XI Międzynarodowy Festiwal Teatralna Karuzela PODAJ CEGŁĘ!

11.06.2023 - 18.06.2023

Pokazy spektakli, działania performatywne, warsztaty edukacyjne oraz liczne imprezy towarzyszące. Hasło przewodnie Festiwalu to : PODAJ CEGŁĘ!. W związku ze zmianą siedziby, Teatr Pinokio, chce doskonalić z Wami umiejętność budowania: mostów i porozumień, nowych domów i dobrych miejsc, siły i poczucia własnej wartości, braterskich relacji i komunikacji, wspólnych dróg i bliskich narracji

XI Międzynarodowy Festiwal Teatralna Karuzela organizowany przez Teatr Pinokio w Łodzi będzie odbywał się dniach 11-17 czerwca 2023 r. To jeden z największych przeglądów sztuki współczesnej dla dzieci, młodzieży oraz ich najbliższych w Polsce. W programie: pokazy spektakli, działania performatywne, warsztaty edukacyjne oraz liczne imprezy towarzyszące.


Hasło przewodnie Festiwalu to: "Podaj cegłę!". Hasło ma związek ze zmianą siedziby i ma symbolicznie zachęcać do budowania: mostów i porozumień, nowych domów i dobrych miejsc, siły i poczucia własnej wartości, braterskich relacji i komunikacji, wspólnych dróg i bliskich narracji.

 

Ślimak i lew (reż. Artur Romański) – Teatr Animacji w Poznaniu
11 czerwca, godz. 12:00

Robimy spektakle dla dzieci od bardzo dawna. Zrobiliśmy ich naprawdę dużo. My – dorośli twórcy teatru dla dzieci. Dorośli opowiadają dzieciom świat. A gdyby tak odwrócić sytuację? „Ślimak i lew, czyli bajka o...” naprawdę długim tytule została w całości wymyślona przez pięcioletniego chłopca. To Leoś stworzył barwną, wielowątkową opowieść i hasające po niej niesfornie postacie. Dzięki wyobraźni dziecka ze sceny jak z pudełka z zabawkami wyskakują ku nam szalone pomysły i intrygi, piosenki i żarty. W tym przedstawieniu to dziecko jest kreatorem świata, to od niego zaczyna się cała teatralna zabawa. Bo właśnie o zabawę nam chodzi! O bajkę dziecka dla dzieci. Bez wielkich morałów, naszych dojrzałych punktów widzenia i nierzadko też... bez sensu.  Czary mary, czary mary, jesteś dzieciakiem. Jeszcze raz. Chcesz? 

 

Untold (idea i wykonanie: Valeria Bianchi, Aurora Buzzetti, Giulia De Canio) – Unterwasser Theater/Włochy
13 czerwca, godz. 9:00, 60’

Niewypowiedziane, niewymówione. To, co nie może być wypowiedziane, nie może być także rozwinięte ani rozwiązane. Z cienia zaprzeczeń wyłaniają się więc pęknięcia i nieścisłości, a ukryte elementy w postaci śladów oraz komunikatów wyłaniają się ponad powierzchnią, próbując ponownie zaistnieć, domagając się uwagi, światła. Spektakl wykorzystuje techniki ekspresji, które są wynikiem skrupulatnych badań nad potencjałem teatru cieni. W wizualnej projekcji ciał i obiektów współistnieje iluzja i ujawnienie sztuczności. Język teatru łączy się tu z oryginalną ścieżką dźwiękową, która jest integralną częścią przedstawienia.

