600 łodzian zaśpiewa „Prząśniczkę” na 600-lecie miasta

16.09.2023

16 września o godz. 15:00 łodzianie odśpiewają „Prząśniczkę” w parku Ocalałych. 600 mieszkańców i gości w wieku od lat 5 do 95 stworzy międzypokoleniowy chór. Motyw muzyczny pieśni, skomponowanej przez Stanisława Moniuszkę do słów Jana Czeczota, od 1998 r. jest oficjalnym hejnałem miasta.

600 łodzian zaśpiewa „Prząśniczkę” na 600-lecie miasta

Trzon zespołu utworzą członkowie łódzkiego Stowarzyszenia Śpiewaczego „Harmonia” oraz chóru Zespołu Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki, ale do finałowego wykonania dołączyć może każdy. Poprzedzą je spacery z łódzkimi przewodnikami – Krzysztofem Olkuszem, Martą Piotrowską i Jakubem Rosłym, warsztaty wokalne z dyrygentem Kamilem Gruszczyńskim i koncert pieśni polskich kompozytorów.

Spacery wyruszą z placu Wolności, parku im. Moniuszki i z Piotrkowskiej 104 o godz. 12:00, warsztaty w parku Ocalałych rozpoczną się o 14:00, a wspólne śpiewanie o 15:00.

Historia „Prząśniczki”

„Prząśniczka” powstała w II połowie XIX w. i została opublikowana w 3. z 12 zeszytów „Śpiewnika domowego”. Stanisław Moniuszko zadedykował ją wileńskiemu śpiewakowi Achillesowi Bonoldiemu. Pieśń jest historią zdrady – oto dzieweczka jak anioł ledwie trzy dni pamięta o chłopcu; inaczej, niż wierna Odyseuszowi Penelopa, która przez 20 lat tkała szatę w oczekiwaniu na ukochanego, ta zrywa nić i oddaje serce innemu.

Tekst kryje w sobie kilka pułapek. Co warto wiedzieć?

Po pierwsze, że prząśniczka to nie prządka. Tytuł pieśni odwołuje się do… elementu kołowrotka – wąskiej deseczki, do której przywiązywane jest przędziwo. Dzieweczki nie siedzą zatem u koleżanki czy mistrzyni fachu, a po prostu przy kołowrotku. 

Kolejna językowa pułapka czyha na wykonawców i słuchaczy w drugiej zwrotce, w której „poszedł do Królewca młodzieniec z wiciną”. Kto sięga po chusteczkę, by zapłakać nad losem chłopca idącego na wojnę, może ją schować – wicina to nie wici, rozsyłane, by zawezwać rycerzy na wyprawę, a tratwa rzeczna, służąca do transportu towarów. Młodzieniec poszedł zatem do pracy, a że towarzyszenie spływającej do dzisiejszego Kaliningradu tratwie nie było najpewniej łatwym zadaniem – to inna rzecz.

Dodatkowych informacji o wydarzeniu można szukać na stronie lodz.travel oraz na Facebooku www.facebook.com/lotlodz.

Zobacz również:

sobota, 2 grudnia 2023

Chwile ulotne chwytam

Wystawa "Chwile ulotne chwytam"

“Otóż raptem nie ma kolorów na świecie. Nie ma. Brak. Kolory przez noc zostały ukradzione. Lub cokolwiek. Może wyprane. Może wyprali ten krajobraz, pejzaż za oknem w... więcej

18.11.2023 - 02.12.2023

SZTUKA BEZ GRANIC

Projekt SZTUKA BEZ GRANIC zakłada realizację czterech cykli warsztatowych skupionych na dzieleniu się technikami pracy i wypracowanymi narzędziami, które prowadzić... więcej

Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi (90-403 Łódź, ul. Zachodnia 54/56)
01.12.2023 - 03.12.2023
The Art Studium Teatralne

The Art Studium Teatralne

Studium Teatralne dostarcza funkcjonalnych narzędzi niezbędnych w pracy aktorskiej, pomaga również budować bazę teoretycznej i praktycznej wiedzy, związanej z teatrem... więcej

02.12.2023
17. Zawody Mikołajkowe w łyżwiarstwie figurowym

17. Zawody Mikołajkowe w łyżwiarstwie figurowym

Przyjdź na zawody Mikołajkowe i dopinguj! więcej

02.12.2023
Quiz o Łodzi – sprawdź, ile wiesz o naszym mieście!

Quiz o Łodzi – sprawdź, ile wiesz o naszym mieście!

Dlaczego Łódź stała się włókienniczą potęgą? Ile fabryk pracowało w szczytowym momencie rozwoju miasta? Kim był Roman Modzelewski? Ile pawi znajduje się w Pałacu... więcej

02.12.2023
Kontakt