco-integracyjny dla kobiet pełnoletnich
Warsztat prowadzą Edyta Pietrzak i Inga Kuźma.
Wstęp wolny, ilość miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy do 19.05.2023 r. na adres mailowy zapisy@centrumdialogu.com.

SPOTKANIA

13.00 „Film bez obrazu” - odsłuch reportażu radiowego „W naszych rękach” autorstwa Magdy Świerczyńskiej-Dolot.
Wstęp wolny.
15.00 Superbohater_ka zwierząt to Ty! Fundacja Viva!
Tuż przed rozpoczęciem 17. Tygodnia Wege, największej i najstarszej imprezy promującej weganizm w Polsce, Fundacja Viva! przygotowała specjalne stoisko, na którym każdy może stać się superbohaterem zwierząt.
Wstęp wolny.
15.00 Wystawa rękodzieła „Galerii Odlot”
„Galeria Odlot” jest miejscem, w którym swoją sztukę prezentują podopieczni „Domu na Osiedlu” – osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
Wstęp wolny.
17.00 Prezentacja albumu fotograficznego „Surżyk” Ani Korzeniowskiej i Marcina Banasiaka z Fundacji Koper Pomaga, pod redakcją Magdy Melnyk, i spotkanie z autorami.
Wstęp wolny.

MUZYKA

17.30 Występ chóru Namysto
Chór Namysto tworzą osoby, które do łodzi przyjechały po wybuchu wojny w Ukrainie oraz te, które mieszkały tu wcześniej. Połączyła je miłość do ojczyzny i kultury ukraińskiej. Wierzą, że muzyka pomaga w leczeniu bólu, jednoczy i tworzy niewidzialną więź.
Wstęp wolny.
18.15 Występ Kateryny Samborskiej
Absolwentka Dnieprowskiej Akademii Muzycznej im. Hlinki. Specjalizuje się w wokalach pop-jazzowych
Wstęp wolny.
19.00 Warsaw Balkan Madness Promo
Warsaw Balkan Madness to przede wszystkim radość, która płynie prosto z magicznych melodii i rytmów muzyki Europy południowo-wschodniej. Każdy ich występ to wyjątkowy performance cechujący się wielką żywiołowością oraz spontanicznością.
Wstęp wolny.
Podczas pikniku odbędą się ponadto akcje:

ZAADOPTUJ ZABAWKĘ
Podczas pikniku ustawiony będzie kącik, w którym wyłożone zostaną zabawki czekające na swój nowy dom.

AKCJA UBRANIE DAJE MOC
Akcja „Ubranie, które daje moc” jest inicjatywą Centrum Służby Rodzinie, Fundacji Huśtawka oraz Portu Łódź. Co to za ubranie? Takie, któremu chcemy dać drugie życie i które niesie ze sobą historię – sukienka, która dodawała pewności siebie, bluza, w której czuliśmy się bezpiecznie, marynarka, w której zdobyliśmy pracę albo braliśmy udział w ważnej konferencji.

TATUAŻE DLA DZIECI
12:00-14:00 Leila Tevonian, wolontariuszka Łódzkiego Centrum Wielokulturowego, będzie wykonywała wodne tatuaże dla dzieci. Wstęp wolny.

CARNIVAL OTWARTA PRZESTRZEŃ CYRKOWA
14:00-18:00 Przed budynkiem Centrum Dialogu na trawie będą się odbywać animacje dla dzieci, m.in. akrobacje na linie i warsztaty cyrkowe. Wstęp wolny.

FUNDACJA I KSIĘGARNIA HERBOOKS
Fundacja i księgarnia Herbooks propaguje wartości feminizmu, równości płci i inkluzywności społecznej oraz wzmacnianie pozycji kobiet w społeczeństwie poprzez dostarczanie literatury i materiałów edukacyjnych.

ZBIÓRKA DLA UKRAINY
W trakcie pikniku będzie można oddać także suchy prowiant i środki opatrunkowe dla potrzebujących za naszą granicą.

 

Zobacz również:

piątek, 29 września 2023

Integracyjny Program Liderski vol.2

W sobotę 8 lipca rozpoczęliśmy drugą edycję projektu "Integracyjny Program Liderski". Dzięki hojności firmy INFOSYS zaprosiliśmy do projektu 26 ambitnych,... więcej

Fabryka Aktywności Miejskiej (Tuwima 10)
08.07.2023 - 10.10.2023

Handprint - instalacja i performance

Jaka jest rola ubioru? Czy to tylko pancerz chroniący przed warunkami zewnętrznymi czy przejaw własnej osobowości, coś, co tworzy lub chroni przed opiniami? Do... więcej

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (93-034 Łódź, ul. Piotrkowska 282)
23.09.2023 - 01.10.2023

„#Otagowani” spektakl+ warsztaty w Teatrze Powszechnym w Łodzi

Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na spektakl „#Otagowani” wraz z warsztatami z cyklu „Dziecko w Sytuacji" więcej

Teatr Powszechny w Łodzi - Mała Scena (91-069 Łódź, ul. Legionów 21)
27.09.2023 - 29.09.2023

Ziuna Cup 2023 - dzień 1.

Piąta edycja turnieju upamiętniającego Józefa "Ziunę" Żylińskiego - najwybitniejszą postać w historii łódzkiej koszykówki. więcej

Sport Arena w Łodzi (94-020 Łódź, al. Unii Lubelskiej 2)
29.09.2023
Festiwal DIAS DE TANGO w Łodzi

Festiwal DIAS DE TANGO w Łodzi

Festiwal DIAS DE TANGO w dniach 29.09 -1.10.2023. W ramach festiwalu warsztaty tanga, milongi i koncerty. więcej

29.09.2023
Kontakt