 

Boxes (idea i wykonanie: Valeria Bianchi, Aurora Buzzetti, Giulia De Canio) – Unterwasser Theater/Włochy
12 czerwca, godz. 10:00/12:00, 30’

“Boxes” to plastyczny spektakl teatralny, swoista instalacja składająca się z pudełek zawierających fascynujące mikro-światy i interaktywne gry, do których dostęp może mieć wyłącznie jeden widz na raz. Odbiorcy przedstawienia zaproszeni są do przeżycia unikalnego, zaskakująco osobistego i angażującego doświadczenia. Obserwując wnętrza pudełek przez małe szczeliny i otwory, zanurzają się w intymnej i bezpiecznej przestrzeni, na którą składa się wiele poetyckich mikro-rzeczywistości. “Boxes” to otwarty projekt w procesie, który czerpie inspirację z teatru Lambe Lambe oraz technik i efektów znanych sprzed powstania filmu. Jest jak plac budowy, który stale rozwija się dzięki współpracy i spotkaniom z różnymi artystami.

 

Król Olch (reż. Monika Gerboc) – Puppentheater Zwickau
12 czerwca, godz. 9:00 i 11:00

„Wer reitet so spät durch Nacht und Wind?” 

(“Kto jedzie tak późno wśród nocnej zamieci?”) 

Ta przejażdżka staje się emocjonującą walką z czasem nie tylko dla ojca i syna z ballady Johanna Wolfganga von Goethego. Ty też jesteś w jej środku i dzięki okularom VR możesz przeżyć tę historię ze wszystkimi towarzyszącymi jej emocjami. Nie krępuj się rozejrzeć po (wirtualnym) świecie Króla Olch. Może uda ci się przed nim uciec? 

 

Peregrinus (reż. Jerzy Zoń) – Teatr K.T.O.
13 czerwca, godz. 18:00

Spektakl prezentuje jeden dzień z życia człowieka XXI wieku. Współczesny Everyman, którego życie "zawieszone" jest pomiędzy Domem a Pracą w korporacji "drogę przez życie" identyfikuje z "drogą do pracy". Peregrynacja w poszukiwaniu sensu jawi się więc jako mozół dnia powszedniego, odarty z wszelkiej duchowości, miłości i piękna. Świat Peregrinusa to cywilizacja "cyfrowa” – chwilami smutna i przerażająca, a chwilami groteskowa, z dominującą religią – konsumpcją.  Domem Peregrinusa XXI wieku jest witryna sklepu. Mobilny charakter przedstawienia eksponuje perypetie bohatera w różnych kontekstach przestrzeni miejskiej.  Homo Peregrinus to sformatowana jednostka ludzka, odarta z uczuciowości, przewidywalna i pozbawiona indywidualnych cech. 

 

Morze możliwości (reż. Aga Błaszczak) – Fundacja GraNice 
13 czerwca, godz. 10:00, 60’

„Morze ∞ możliwości” jest inspirującą impresją o odkrywaniu przez dziecko tkwiącego w nim wewnętrznego potencjału i siły kształtowania świata. To kameralny spektakl lalkowo-plastyczny z realizowanymi na żywo projekcjami filmowymi. Wyruszamy w nim w magiczną podróż do rzeczywistości, w której przenikają się obrazy, dźwięki, pytania i skojarzenia. Ta łagodna, ciepła i czuła inscenizacja ma umocnić w młodym widzu poczucie własnej wartości, pomóc mu odkryć tkwiącą w nim moc sprawczą, pobudzić do snucia marzeń i wizji, zachęcić do odkrywania nieznanego. Twórczynie i twórcy spektaklu są przekonani o naturalnych predyspozycjach dziecka do spontanicznego przyjmowania filozoficznej postawy badawczej, polegającej przede wszystkim na nieustannym pytaniu, kwestionowaniu oczywistości i poszukiwaniu odpowiedzi. 

