Dziesięciolecie Festiwalu Musica Privata w Łodzi

04.11.2022

Od 4 do 6 listopada Festiwal Musica Privata będzie świętował 10 lat działalności. To wydarzenie muzyczne, które jednoczy artystów, łamiących bariery pomiędzy gatunkami muzycznymi i środowiskami oraz tych, którzy tworzą poza nurtem muzycznej mody.

Ute Von Bingen - Kazimierz Zdzieblo

Przez lata Festiwal zachował swoją tożsamość i uznanie środowiska muzycznego, prezentując muzykę swobodnie improwizowaną, współczesną, tradycyjną, czy audio-art, będąc jednocześnie jedynym łódzkim festiwalem prezentującym muzykę współczesną.

Organizatorzy od dziesięciu lat jednoczą otwartą publiczność, tworząc festiwal bez headlinerów i podkreślają, że „są wspólnotą artystów i publiczności, gromadzącą się wokół muzyki „prywatnej”, płynącej prosto z serca”. Dziesięć lat Musica Privata to dziesięć głównych edycji i niezliczone mniejsze koncerty pod tym szyldem. Jak dotąd na Festiwalu zagrało ponad 300 artystów. Swoją łódzką premierę miało ponad 50 utworów muzyki nowej, wielu improwizatorów wystąpiło po raz pierwszy w Polsce lub w Łodzi. Festiwal to także liczne zamówienia kompozytorskie, warsztaty improwizacji, a także nowe zespoły powstające specjalnie na zaproszenie Musica Privata.

Tegoroczna, X edycja odbędzie się w przestrzeniach Fabryki Sztuki i Filharmonii Łódzkiej. Wystąpią m.in.: Teoniki Rożynek (laureatka Paszportu Polityki i Festiwalu Polskich Fabularnych w Gdyni) berlińskie duo Superimpose (Matthias Müller i Christian Marien), duet hiszpańskiego pianisty Agustiego Fernandeza i polskiego basisty Rafała Mazura, kopenhaskie duo Wood Organization (Szymon Gąsiorek i Tomo Jacobson), oraz trio Flow Unit (Anna Kwiatkowska, Mikołaj Pałosz, Adam Kośmieja). W ramach spotkań „Musica Privata meets Berlin” i „Musica Privata meets Agusti Fernandez”  odbędą się warsztaty, zwieńczone koncertami improwizacji w powstałych specjalnie na festiwal nowych składach.

Musica Privata to także przestrzeń, w której łódzcy artyści mogą zaprezentować się szerszej publiczności. Na najbliższym festiwalu wystąpi duet 7-7 (Maciej Chyży i Witktoria Koziara) oraz kolektyw Pełnia z Pracowni Audiosfery łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.

W trakcie X edycji Festiwalu Musica Privata odbędzie się także łódzka premiera nowego wydawnictwa warszawskiego kompozytora i artysty multimedialnego, Rafała Ryterskiego w łódzkim labelu Pointless Geometry (jubileuszowa 50. pozycja w katalogu wydawnictwa). Wydarzenie odbędzie się w ramach afterparty, 5 listopada w klubie Kipisz (ul. Piotrkowska 282).

Organizatorem festiwalu jest fundacja Obszar Wspólny oraz grono niezależnych artystów związanych z Łodzią.

Program X edycji Festiwalu Musica Privata

4 listopada, piątek

 • Teoniki Rożynek
 • Superimpose (Matthias Müller / Christian Marien)
 • 7 – 7 (Maciej Chyży / Wiktoria Koziara)

Miejsce: Fabryka Sztuki, ul. Tymienieckiego 3
godz. 19:00

 

5 listopada, sobota

 • Ute von Bingen (Ryszard Lubieniecki / Witold Oleszak / Paulina Owczarek)
 • Wood Organization (Szymon Gąsiorek / Tomo Jacobson)
 • Koncert Pracowni Audiosfery ASP w Łodzi pod kierownictwem Aleksandry Chciuk
 • Musica Privata meets Berlin

Miejsce: Fabryka Sztuki, ul. Tymienieckiego 3
godz. 19:00

 

6 listopada, niedziela

 • Agusti Fernandez / Rafał Mazur
 • Flow Unit (Anna Kwiatkowska / Mikołaj Pałosz / Adam Kośmieja)
 • Musica Privata meets Agusti Fernandez


Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina, ul. Narutowicza 20/22
godz. 18:00

 

Festiwalowe afterparty, gdzie artyści i publiczność spotkają się w mniej formalnej atmosferze, będą odbywać się w klubie Kipisz i Ignorantka.

 

Bilety w cenie: 30 i 40 zł będzie można kupić przed wydarzeniami.

 

Więcej informacji: musicaprivata.pl 

 

Zadanie "X edycja festiwalu Musica Privata" jest zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Partnerami Wydarzenia są Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Fundacja SNG Kultura i Sport, Fabryka Sztuki. Współorganizatorem trzeciego dnia wydarzenia jest Filharmonia Łódzka.

Zobacz również:

środa, 30 listopada 2022

Jarmark bożonarodzeniowy na ulicy Piotrkowskiej

Jarmark bożonarodzeniowy na ulicy Piotrkowskiej

Kilkadziesiąt pięknie udekorowanych i oświetlonych domków handlowych wypełnionych po brzegi świątecznym asortymentem będzie czekało na łodzian przez prawie miesiąc w... więcej

Ulica Piotrkowska
28.11.2022 - 02.12.2022
Lodowisko w Manufakturze

Lodowisko w Manufakturze

Lodowisko na rynku Manufaktury to jedna z ulubionych zimowych rozrywek łodzian. To tam pierwsze niepewne kroki stawiają najmłodsi, oczywiście z pomocą niezawodnego... więcej

Manufaktura (91-062 Łódź, ul. Jana Karskiego 5)
28.11.2022 - 03.12.2022
Roman Modzelewski – Biżuteria

Wystawa: Roman Modzelewski – Biżuteria

Upływający Rok Romana Modzelewskiego sprzyja wspomnieniom na temat tego artysty i projektanta. Jedną z jego umiejętności i pasji była metaloplastyka i projektowanie... więcej

Księży Młyn
28.11.2022 - 02.12.2022
Wystawa DOTYK

Wystawa "DOTYK" 30. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej

W Akademickim Centrum Designu gościmy wystawę „DOTYK” cyklicznego Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej wiodącego wydarzenia Legnickiego Festiwalu SREBRO,... więcej

Księży Młyn
28.11.2022 - 02.12.2022
 - fot. Oddział ds. Polityki Senioralnej

Jesienno - zimowa Łódzka Tytka Seniora

W nowym wydaniu Tytki znalazły się wydarzenia dla seniorów realizowane przez instytucje i organizacje pozarządowe w okresie od października do grudnia 2022. Zachęcamy... więcej

30.11.2022
Kontakt