"Arena" - projekcja w cyklu "Bez tabu" w Cinema Paradiso

autor:

Teatr Powszechny w Łodzi - Mała Scena (91-069 Łódź, ul. Legionów 21)

24.09.2023

Teatr Powszechny w Łodzi i hotel PURO Łódź kontynuują wspólny projekt: „Bez tabu”. W wybrane niedziele w kameralnym kinie Cinema Paradiso oglądać można projekcje spektakli dla młodzieży z cyklu „Dziecko w sytuacji” – autorskiego projektu Ewy Pilawskiej, który współczesnym językiem teatralnym mówi o problemach młodych ludzi (inicjacji seksualnej, wykluczeniu, depresji, hejcie, przemocy). Po projekcjach odbywają się warsztaty.

W niedzielę 24 września obejrzeć będzie można „Arenę” Dave'a Deveau.

Spektakl „Arena” opowiada historię kilkuletniej dziewczynki, która odkrywa swoją tożsamość. Rodzinna wizyta w cyrku, w którym występuje kobieta z brodą, powoduje, że dziewczynka zdobywa się na odwagę, aby powiedzieć najbliższym, że czuje się chłopcem. Prosi, aby od teraz nazywano ją Finem, a nie Fioną.

Jakie konsekwencje dla relacji rodzinnych i relacji z rówieśnikami będzie mieć ta sytuacja? Jak reagują rodzice? Jak społeczeństwo przyjmuje postawę osoby, która po prostu chce być sobą i żyć w zgodzie z sobą?

Sztuka Dave’a Deveau stawia fundamentalne pytania o wolność człowieka i naszą gotowość do akceptacji różnorodności. Skąd bierze się w nas potrzeba, aby stygmatyzować ludzi? Dlaczego wszystkich, którzy nie są tacy jak my, nazywamy „odmiennymi” lub „innymi”? Dlaczego wolność i prawo do indywidualności traktujemy wybiórczo?

Po projekcji odbędą się warsztaty, które poprowadzi Andrzej Jakubas (twórca wszystkich warsztatów z cyklu „Dziecko w sytuacji”) oraz Aleksandra Dulas (Fundacja Spunk). Podczas warsztatów zastanowimy się, jaki wpływ na nasze poczucie wolności i odwagę bycia sobą ma otoczenie, w którym żyjemy – nasza rodzina, przyjaciele, szkoła? Jak czuje się osoba „nieakceptowana” i czemu pewne przejawy „różnorodności” są powszechnie akceptowalne, a inne piętnowane? Ale także, jak nasza potrzeba komunikowania swojego indywidualizmu wpływa na naszych bliskich?

Projekcja odbędzie się w kinie Cinema Paradiso w hotelu Puro Łódź (ul. Ogrodowa 16). Projekcja spektaklu rozpocznie się o 16:00, a warsztaty około 17:00.

Wydarzenie jest bezpłatne, ale wymaga wcześniejszej rezerwacji miejsc (ilość miejsc w kinie jest ograniczona). Miejsca można rezerwować w kasie Teatru Powszechnego w Łodzi (e-mail: bilety@powszechny.pl, tel. 42 633 50 36)

Zobacz również:

piątek, 1 grudnia 2023

Chwile ulotne chwytam

Wystawa "Chwile ulotne chwytam"

“Otóż raptem nie ma kolorów na świecie. Nie ma. Brak. Kolory przez noc zostały ukradzione. Lub cokolwiek. Może wyprane. Może wyprali ten krajobraz, pejzaż za oknem w... więcej

18.11.2023 - 02.12.2023
„Tyle we mnie z ciebie”. Łódź Joanny Kulmowej – spotkanie z cyklu „Łodzianki (nie)znane”

„Tyle we mnie z ciebie”. Łódź Joanny Kulmowej – spotkanie z cyklu „Łodzianki (nie)znane”

Spotkanie poświęcone dramaturżce tłumaczce, reżyserce Joannie Kulmowej (1928-2018), absolwentce Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej w Łodzi (1951). ... więcej

01.12.2023

Joga w Muzeum Włókiennictwa

Zajęcia jogi adresowane do początkujących. Do dyspozycji ćwiczących oddajemy prawie 200-metrową salę Działu Edukacji. Będziesz ćwiczyć w muzealnym wnętrzu, a na macie... więcej

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (93-034 Łódź, ul. Piotrkowska 282)
01.12.2023

sPLOTY – warsztaty tradycyjnych technik

Lubisz prace manualne? Chcesz się twórczo wyżyć w jednej z tradycyjnych technik? Zapraszamy na sPLOTY – popołudniowe spotkania dla młodzieży, osób dorosłych oraz... więcej

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (93-034 Łódź, ul. Piotrkowska 282)
01.12.2023

Widzew Łódź - Clearex Chorzów

Mecz 14. kolejki Fogo Futsal Ekstraklasy. więcej

Hala MOSiR (ul. Małachowskiego 5/7)
01.12.2023
Kontakt