 

HiHaHut Builders (chor. Jack Gallagher, Jack Timmermans)  – deStilte
17 czerwca, godz. 10:00 i 12:00, 60’

Pośrodku błękitnego pola z chmurami zwiastującymi dobrą pogodę, znajduje się... No właśnie, co to właściwie jest? Ponieważ nikt nie wie, nazywamy to łóżkiem, górą, domem lub czymkolwiek innym, co przyjdzie nam do głowy. Pojawiają się mężczyzna i kobieta. Jak trzepotanie motyla, pojawiają się także historie. De Stilte zaprasza małych i dużych widzów na rozwijającą się dzięki sile wyobraźni historię w intymnej, bezpiecznej przestrzeni. Ożywa maleńki wszechświat z rosą, słońcem, wiatrem, deszczem i śniegiem, w którym granice między widzami a tancerzami stopniowo się zacierają.

  

 

Włosy Mamy (reż. Anita Piotrowska) – Teatr Lalek Banialuka
15 czerwca, godz. 10:00, 50’

Mama Emmy cierpi na depresję. Mała dziewczynka nie do końca rozumie, co dzieje się z mamą. Próbuje ujarzmić jej włosy, w które wplątały się złe myśli. Włosy oddają stan psychiczny Mamy, są przedłużeniem jej samopoczucia. Z czasem wyraźnie zaczynają dominować nad wszystkim wokół, są wszędzie. Splątują  się, szumią, płaczą, wirują, falują, warczą. W ten sposób ukazują, co dzieje się w głowie Mamy. Co zrobi z nimi Emma? Inspiracją do stworzenia spektaklu stał się picturebook Włosy Mamy Gro Dahle, autorki znanej czytelnikom z poruszania tematów tabu z perspektywy dziecka. Przedstawienie może więc okazać się fantastycznym punktem wyjścia do rozmowy z dziećmi o ich problemach emocjonalnych.  

 

Hands up! (reż. Leo Petersen) – Lejo
15 czerwca, godz. 9:00 i 11:00, 45’

Posługując się wyłącznie dłońmi i drewnianymi oczami, Leo Petersen (znany publiczności jako Lejo) tworzy unikalny, autorski teatr lalkowy. “Hands up!” jest żywym, dynamicznym  przedstawieniem familijnym bez słów, za to przepełnionym muzyką, humorem i czułością.Na scenie pojawia się niesforny pies, dwie stepujące tancerki, krowa-głodomór, chór dziecięcy oraz jego dyrygent, a także wielu, wielu innych. Widzowie (zarówno ci młodsi, jak i ci starsi) szybko zapominają, że przyglądają się jedynie dwóm dłoniom. “Hands up!” to magia… na wyciągnięcie ręki!

 

Wojnokraka (reż. Grzegorz Grecas) – Teatr Pinokio w Łodzi
16 czerwca, godz. 10:00, 100’

Jesteśmy na podwórku. Dorośli twierdzą, że to parking, ale nie można dać się zwieść. To doskonałe miejsce do zabawy i siusiania. Często przychodzę tu z nimi – Alą i Olą. Jednak dziś poczułem nowy zapaszek. Zwęszyłem go. Nowy chłopiec. Śmierdzi innym psem, ale psa nie ma. Podejrzane. Czuć go smutkiem. Nie lubię smutku. Ale dziewczynki wydają się być zaciekawione.

Spektakl to teatralna odpowiedź na sytuację za naszą wschodnią granicą. Poprzez wykorzystanie baśniowych motywów i plastycznych metafor opowiemy o wojnie i emocjach, które towarzyszą nam tu i teraz. Jako twórczynie i twórcy czujemy się współodpowiedzialni za to, jak będą wyglądały pierwsze spotkania i relacje pomiędzy dziećmi z Polski i Ukrainy. Dlatego przedstawienie to także opowieść o byciu „nowym” na podwórku, o potrzebie komunikacji i przyjaźni. 

Projekt realizowany jest równocześnie w dwóch językach polskich – fonicznym i migowym, co nie tylko zapewnia dostępność spektaklu dla widzów g/Głuchych, ale też zaprasza osoby słyszące do świata bez słów, gdzie gesty znaczą więcej.

