Informacja dotycząca głosowania korespondencyjnego

Z możliwości głosowania korespondencyjnego mogą skorzystać m.in. wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat. Zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego przyjmowane są za pośrednictwem Krajowego Biura Wyborczego Delegatury w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104 (pokój 245c) oraz telefonicznie pod numerem: 42 278 71 63 w godz. 8:15 - 16:15 do 2 października.

 -  fot. Freepik.com
Z głosowania korespondencyjnego mogą skorzystać m.in. osoby z niepełnosprawnością oraz seniorzy powyżej 60 r.ż. , fot. Freepik.com

Komunikat ze strony Krajowego Biura Wyborczego Delegatura w Łodzi

Zgodnie z Informacją Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 8 sierpnia 2023 r. (ZPOW.501.17.2023) o uprawnieniach wyborców niepełnosprawnych, głosować korespondencyjnie mogą wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - 4 - (Dz. U. z 2023 r. poz. 100, 173, 240 i 852), w tym także wyborcy posiadający orzeczenie organu rentowego o:

1) całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2, i niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. о emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2022 poz. 504, 1504 i 2461);
2) niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy wymienionej w pkt 1;
3) całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy wymienionej w pkt 1;
4) o zaliczeniu do I grupy inwalidów;
5) o zaliczeniu do II grupy inwalidów; a także osoby о stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.

Głosować korespondencyjnie mogą również wyborcy:

1) podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych;
2) którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat.

Głosować korespondencyjnie można tylko w kraju.

Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien zostać zgłoszony przez wyborcę komisarzowi wyborczemu najpóźniej w 13. dniu przed dniem wyborów. Wyborca podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych może zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego najpóźniej w 5. dniu przed dniem wyborów. Natomiast wyborca, który rozpocznie podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po tym terminie, może zgłosić ten zamiar najpóźniej w 2. dniu przed dniem wyborów.

Zgłoszenie, może być dokonane:

1) ustnie;
2) na piśmie utrwalonym w postaci:
a) papierowej, opatrzonym własnoręcznym podpisem,
b) elektronicznej, opatrzonym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, przy użyciu usługi elektronicznej - 5 - udostępnionej na stronie internetowej gov.pl, po uwierzytelnieniu tej osoby – od dnia 1 września 2023 r.;
3) telefonicznie – w przypadku wyborcy niepełnosprawnego oraz wyborcy podlegającego w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych.

Powinno ono zawierać nazwisko i imię (imiona), numer PESEL wyborcy, oznaczenie wyborów, których dotyczy zgłoszenie, oraz adres, na który ma być wysłany pakiet wyborczy. Pomocniczy wzór zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego stanowi załącznik do informacji.

Do zgłoszenia wyborca niepełnosprawny dołącza kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności. Jeżeli zgłoszenia dokonano ustnie, wyborca musi odrębnie przekazać orzeczenie komisarzowi wyborczemu lub urzędowi gminy.

W zgłoszeniu wyborca niepełnosprawny może zażądać dołączenia do pakietu wyborczego nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a oraz może zamieścić lub podać adres poczty elektronicznej lub numer telefonu komórkowego oraz informację o wyrażeniu zgody na przekazanie danych do rejestru danych kontaktowych osób fizycznych, o którym mowa w art. 20h ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2023 r. poz. 57, z późn. zm.).

Wyborca głosujący korespondencyjnie będzie ujęty w spisie wyborców w obwodzie głosowania właściwym dla jego stałego miejsca zamieszkania (zgodnie z adresem ujęcia w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania).

Całość informacji o uprawnieniach wyborców niepełnosprawnych znajduje się na stronie Państwowej Komisji Wyborczej: Informacja o uprawnieniach wyborców z niepełnosprawnością | Informacje PKW | Wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w 2023 r.

Komisarz Wyborczy w Łodzi I oraz Komisarz Wyborczy w Łodzi II przyjmują zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego za pośrednictwem Krajowego Biura Wyborczego Delegatury w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104, 90-926 Łódź, pokój 245c, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.15-16.15, telefonicznie pod numerem 42 278 71 63 oraz elektronicznie za pośrednictwem skrzynki ePUAP Delegatury (Adres skrytki: /ge0p77qf6e/skrytka).

Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 2 października 2023 r. dla wyborców niepełnosprawnych oraz dla wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.

Wyborcy podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego do dnia 10 października 2023 r., natomiast wyborcy, którzy rozpoczną podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po tym terminie, mogą zgłosić ten zamiar najpóźniej w 2. dniu przed dniem wyborów tj. w dniu 13 października 2023 r.

Zobacz również:

niedziela, 3 grudnia 2023

SZTUKA BEZ GRANIC

Projekt SZTUKA BEZ GRANIC zakłada realizację czterech cykli warsztatowych skupionych na dzieleniu się technikami pracy i wypracowanymi narzędziami, które prowadzić... więcej

Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi (90-403 Łódź, ul. Zachodnia 54/56)
01.12.2023 - 03.12.2023
Mikołajkowy turniej tenisowy

Mikołajkowy turniej tenisowy

Już w najbliższą niedzielę (3 grudnia) o godzinie 10.00 na kortach Pomorska Tenis Park, przy ulicy Pomorskiej 431A, odbędzie się wyjątkowe wydarzenie sportowe. ... więcej

03.12.2023
Wielka parada zabytkowych autobusów i tramwajów MPK Łódź

Wielka parada zabytkowych autobusów i tramwajów MPK Łódź

Zabytkowe tramwaje i autobusy MPK Łódź wyjadą na ulice z okazji 125 lat komunikacji miejskiej w Łodzi. Tego nie możecie przegapić! więcej

03.12.2023

1,2,3 - DO Muzeum idziesz TY!

To cykl warsztatów adresowany do dzieci w wieku od 1 do 3 lat wraz z opiekunami, którzy chcą razem kreatywnie spędzić czas w Muzeum. więcej

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (93-034 Łódź, ul. Piotrkowska 282)
03.12.2023

Łódzkie wątki: Reklama od święta. Nowa opowieść wigilijna

Łódź – miasto poprzemysłowe, niegdyś włókiennicze, dla wielu „Ziemia obiecana”, której nie udało przekształcić się w „Ziemię jałową”. Łódź to miasto pałaców i fabryk,... więcej

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (93-034 Łódź, ul. Piotrkowska 282)
03.12.2023
Kontakt