FESTIWAL ŁÓDŹ CZTERECH KULTUR / ALTERNATYWNY MUZYCZNY PIĄTEK / YUMI ITO / PANTHA DU PRINCE

autor:

16.09.2022

Drugi festiwalowy weekend rozpocznie się od nowych brzmień i muzycznych poszukiwań. Yumi Ito i Pantha du Prince zagrają 16 września w Fabryce Sztuki w Lodzi (Tymienieckiego 3). Bilety: https://bit.ly/3IQZQWF Cena biletu do 31.08 - 40 zł. Cena biletu od 01.09 - 60 zł.

21:00 / Yumi Ito

Szwajcarska wokalistka i kompozytorka o polsko-japońskich korzeniach, okrzyknięta przez Radio SWR2 Jazz wokalnym odkryciem 2020 roku. Jej płyta „Stardust Crystals” znalazła się na liście Top 10 of Best Albums prestiżowego magazynu Jazz Thing wśród wydawnictw takich artystów jak Avishai Cohen, Lionel Loueke czy John Scofield.
Jako muzyk, kompozytorka, producentka i aranżerka umiejętnie podąża wyraźną ścieżką stylistyczną, opartą na setkach godzin praktyki. Jej brzmienie to amalgamat różnych stylistyk: jazzu, art-popu, wolnej improwizacji i muzyki neoklasycznej. Niczym Mistrzyni Zen obserwuje, klasyfikuje i zapisuje zdarzenia z dystansu – precyzyjnie, w skupieniu, z mądrością. W swoje utwory wplata historie o otaczającym ją świecie: duże i małe, jasne i ciemne – znaczące: katastrofę klimatyczną, pobyt przyjaciela w szpitalu psychiatrycznym, śmierć nieznanego sąsiada z powodu przedawkowania narkotyków.
Mieszka i pracuje w Bazylei, występuje na całym świecie ze swoim stałym zespołem, w skład którego wchodzą hiszpański perkusista Iago Fernández i polski basista Kuba Dworak. Koncertowała z takimi artystami jak Al Jarreau, Becca Stevens, Nils Petter Molvaer czy Mark Turner.

 22.30 / Pantha du Prince

Jego styl ewoluował od muzyki house i minimal techno do czegoś, co sam określa jako „sonic house”. Dzięki integralnemu podejściu łączy różne obszary ekspresji artystycznej: muzykę popularną, performance i sztuki piękne. Niemiecki muzyk, kompozytor i artysta konceptualny podczas FŁ4K zaprezentuje utwory z najnowszego albumu „Garden Gaia”.
Występujący także pod pseudonimami Panthel i Glühen 4 Hendrik Weber jako Pantha du Prince debiutował w 2002 roku 12-calowym albumem „Nowhere”; w 2004 roku ukazał się jego pierwszy album studyjny „Diamond Gaze”. Krytycy w swoich recenzjach przywoływali brytyjski shoegaze lat 80. – Slowdive, Moose, Ride czy My Bloody Valentine, a także detroit i minimal techno w stylu Carla Craiga czy Chain Reaction. Z pozytywnym przyjęciem spotkał się także drugi studyjny album „This Bliss” (2007). Trzeci, „Black Noise” (2010), otrzymał w 2011 roku nagrodę krytyków na gali Echo Awards. Póxniej wydał jeszcze „Elements of Light” (2013) i „The Triad” (2016).
Nowy album, podobnie jak wcześniejsza płyta „Conference of Trees” (2020), jest artystyczną eksploracją natury. Wykorzystując muzykę, artysta eksploruje wizję Ziemi jako doskonale funkcjonującego ogrodu, w którym wszystkie żywe istoty żyją w harmonii i mogą stać się jednością.
Refleksja nad naturą jako obiektem tęsknoty, alternatywą dla nużącego postępu i komercjalizacji, a także przedmiotem troski, od dawna stanowi wiodący motyw muzyki Pantha du Prince'a i część jego muzycznych poszukiwań.

Koncert jest organizowany we współpracy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej

Zobacz również:

Kontakt