 

Ballady I romanse (reż. Gabriel Gietzky) – Teatr Pinokio w Łodzi
17 czerwca, godz. 18:00, 60’

Gabriel Gietzky, reżyser adresowanego do młodzieży i widzów dorosłych przedstawienia, postanowił spojrzeć na Romantyczność, Świteziankę, Lilie czy Rybkę nieco inaczej, niż przyzwyczaiła nas do tego szkolna interpretacja lektur. Tym bardziej, że sam Mickiewicz pisząc Ballady i romanse miał do tych tajemniczych, wywodzących się z tradycji gminnych opowieści nie tylko emocjonalny stosunek, ale przecież i dystans. Twórczynie i twórcy spektaklu spróbowali przyjrzeć im się z perspektywy współczesnego pokolenia młodych ludzi, którzy w wyjątkowym, fascynującym świecie pełnym fantazji, ludowych wierzeń i prawd moralnych niejednokrotnie odnajdą własne nastroje i dylematy, a także bliską im estetykę. 

 

 


Bilety na spektakl kosztują 30 i 35 zł

 


Odezwa teatralna nawiązująca do festiwalowego hasła PODAJ CEGŁĘ ;-) :

 

Obywatelki i obywatele!

 

Ogłaszamy, że w dniach 11-17 czerwca 2023 r. ukonstytuuje się jeden z największych przeglądów sztuki współczesnej dla dzieci, młodzieży i ich najbliższych w Polsce, czyli…

 

XI Międzynarodowy Festiwal Teatralna Karuzela. W ramach drugiej części naszego dwuletniego planu zrealizujemy pokazy spektakli, działania performatywne, warsztaty edukacyjne oraz liczne imprezy towarzyszące. Hasło przewodnie Festiwalu to wciąż: PODAJ CEGŁĘ!.

 

W związku ze zmianą siedziby Teatru chcemy nadal doskonalić z Wami umiejętność budowania:

  • mostów i porozumień,
  • nowych domów i dobrych miejsc,
  • siły i poczucia własnej wartości,
  • braterskich relacji i komunikacji,
  • wspólnych dróg i bliskich narracji.

 

Towarzyszki i towarzysze! Nie bądźcie bumelantami, razem przekroczmy nowe normy!

Zobacz również:

wtorek, 28 listopada 2023

Chwile ulotne chwytam

Wystawa "Chwile ulotne chwytam"

“Otóż raptem nie ma kolorów na świecie. Nie ma. Brak. Kolory przez noc zostały ukradzione. Lub cokolwiek. Może wyprane. Może wyprali ten krajobraz, pejzaż za oknem w... więcej

18.11.2023 - 02.12.2023
Bezpłatne zajęcia z nauki jazdy na łyżwach na lodowisku MOSiR

Bezpłatne zajęcia z nauki jazdy na łyżwach na lodowisku MOSiR

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łodzi oraz Miejski Klub Łyżwiarski zapraszają na trzeci sezon bezpłatnej nauki jazdy na łyżwach, kontynuując sukces poprzednich... więcej

28.11.2023

Grot Budowlani Łódź - Fenerbahce Opet Stambuł

Faza grupowa siatkarskiej Ligi Mistrzyń. Grupa C, 3. kolejka. więcej

Sport Arena w Łodzi (94-020 Łódź, al. Unii Lubelskiej 2)
28.11.2023

Nić Ariadny - warsztaty haftu ręcznego

Na naszych zajęciach uczestnicy będą mogli poznać historię polskiego haftu, jego symbolikę i tradycyjną kolorystykę, rodzaj używanych nici oraz surowiec, na którym... więcej

Dom Kultury "Ariadna" (ul. Niciarniana 1/3)
28.11.2023

„Szalone nożyczki” – spektakl Teatru Powszechnego w Łodzi

Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na Dużą Scenę na kultową komedię „Szalone nożyczki” więcej

Teatr Powszechny w Łodzi - Duża Scena (91-069 Łódź, ul. Legionów 21)
28.11.2023 - 30.11.2023
Kontakt