GEYER MUSIC FACTORY 2023

30.06.2023

GEYER MUSIC FACTORY 2023 odbywa się tym razem pod bardzo łódzkim i filmowym zarazem tytułem “FILMOWE PARTYTURY”. To nawiązanie do tradycji filmowej Łodzi i hołd największym twórcom muzyki do filmów.

Geyer Music Factory (GMF) to festiwal muzyczny odbywający się na dziedzińcu Białej Fabryki Ludwika Geyera – jednym z najpiękniejszych w Polsce zabytków architektury przemysłowej.

Podczas 14. edycji festiwalu, który został specjalnie skonstruowany tak by poprzez repertuar uczcić 600 lecie narodzin miasta,  artyści zaprezentują jazzowe, autorskie i popowe aranżacje znanych partytur filmowych i musicalowych. Festiwal obejmie szerokie spektrum kultury muzycznej: od koncertów kameralnych po bigbandowe wykonanie standardów muzyki filmowej. Dodatkową atrakcję festiwalu stanowią oprowadzania po wystawach i spacer po ulicy Piotrkowskiej skupione wokół wątków filmowych w historii Łodzi.  Projekt zapewnia dostępność koncertów i oprowadzań dla osób ze szczególnymi potrzebami w obszarze architektonicznym, cyfrowym i komunikacyjno-informacyjnym. 

Co ważne osoby niedosłyszące będą miały możliwość skorzystania z odbiorników sygnału ze słuchawkami. Zapotrzebowanie trzeba zgłaszać mailowo na adres gmf@cmwl.pl najpóźniej do środy przed danym koncertem.

 

PROGRAM:


30.06.2023 - Big Band Fabryka Wełny “The Best of James Bond Music” (PREMIERA)
07.07.2023 - Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki „The Hollywood Fantasy / Film & Tango”
14.07.2023 - Zagan Acoustic & Aga Brenzak „Filmowe Musicale” (PREMIERA)
21.07.2023 - Soliści: Paulina Grochowska, Małgorzata Nakonieczna, Michał Grobelny, Kamil Zięba wraz z zespołem muzycznym "Piosenki z filmów Disneya"

 


 

30.06.2023 | 21.00
Big Band Fabryka Wełny
The Best of James Bond Music

Temat muzyczny autorstwa Monty'ego Normana towarzyszy filmom o Bondzie od samego początku, jego fragment pojawia się tradycyjnie w scenie otwierającej i jest jedną z muzycznych wizytówek kina. W premierowej odsłonie Big Band Fabryka Wełny zmierzy się z James Bond Theme i wieloma innymi przebojami światowej kinematografii m.in.: On Her Majesty's Secret Service, Goldfinger, You Only Live Twice, A View to a Kill, Writing's on the Wall.7.07.2023 | 21.00
Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki
The Hollywood Fantasy | Film & Tango

Duo Mikołajczyk & Jedynecki to jeden z najciekawszych i najbardziej innowacyjnych zespołów kameralnych młodego pokolenia, łamiący stereotypy w zakresie instrumentarium i wymykający się utartym schematom repertuarowym. Światowej sławy skrzypek Maxim Vengerov opisał zespół jako „duet tak zgrany, że brzmi jak jeden instrument".
W programie koncertu znajdą się utwory takie jak: The Hollywood Fantasy (W. Kostrzewa), Por Una Cabeza (C. Gardel, Zapach kobiety) czy I've Seen That Face Before (Libertango) (A. Piazzolla, G. Jones — Frantic).

Karolina Mikołajczyk — skrzypce
Iwo Jedynecki — akordeon


14.07.2023 | 21.00
Aga Brenzak & Zagan Acoustic

Filmowe Musicale Zagan Acoustic to zespół wykonujący muzykę z pogranicza awangardy, jazzu i folku. Muzycy od ponad 10 lat występują na estradach w Polsce i Europie. W repertuarze koncertu znajdą się piosenki obecne w filmach oraz musicalach. Wśród nich: Koty, Chicago, Cabaret, Piękna i Bestia, Anastasia, West Side Story czy Porgy and Bess.

Aga Brenzak — śpiew
Paweł Zagańczyk — akordeon
Joachim Łuczak — skrzypce
Przemysław Skałuba — klarnet, saksofon sopranowy
Jarosław Stokowski — kontrabas 


21.07.2023 | 21.00

Paulina Grochowska, Małgorzata Nakonieczna, Michał Grobelny, Kamil Zięba
Piosenki z bajek Disneya

Największe przeboje Disneya!!! Przeniesiemy Was w świat pełen magii, wyśpiewując piosenki z takich filmów jak Król Lew, Kraina lodu czy Vajana! To wszystko za sprawą wspaniałych wokalistów, których głosy możecie usłyszeć w wielu produkcjach Disneya.

Zespół towarzyszący:
Rafał Łępa — piano
Łukasz Belcer  — gitara
Marcin Markuszewski — bas
Michał Piotrowski — perkusja

 


WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE


Dodatkową atrakcję festiwalu stanowią specjalnie przygotowane na tę okazję oprowadzania po wystawach stałych CMWŁ – ścieżką filmową a także spacer po ul. Piotrkowskiej.


