75 lat pasji i tradycji – Jubileusz Zespołu Tańca Ludowego "Harnam"

autor:

Teatr Muzyczny w Łodzi

18.06.2022

To już 75 lat! W środę, 18 czerwca Zespół Tańca Ludowego „Harnam" im. J. Hryniewieckiej obchodzić będzie swój jubileusz. „Harnamowcy mają w tańcu serce"- to cytat słynnego tancerza i choreografa Feliksa Parnella. Od początku istnienia – czyli od 1947 roku, Harnam był i pozostaje wybitną łódzką marką kulturalną. Na dowód tego zespół przygotował wyjątkowy jubileuszowy koncert, który po prostu trzeba zobaczyć!

Uroczysty koncert z okazji 75-lecia Zespołu Tańca Ludowego „Harnam" im. J. Hryniewieckiej odbędzie się:

➡ 18 czerwca, sobota
➡ godz. 18:00
➡ bilety: 70, 80 i 100 zł (można kupić w siedzibie zespołu przy ul. Piotrkowskiej 282 a od godz. 16:00 do 19:00)

Koncert odbędzie się w Teatrze Muzycznym, ul. Północna 47/51.

Tańce narodowe i regionalne, oryginalne stroje, ponadczasowe choreografie założycielki Zespołu- to wszystko nasza piękna tradycja, którą kochamy i szanujemy. Pasja, miłość do tańca, młodość, energia- to teraźniejszość i przyszłość Zespołu, która obecna jest zawsze podczas zajęć i na pewno będą ją Państwo mogli zobaczyć podczas naszego jubileuszowego koncertu – mówi Maria Kuśnierz, kierownik prowadzący Zespół „Harnam".

Jako łodzianka jestem bardzo dumna z tego, że w naszym mieście od 75 lat działa zespół „Harnam" - powiedziała Wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka. Oddając hołd jego założycielce - Jadwidze Hryniewieckiej podkreślam, że przez te lata przez jego szeregi przewinęły się już co najmniej trzy pokolenia tancerzy. Proces edukacji przeszło w nim blisko 30 tys. osób. Wiele z nich zostało profesjonalistami: tancerzami, aktorami, muzykami, choreografami i pedagogami. Na jubileuszowym koncercie organizatorzy przypomną ludzi, którzy przez lata tworzyli nadal tworzą Harnam. Ten zespół ma ogromny wkład w kulturalną historię Łodzi – dodała Wiceprezydent Łodzi.

Zespół „Harnam" i Miejska Strefa Kultury w Łodzi zapraszają 18 czerwca 2022 r o godz. 18:00 do Teatru Muzycznego, aby wspólnie celebrować 75-lecie Zespołu „Harnam". Koncert będzie wisienką na torcie całej dotychczasowej działalności tancerzy. Bilety w cenie: 70, 80 i 100 zł są już do nabycia w siedzibie zespołu przy ul. Piotrkowskiej 282a.

Zespół Tańca Ludowego „Harnam" im. J. Hryniewieckiej to zespół-instytucja, gdzie tradycja spotyka się z młodzieńczym zapałem i pozwala pod okiem profesjonalnych Instruktorów, kształcić kolejne pokolenia wspaniałych tancerzy. „Harnamowa Rodzina" wciąż się rozrasta i osiąga kolejne sukcesy. Zespół skupia obecnie ponad 100 uczestników, tańczących w sześciu grupach tanecznych. Tancerze kształcą się pod kierunkiem profesjonalnych pedagogów i często potem podążają w ślady swoich mistrzów i obierają taniec jako kierunek dalszej swojej kariery i pracy zawodowej.

Zespół ma na koncie wiele sukcesów artystycznych oraz ogromną liczbę występów krajowych i zagranicznych, a także udział w wielu imprezach kulturalnych i festiwalach o światowym zasięgu. Wszystkie występy i zachwyt zgromadzonej publiczności, począwszy od wielkich sal koncertowych poprzez obiekty sportowe, sceny teatrów, filharmonii, na festiwalach ulicznych, dożynkach i małych scenach w regionalnych domach kultury kończąc, świadczą o jego popularności.

W ciągu 75 lat istnienia, występy Zespołu obejrzało około 8 mln. widzów, a podczas ponad 3, 5 tys. koncertów. „Harnamowcy" wystąpili na estradach prawie 100 miast i miejscowości naszego kraju. „Harnam" odwiedził 32 kraje w Afryce, Ameryce Północnej, Azji i Europie. Jest laureatem światowych i międzynarodowych Konkursów Tańca w: Berlinie, Bukareszcie, Dijon, Kiszyniowie, Nicei, Wenecji i Wiedniu. To prawdziwy ambasador Łodzi.

O popularności zespołu świadczą także zaproszenia do udziału w wielu filmach fabularnych (m.in. „Popioły", „Pan Wołodyjowski", „Jak rozpętałem drugą wojnę światową". Część Pierwsza - „Ucieczka") i dokumentalnych czy współpraca ze znanymi artystami zawodowymi, baletami czy solistami rockowymi.

Zespół „Harnam" od samego początku swoją działalnością promuje polską kulturę, rozpowszechniając folklor wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, prezentując polskie tańce narodowe i ludowe na scenach w kraju jak i zagranicą, zdobywając nagrody na festiwalach i konkursach w kraju i zagranicą. Godnie reprezentując miasto, z którego się wywodzi.

Patronat medialny: TVP3 Łódź

Zobacz również:

poniedziałek, 15 sierpnia 2022

24 klatki na sekundę. Opowieść o dobranocce - wystawa

Od 17 czerwca Teatr Lalek Arlekin zaprasza wszystkich widzów do obejrzenia nowej ekspozycji w teatralnej Galerii A „Akwarium” zatytułowanej „24 klatki na sekundę.... więcej

Teatr Lalek Arlekin
17.06.2022 - 20.12.2022

Piotr Pasiewicz | BIOS | Malarstwo, grafika, rzeźba

Wielowarstwowość struktur, kombinatoryka linii, różnorodność faktur, nerwoza ruchu przelana na płótno. Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprasza na wystawę łódzkiego... więcej

07.07.2022 - 04.09.2022

Anna Kutera | TITANIC | Wystawa FOTOFESTIWAL

W Ośrodku Propagandy Sztuki znana wrocławska artystka multimedialna Anna Kutera zaprezentuje swój najnowszy projekt TITANIC. Wernisaż wystawy w piątek, 8 lipca, o... więcej

08.07.2022 - 18.09.2022

Głosuj na wystawę MIASTO-MODA-MASZYNA w konkursie "Wydarzenie Historyczne Roku"!

Wystawa MIASTO-MODA-MASZYNA w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi została nominowana w prestiżowym konkursie "Wydarzenie Historyczne Roku"! O wygranej... więcej

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (93-034 Łódź, ul. Piotrkowska 282)
09.08.2022 - 15.08.2022

EUGENIUSZ HANEMAN. TOPOGRAFIE WSPOMNIEŃ

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprasza na wystawę EUGENIUSZ HANEMAN. TOPOGRAFIE WSPOMNIEŃ. Wernisaż wystawy w Galerii Bałuckiej odbędzie się 11 sierpnia o godzinie... więcej

11.08.2022 - 09.10.2022
Kontakt