30.06.2023 godz. 20.00 - „Ziemia Obiecana” - oprowadzanie po wystawie „Miasto-Moda-Maszyna” (parter)
„Ziemia Obiecana” Reymonta to najsłynniejsza powieść o Łodzi. Doczekała się dwóch ekranizacji: w 1927 oraz 1974 roku. Druga, najsłynniejsza ekranizacja – w reżyserii Andrzeja Wajda – to jedno z największych dzieł polskiej kinematografii. Film był nominowany do Oscara w 1976 r., z czym wiąże się ciekawa anegdota, obrazująca łódzki przemysł początku lat 70. XX w. Amerykańscy krytycy, po obejrzeniu filmu, nie mogli uwierzyć, że za żelazną kurtyną, w biednej Polsce mógł powstać film o tak ogromnym budżecie na scenografię. Nie wiedzieli jednak, że plenery wykorzystane w filmie to oryginalne wnętrza fabryk, niewiele różniące się od tych opisanych przez Reymonta. Podczas oprowadzania po I części wystawy zwiedzający będą mieć okazję do obejrzenia wnętrz, teraz już muzealnych, w jakich działa się akcja powieści.

 

7.07.2023 godz. 19.00 - „Łódź filmowa” - spacer po Piotrkowskiej
Piotrkowska – najważniejsza ulica Łodzi ma też swoje oblicze filmowe. Jej sceneria stała się tłem akcji wielu polskich filmów. Spacer po Piotrkowskiej w filmowej odsłonie będzie okazją do przypomnienia najciekawszych z nich.

 

14.07.2023 godz. 20.00 - „Moda w filmie” - oprowadzanie po wystawie „Miasto-Moda-Maszyna” (2 piętro)
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie dotyczyć będzie zjawisk zachodzących w polskiej modzie drugiej połowy XX w. Zwiedzający dowiedzą się o najważniejszych kreacjach w polskim i zagranicznym filmie, a także o stylizacjach ze srebrnego ekranu, które stały się inspiracją dla wielu
pokoleń.

 

21.07.2023 godz. 20.00 - „Kino i telewizja w XX wieku” - oprowadzanie po wystawie „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”
Wystawa "Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie" opowiada o Łodzi poprzez historie osób żyjących na przestrzeni XIX i XX w. Podczas oprowadzania po ekspozycji zwiedzający dowiedzą się więcej o czasie wolnym łodzian w XX wieku, m.in. o popularnych wtedy kinach, najchętniej
oglądanych tam filmach, pierwszych telewizorach i dostępnych stacjach telewizyjnych. Dodatkową atrakcją wydarzenia będzie możliwość zajrzenia do willi Światłowskiego, której wnętrza pojawiły się w amerykańskim filmie grozy o nawiedzonym domu pt. „House” z 2008 r.


BILETY NA KONCERTY

 

Bilety na koncerty dostępne będą w sprzedaży od 31 maja od godz. 12 na stronie bilety.cmwl.pl oraz w kasie biletowej w dniach otwarcia muzeum. Na oprowadzania i spacer obowiązują zapisy: gmf@cmwl.pl lub tel. 500 529 365. Liczba miejsc ograniczona.

 


DOSTĘPNOŚĆ DLA OSÓB ZE SZCZEGÓLNYMI POTRZEBAMI

Projekt zapewnia dostępność koncertów i oprowadzań dla osób ze szczególnymi potrzebami w obszarze architektonicznym, cyfrowym i komunikacyjno-informacyjnym. 

Osoby niedosłyszące będą miały możliwość skorzystania z odbiorników sygnału ze słuchawkami. Zapotrzebowanie prosimy zgłaszać mailowo na adres gmf@cmwl.pl najpóźniej do środy przed danym koncertem.

 Zadanie Geyer Music Factory 2023 "Filmowe partytury"”jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Miasto Łódź wsparło festiwal kwotą 140 000 złotych.

Organizator 14 edycji festiwalu - Fundacja Mozart i Ty
Partner - Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Zobacz również:

niedziela, 1 października 2023

Integracyjny Program Liderski vol.2

W sobotę 8 lipca rozpoczęliśmy drugą edycję projektu "Integracyjny Program Liderski". Dzięki hojności firmy INFOSYS zaprosiliśmy do projektu 26 ambitnych,... więcej

Fabryka Aktywności Miejskiej (Tuwima 10)
08.07.2023 - 10.10.2023

Handprint - instalacja i performance

Jaka jest rola ubioru? Czy to tylko pancerz chroniący przed warunkami zewnętrznymi czy przejaw własnej osobowości, coś, co tworzy lub chroni przed opiniami? Do... więcej

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (93-034 Łódź, ul. Piotrkowska 282)
23.09.2023 - 01.10.2023

Light.Move.Festival 2023

Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła to największy festiwal światła w Polsce, organizowany od 2011 roku. Podczas festiwalu łódzkie ulice, zakamarki, zapomniane... więcej

Ulica Piotrkowska
29.09.2023 - 01.10.2023

„Pomoc domowa” – spektakl Teatru Powszechnego w Łodzi

Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na Dużą Scenę na sztukę Marca Camolettiego „Pomoc Domowa” w reżyserii Jakuba Przebindowskiego. więcej

Teatr Powszechny w Łodzi - Duża Scena (91-069 Łódź, ul. Legionów 21)
29.09.2023 - 01.10.2023
Karty emocji. Rodzinne warsztaty psychologiczne (10+)

Karty emocji. Rodzinne warsztaty psychologiczne (10+)

Karty EQdo®. w kształcie puzzli, odpowiednio układane pozwalają na zrozumienie mechanizmów powstawania uczuć, a także uzyskanie realnego wpływu na ich zmianę oraz... więcej

01.10.2023
Kontakt